יותר ילדים מתחת לגיל 9 מנסים להתאבד

מתוך 6,000 ניסיונות התאבדות של בני נוער - רק 700 דווחו לבתי חולים. רוב הניסיונות האובדניים מבוצעים על ידי בנות

רעות וילף | 3/12/2013 8:01 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
נתונים חדשים של המועצה לשלום הילד מגלים: קיים פער של מאות אחוזים בין מספר המקרים המדווחים על ידי בתי החולים ובין מספר ניסיונות ההתאבדות בפועל שמתבצעים על ידי בני נוער.
לפי המחקר, שצפוי להתפרסם באופן רשמי בסוף החודש, בעוד בשנת 2011 דווחו 700 מקרי התאבדות על ידי חדרי המיון בבתי החולים, מספר המקרים שהתרחשו בפועל עמד על כמעט 6,000.

- נשיא אוקראינה: "מגן על האינטרסים של המדינה"
- מתאם הפעולות בשטחים: חשש לאסון הומניטרי בעזה

צילום אילוסטרציה:
צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק
מנכ"ל המועצה לשלום הילד ד"ר יצחק קדמן ציין כי גם במחקר שערכה המועצה לפני עשר שנים התברר כי יש פער עצום בין המקרים המדווחים כניסיונות התאבדות ובין שכיחות המקרים בפועל. "גם אם מדובר בכוונות טובות ובניסיון למנוע הכתמה וסטיגמה מהילד, יש בכך סכנה רבה שכן מקרים שאינם מדווחים ואינם מטופלים יכולים להביא לניסיונות אובדניים חוזרים ונשנים ואף להתאבדות של ממש", אמר ד"ר קדמן.

עיבוד הנתונים נערך על בסיס מחקר חדש שערך פרופ' הראל פיש, ראש תוכנית המחקר הבינלאומי על רווחתם ובריאותם של בני הנוער מבית הספר לחינוך באוניברסיטת בר אילן. מחקרו נערך במסגרת דוח של ארגון הבריאות העולמי, בקרב מדגם מייצג של 8,000 תלמידים ישראלים, וגם הוא צפוי להתפרסם בחודש הקרוב. לפי נתוני המחקר, 6.8 אחוזים מתלמידי כיתות י' שהשתתפו במחקר דיווחו על ניסיונות התאבדות בשנת 2011, כלומר 5,982 בני נוער.

עוד עולה מהנתונים כי ב-2012 חלה עלייה דרסטית במספר הניסיונות האובדניים של ילדים צעירים: 24 מקרים שהתרחשו עד גיל תשע בהשוואה ל-7-5 מקרים בשנים קודמות. בתוך הניסיונות האובדניים המדווחים יש רוב גדול )579( לבנות בהשוואה לבנים (164).

פרופ' הראל פיש מסביר כי מצב של היעדר דיווח מזמין את מקרה ההתאבדות הבא. "זה שתפרו לילד את הוורידים או עשו לו שטיפת קיבה - זה פתר את הבעיה הרפואית, אבל זה לא פתר את הבעיה העמוקה יותר שהביאה את הילד לרצון להתאבד".

לדברי פיש, שמשמש גם כמדען הראשי של הרשות הלאומית למאבק בנגע הסמים והאלכוהול, המחקר מגלה כי שיעורן של המצוקות הנפשיות בקרב בני נוער בישראל הוא בין הגבוהים בעולם. "במדד הזה אנחנו נמצאים בין עשר המדינות שבהן שיעור המצוקות הוא הגבוה ביותר, זאת מתוך כ-40 מדינות שהשתתפו במחקר".

לטענתו, יש צורך בשינוי תפיסתי ותרבותי בבתי הספר בכל הנוגע לחרמות חברתיות. "יש תוכניות מדהימות במשרד החינוך, אך יש צורך להשקיע יותר משאבים בהטמעתן". בתוך כך, יומיים לאחר הדיווח בערוץ 2 על ניסיונו של נער בן 13 לשים קץ לחייו בעקבות חרם שהטילו עליו בני כיתתו, מצבו מוסיף להיות קשה והוא מאושפז כעת בבית החולים ספרא לילדים שבתל השומר.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים