הסנקציות עובדות: תסריט ידוע מראש

אחרי ההצהרות המתלהמות, נתניהו ובנט נאלצו לקבל את תכתיבי האיחוד האירופי. מה שעובד בשיטה הישראלית, לא נכון לזירה הבין-לאומית

יריב אופנהיימר | 2/12/2013 9:18 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
"לא נקבל שום תכתיבים חיצוניים על הגבולות שלנו". כך הגיב ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביולי האחרון, על החלטת האיחוד האירופי שלא להשקיע כספים מעבר לקו הירוק. נתניהו עוד התבטא בצורה "מתונה" לעומת שר הכלכלה נפתלי בנט שהודיע שאם ההחלטה תיכנס לתוקף, הוא ידרוש מראש הממשלה להפסיק את כל הזרמות הכספים של האיחוד האירופי ביהודה ושומרון, "למטבע יש שני צדדים", על פי בנט.

לרגע אחד היה נדמה כי מדינת ישראל היא שעושה טובה לאירופה בכך שהיא מוכנה לקבל מימון והשקעות משותפות, ולנו יש את היכולת לאלץ את אירופה להשקיע בהתנחלויות. אבל מה שאולי עובד בשיטה הישראלית, לא נכון לזירה הבין-לאומית. להם עומדת הזכות לא להשתתף בחגיגה ולהימנע מלהשקיע כסף בשטחים.

כמו בתסריט ידוע מראש, מכל ערימת ההצהרות המתלהמות, חצי שנה אחרי, לא נותר כמעט דבר. נתניהו ובנט הסכימו לקבל את התכתיבים האירופאים ולאפשר לאיחוד להשקיע רק בישראל ולא מעבר לקו הירוק. במידה רבה ההחלטה להפריד בין השטחים לבין ישראל עושה חסד עם מדיניות הימין ומנקה את מדינת ישראל מהאחריות על הנעשה בשטחים.

אך לא ירחק היום בו העולם המערבי יפסיק לעשות את ההפרדה ויראה בישראל והגדה ישות מדינית אחת, כובשת ואנטי דמוקרטית. הקריאות להטיל סנקציות ולהחרים את מדינת ישראל כולה הן רק עניין של זמן. ככל שיעמיק הכיבוש וחזון שתי המדינות יתרחק, כך יקשה על העולם להבדיל בין התיישבות לגיטימית להתנחלות בלתי חוקית, ובין זכותה של ישראל להתקיים לזכותה להתקיים ולכבוש.

בעולם גלובלי, כאשר מנועי הצמיחה והכלכלה תלויים בקשרים בין לאומיים, הפכו הסנקציות הכלכליות לכלי דיפלומטי יעיל ואפקטיבי שמחליף את הצורך להסתפק באיומים או פעולות צבאיות. זירת המאבק עוברת מהמדבריות ומההרים למסדרונות בניו יורק, ז'נווה ובריסל. את מה שמתחילים להבין היום בטהרן, עלולים להבין בסוף גם בירושלים.

לא ניתן להמשיך ולקיים שיתופי פעולה כלכליים, מדעיים, תרבותיים ומסחריים, מבלי ליצור מחנה משותף אידיאולוגי וערכי. בינתיים הודיעה הממשלה כי יוקם מנגנון "פיצוי" מתקציבו של המדען הראשי, שיעניק מיליוני שקלים למכוני מחקר בשטחים שלא יזכו לקבל סיוע מהאיחוד האירופאי. ושוב, מי שייאלץ לשלוף את הארנק ולשלם מכספו את מחיר ההתנחלויות יהיה משלם המיסים הישראלי.

הכותב הוא מזכ"ל ודובר תנועת "שלום עכשיו"

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''דעות''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים