הריח הרע שנודף מבית ראש הממשלה

הבעיה עם הוצאות ראש הממשלה היא מראית העין. אבל בדור הענקים באמת, של בן-גוריון ובגין, ידעו גם לדבר וגם לנהוג בצניעות

אריה אפלטוני | 2/12/2013 8:31 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
אף שראש הממשלה הוציא לא פחות מ-6,000 שקל בשנה על נרות ריחניים, קשה להתעלם מהעובדה שהניחוח העולה מההוצאות של בתיו הוא לא מי יודע מה. צריך להודות שזה לא באמת כסף גדול. בחשבון פשוט, הוצאות הבתים הללו, כולל חריגה של 1.1 מיליון שקל, מסתכמות בפחות משני שקלים למשפחה בישראל.

זה לא סכום שיכול להעלות או להוריד אותך ברשימת העשירונים. יותר מכך, כל אזרח בארץ בוודאי ישמח לוותר על שני שקלים בשנה כדי שיהיה לו ראש ממשלה שמתפקד טוב יותר. הבעיה היא מראית העין. כשבחשבון שראש ממשלה מגיש למדינה שהוא מנווט מופיעים סעיפים כל כך מנופחים ומופרכים, הוא לא יכול להביט לאזרחיו בעיניים ולהישבע שחייבים לקצץ להם ברווחה, בבריאות ובחינוך, כי אין ברירה.

מופרכת לא פחות היא התגובה שהגיעה מהלשכה של ראש הממשלה כדי להדוף את הביקורת. בתזמון נפלא - בדיוק כשההערצה לזמר הכי לאומי שהלך לעולמו היא בשיאה - הבריקו בלשכה והביאו ציטוט מראיון שנעשה עם איינשטיין בשנת 1998, בקדנציה הראשונה של הקיסר בנימין ורעייתו. "כמה אפשר למצוץ לו את הדם", שאל הזמר, שבאותן שנים הייתה לו בטן מלאה על "העיתונאים הקטנים", "עד לאן אפשר ללכת עם הכניסה לחדרי חדרים?".

אלא שאני לא הייתי משתמש דווקא במשפט הזה כדי להתגונן. מי שהכירו את אריק, ובחלקי לא נפלו הזכות והכבוד להיות אחד מהם, תמיד מספרים כמה צנוע היה כוכב העל, שגר שנים בדירה קטנה בדמי מפתח, ורק במאמץ מיוחד הצליח לרכוש אותה. לא, זה לא האיש שכדאי להזכיר בהקשרים הללו.
נתניהו בקדנציה השלישית שלו, כך שאת ימי החסד של הטירון הוא בזבז. למרבה הצער, זה כנראה עניין של אופי, והיו לא מעט דוגמאות לכך: הנסיעות המרובות לחו"ל, המיטה המעופפת, בתי המלון היקרים.

וזה מחזיר אותנו בצער אל דור הענקים באמת, של בן-גוריון ובגין, שידעו גם לדבר וגם לנהוג בצניעות. נכון שהזמנים השתנו, ובזכותו של יגאל עמיר כל צעד שראש ממשלה עושה מצריך ליווי של אבטחה צמודה, וצריך גם נהג ומעון רשמי, והנה כבר יש לך חשבון הוצאות נאה. אבל לפני שיחגוג על הקופה הציבורית חייב נבחר ציבור שיהיה לו גם דמיון כדי שיוכל לראות לנגד עיניו את הבעת פניו של מובטל, נניח ממפעל נעלי "בריל" או מ"נייר חדרה", שרואה שאת המשכורת שהייתה לו לפני שנבעט אל מחוץ למעגל התעסוקה הוציא ראש הממשלה שלו על נרות ריחניים.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

אריה אפלטוני

צילום: .

עורך בדסק החדשות של מעריב, אב לשלושה, מודאג אבל אופטימי

לכל הטורים של אריה אפלטוני

עוד ב''דעות''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים