למרות השקט: הפיגוע הבא מעזה "על המדף"

מפקד אוגדת עזה סיפר כי קיים תיאום עם חמאס, כדי למנוע פעילות נגד ישראל. עם זאת, עשרות מנהרות מוכנות לרגע שבו תסתיים הרגיעה

עמיר רפפורט | 3/12/2013 8:23 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בשיחה שגרתית של תושבי עוטף עזה עם מפקד אוגדת עזה תא"ל מיקי אדלשטיין תיארה שיתוף פעולה מפתיע בין ישראל וחמאס, המתנהל בתיווך המצרים. לא שאדלשטיין חובש משקפיים ורודים מדי: דבריו מתארים יפה את המצב מסביב לרצועה. אולם, הם אינם מתייחסים אל כל הסיבות לשקט הכמעט מוחלט שנוצר ומתעלמים מהקרב השקט שמתחולל בין צה"ל לחמאס לקראת סיבוב האלימות הבא.

מתאם הפעולות בשטחים: חשש לאסון הומניטרי
  
מנהרה מעזה
מנהרה מעזה צילום: איי.אף.פי
בשיחה עם אזרחים שהוקלטה והגיעה לידי חדשות 10 אמר אדלשטיין: "לנו יש היום מרחב של מאה מטר שאנחנו פועלים בתוך הרצועה. בהתחלה הם דרשו שלא ניכנס אפילו מטר. העברנו להם מסר שזה לטובתם, ויוריד את הצורך שלהם לפעול נגד פלסטינים שיגיעו לגדר לטובת הפרות סדר, והם קיבלו את זה.

"אנחנו פועלים בתוך המאה מטר האלה מבחינתנו למנוע מטענים וכל מיני דברים על הגדר. אנחנו פועלים שם בלי טנקים, רק עם דחפורים שעושים בדיקות, מוצאים מטענים מעת לעת. פעילות שקטה. אנחנו מודיעים לחמאס מבעוד מועד, שנהיה באזור הזה והזה והוא פורש את האנשים שלו בצד השני לשמור על השקט. כך נראית הפעילות", אמר אדלשטיין.

כאמור , זו רק אחת הסיבות לשקט. ובכל זאת, אסור לשכוח: ראשי החמאס ברצועת עזה לא שינו את האידיאולוגיה שלהם, ולא עברו לדבוק בדרך השלום. ה"מוקאומה", ההתנגדות , עדיין נמצאת בבסיס ההווייה של הארגון.

מה כן? ראשי החמאס זוכרים היטב את אירועי "עמוד ענן" לפני שנה, שבה נהרג גם ראש הזרוע הצבאית שלהם. אך עם כל הכבוד לצה"ל (ולישראל), מה שמשפיע עליהם יותר מכל אלה דווקא האירועים במצרים. תזכורת: בחודש יולי התחוללה במצרים מהפכה שבמהלכה הפך הנשיא מוחמד מורסי כמעט בבת אחת מנשיא לאסיר.

איך זה קשור לירי רקטות לעבר ישראל שכמעט אינו מתרחש? מורסי הוא איש האחים המוסלמים - התנועה האחות של החמאס בעזה. עוד כאשר מורסי היה בשלטון במצרים הוא פעל לרסן את התקפות החמאס לעבר ישראל (משיקולים מצריים פנימיים). לאחר ההפיכה, החל השלטון הצבאי לנהל מלחמת חורמה כנגד כל גורמי האיסלאם הקיצוני בסיני.
המצרים נגד החמאס

מעטים מודעים לכך בישראל, אבל ברחבי סיני מתחוללת מלחמה של ממש. לצבא המצרי יש לא מעט אבידות (רק בשבוע האחרון נטבחו עשרה חיילים בפיגוע טרור). הצבא רואה בעזה את מקור כל הרוע - משם יצאו גורמי גי'האד עולמי שביצעו לא מעט פיגועים קשים. גם החמאס, באופן ספציפי, מתויג "בצד של הרעים".

מכיוון שמדובר באינטרס מצרי עליון, המצרים מנהלים בפעם הראשונה מזה שנים רבות מלחמת חורמה כנגד הברחות הנשק לרצועת עזה, כולל טילי פאג'ר. לצורך כך הם נעזרים גם בטכנולוגיה אמריקאית. המאמץ נושא פרי - החמאס וגם הג'יהאד האיסלאמי אינם מצליחים למלא את מחסני הפאג'ר שלהם, שנפגעו ב"עמוד ענן". הם מחדשים את מלאי הרקטות ארוכות הטווח, אלה שמגיעות גם לירושלים ולתל אביב, רק באמצעות ייצור עצמי.

התמונה האיזורית אפילו מדכאת יותר מבחינת החמאס: ביהודה ושומרון נאבקים בהם כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית (בתיאום עם השב"כ). בת הברית לשעבר איראן היא עכשיו עוינת, בגלל התייצבות החמאס לצד המורדים במלחמת האזרחים הסורית. האיראנים תמכו בחמאס רק במעט בשנה האחרונה, וגם המשך התמיכה המעטה נמצא בספק עכשיו, לאור ההתקרבות של האיראנים למערב.האם לחמאס יש גם שיתוף פעולה עם ישראל, כפי שמשתמע מדבריו של תא"ל אדלשטיין? כנראה שכן, אבל בתיווך מצרים.

בכל מקרה, לכולם ברור שהשקט שמופר מדי פעם ברקטות של "ארגונים סוררים", רחוק מלהיות נצחי: החמאס מנצל את הזמן כדי להכין "פיגועי מדף". כפי הנראה, הוא כבר חפר עשרות מנהרות מרצועת עזה לעבר ישראל, שבאמצעותן ינסה לבצע פיגועים ביום שהשקט יסתיים, מסיבה כלשהי.

ישראל מצידה מנהלת מאמץ סיזיפי כדי לגלות את המנהרות ולהרוס אותן, וכדי לסכל הברחות נשק לרצועה. האם השקט הזה יסתיים בוקר פתאומי אחד בפיגוע חטיפה נוסח הפיגוע שבו נלקח לשבי גלעד שליט? יש לקוות שלא, אבל זה תרחיש שבהחלט עלול לקרות.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''צבא וביטחון''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים