המח"ט גילה: כל לוחם שלישי בחטיבה גידל זקן

מח"ט הצנחנים אליעזר טולדנו החליט להילחם בתופעה ההולכת ומתפשטת בחטיבה: הוא הורה להקים ועדה אשר תוודא כי האישורים אכן מוצדקים

יוחאי עופר | 3/12/2013 7:20 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
פקד חטיבת הצנחנים אלוףמשנה אליעזר טולדנו ביקר בשבועות האחרונים בבסיסי החטיבה ובמוצבים שבהם פרוסים הלוחמים וגילה תופעה שהעלתה את חמתו: אחד מכל שלושה לוחמים בחטיבה מגדל זקן. טולדנו הודיע לפקודיו כי החגיגה נגמרה.

- "יעקב פליסיאן מעורב ברצח של סוכן משטרתי"
- פיתוח חדשני בטכניון: אפליקציה לחולי סכרת

צה''ל
צה''ל צילום: גטי אימג'יס
"המספרים של בעלי הזקנים גבוהים מאוד," מסביר קצין בכיר בחטיבה. "בסופי שבוע הלוחמים מגיעים הביתה ומסדרים את הזקן שייראה טוב על הפנים. זה מצב שאנחנו לא יכולים לקבל."
לדברי הקצין, חיילים שמגדלים זקנים "מטעמי דת" לא ידעו להשיב על שאלות בסיסיות על אורח חייהם הדתי שהציג להם המח"ט במהלך ביקוריו.

"הוא שוחח עם הלוחמים שתי דקות ושאל שאלות אלמנטריות שעליהן חלקם התקשו לענות", מספר הקצין. "אנחנו רוצים שחייל שמבקש לגדל זקן ומצהיר על אורח חיים דתי יתפלל בכל בוקר ויידע מהי פרשת השבוע. זה מוזר שחייל מגדל זקן מטעמי דת ובשבת צופה בטלוויזיה."

כבר במהלך ביקוריו בבסיסים שלל אלוף-משנה טולדנו מכמה לוחמים את הזכות לגדל זקן, אחרי שגילה כי האישור שניתן להם אינו עונה על ההגדרות. מפקדים הורו למספר לוחמים להתגלח עד שוועדה מיוחדת שתקום בכל גדוד תקבע מי זכאי לגדל זקן. ההחלטה של המח"ט התקבלה בזעם בקרב לוחמים וגם אצל חלק מההורים, אבל למרות המחאה, בסביבתו של המח"ט מבהירים שאין לו כוונה לסגת.

"בסוגייה הזו יש לנו פירצה בנהלים וזה יוצר אווירה של חוסר משמעת," אומרים בחטיבה. "זה מוליך לדברים לא טובים שכבר קרו בחטיבה. כשאין משמעת אז בהתמודדות הראשונה של לחימה קבוצה מתפרקת. לוחם שמקבל אישור לגדל זקן מטעמי דת צריך לשמור על אורח חיים דתי באמת".

המח"ט הורה גם על הקמת ועדה בכל גדוד שבה יישבו מפקד פלוגה או מפקד הגדוד, ויחד עם רב צבאי ורופא הם יקבעו מי עומד בקריטריונים הקבועים בפקודות מטכ"ל ויהיה רשאי לעטר את פניו בזקן. הלוחמים יתייצבו בפני הוועדה ויציגו את טענותיהם. דתיים יידרשו להוכיח אורח חיים דתי ומי שמבקשים אישור לגדל זקן בשל בעיה רפואית יידרשו להסביר את הסיבה בפני הרופא בוועדה.

"מי שמבקש אישור כזה צריך לדעת שמעכשיו הוא לא יכול ללכת עם זקן פרוע במהלך השבוע ולסדר אותו בבית בסופי שבוע," אומר הקצין.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''צבא וביטחון''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים