קרי יגיע לישראל כדי ללחוץ על נתניהו בסוגיה הפלסטינית

לאחר שפעמיים דחה את ביקורו, צפוי מזכיר המדינה האמריקאי לנחות ביום רביעי. הוא ייפגש עם רה"מ ועם אבו מאזן וינסה להביא לפריצת דרך במו"מ התקוע. עם זאת, במחלקת המדינה חוששים כי בשל ההסכם עם טהרן, נתניהו יקשיח עמדות מול הפלסטינים

אלי ברדנשטיין | 2/12/2013 19:25 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי יגיע ביום רביעי לישראל וייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. כך אישרו פקידים בכירים בירושלים. לדבריהם, למחרת הוא צפוי להיפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. במוקד ביקורו: ניסיון להביא לפריצת דרך במשא ומתן המדיני התקוע.

בפעם האחרונה עזב קרי את ישראל מאוכזב מחוסר נכונותו של נתניהו להתפשר ולגלות גמישות בשורה של סוגיות שיכולה הייתה להביא את הצדדים להתקדם בשיחות, שמתקיימות בין ראש צוות המו"מ הישראלי השרה ציפי ליבני ועו"ד יצחק מולכו לבין הנציג הפלסטיני למו"מ סאיב עריקאת ועמיתו מוחמד שתייה.
 
צילום: אי.פי.איי
ג'ון קרי עם בנימין נתניהו. יצא מאוכזב מהביקור האחרון צילום: אי.פי.איי

עם זאת, במחלקת המדינה האמריקאית חוששים שהאכזבה של נתניהו מהסכם הביניים עם איראן עלול להקשיח עוד יותר את עמדתו של נתניהו בסוגיה הפלסטינית ואף לחבל במאמצים האמריקאים להביא להתקדמות ממשית בערוץ הפלסטיני.
 
אובמה הציע שהוא יבקר בוושינגטון. היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן
אובמה הציע שהוא יבקר בוושינגטון. היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן 
-דוח: עלייה בדיווחים על התעללות בקטינים
-מתקן השהייה בנגב לא יקלוט נשים וילדים
-ועדת החינוך: ללמד על טבח כפר קאסם בבי"ס

במקביל לסוגיה הפלסטינית, צפוי מזכיר המדינה האמריקאי להתחיל בתיאומים ראשונים מול נתניהו לקראת המשא ומתן שיחל בין שש המעצמות לאיראן על הסדר הקבע סביב תכנית הגרעין שלה.

לאחר מכן, ייצא יוסי כהן, היועץ לביטחון לאומי של נתניהו, לוושינגטון לסדרת פגישות בבית הלבן וכן עם גורמים נוספים, כדי להמשיך בדיאלוג ברמת גורמי המקצוע לקראת המו"מ שיתחדש מול טהרן.
 
נסיעתו של כהן תוכננה להתקיים עוד בשבוע שעבר, אך נדחתה בשל חג ההודיה. גם ביקורו של קרי שתוכנן להתקיים ביום שישי לפני שבוע וחצי נדחה לשבוע הנוכחי. יש לציין, כי את יציאתו של כהן לשיחות בוושינגטון הציע נשיא ארה"ב ברק אובמה במהלך השיחה שקיים עם נתניהו מיד לאחר החתימה על הסכם השלב הראשון עם אירן בז'נבה לפני כשבועיים.
ביקורת על נתניהו במשרד החוץ

הביקורת העזה שהפנה נתניהו, בעיקר כלפי ארה"ב, בסוגיית ההסכם עם איראן, גרמה למתח רב בין שני הממשלים בכלל, ובין נתניהו לקרי ונשיא ארה"ב בפרט, שכזכור, על פי ה"וושינגטון פוסט", אמר לנתניהו בשיחתם האחרונה, לחדול מ"הדיפלומטיה הצעקנית" ולהיכנס לדיאלוג שקט.


פקידים בירושלים מתחו בשבועות האחרונים ביקורת חריפה על נתניהו, שבמהלך החודשיים האחרונים סרב לנהל דיאלוג בדרגות הבכירות, בעיקר במהלכו של המשא ומתן שהתקיים בין המעצמות לאיראן על הסכם הביניים, כשנתניהו טען שיש לחתור כבר מהרגע הראשון להסכם כולל ללא הסכם ביניים.

למעט מגעים שקיים שר המודיעין יובל שטייניץ מול שרי החוץ והנציגים של המעצמות, ראש הממשלה הישראלי ויועציו לא היו מעורבים במידה מספקת כדי להביא לשיפור ההסכם. יתירה מזאת, טענו פקידים בירושלים, שהשיפור המסויים בעסקה לא נבע מהלחץ הישראלי, אלא מהעמדה הצרפתית הנוקשה.
ואמנם, לאחר החתימה על הסכם הבייניים עם איראן, החליט נתניהו לתת צ'אנס למגעים רציניים מול ארה"ב והורה לכהן לצאת לוושינגטון. "אנחנו מקיימים עכשיו מגעים גם עם ארה"ב וגם עם מדינות ה-P5+1 לגבי סוג ההסדר שיכול להרחיק את החושך הזה והוא חייב להביא בסופו של דבר לתוצאה של פירוק יכולותיה הגרעיניות הצבאיות של איראן", אמר נתניהו בטקס הדלקת נר שני בכותל המערבי בשבוע שעבר.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים