"בתוך עשור מודל צבא העם עלול לקרוס"

כך אמר בדיון בכנסת, ראש חטיבת תכנון כ"א בצה"ל. לדבריו, שני שליש מהמועמדות לגיוס, הנחקרות על כך חוזרות מהצהרתן

אריק בנדר | 3/12/2013 15:24 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
שתיים מכל שלוש מועמדות לגיוס, שנחקרות בחשד להצהרת דת שקרית, חוזרות בהן בעקבות החקירה, כך גילה היום תא"ל גדי אגמון, ראש חטיבת תכנון כוח אדם באכ"א, בדיון של ועדת המשנה לכוח אדם והכשרות בראשות ח"כ עמר בר לב (עבודה).

חיילות דתיות. אילוסטרציה
חיילות דתיות. אילוסטרציה צילום: יגאל לוי
אגמון מסר כי  35.9 אחוז מהנשים המחויבות בגיוס מקבלות פטור בגין הצהרות דת, מתוכן, כאמור, חלק גדול חשודות כמי שמקיימות אורח חיים שאינו דתי כלל. לצורך איתורן של הבנות המצהירות הצהרות דת שקריות מפעיל צה"ל חוקרים פרטיים. לטענת תא"ל אגמון כשני שליש מהבנות שנפתחה נגדן חקירה בשנת 2013 מודות כי הצהירו הצהרת שקר.

על פי הנתונים, בשנת 2013 הצהירו 15,218 מועמדות לגיוס כי הן דתיות. 97 מהן נחקרו ובמהלך החקירה הודיעו 62 מתוכן כי הן חוזרות בהן ומוותרות על הפטור ומתגייסות לצבא. בדיון הוצגו נתונים של סקר שנערך בקרב החיילות הדתיות המתגייסות לצה"ל. 86% מהן אמרו כי השירות לא פגע בזיהוי הדתי שלהן. לעומתן השיבו 14% כי השירות החליש את הזיהוי הזה.

סוגיה נוספת בדיון עסקה בנושא הירידה באחוזי הגיוס של הגברים לצה"ל. לטענת תא"ל אגמון "כרבע מהגברים המחויבים בגיוס לצה"ל אינם מתגייסים. מגמה זו, במידה ותמשך בעשור הקרוב, עלולה להביא לקריסתו של מודל צבא העם". עוד הוסיף תא"ל אגמון כי 14 אחוז מאלו שאינם מתגייסים מקבלים פטור בגין "תורתו אומנותו".

עוד עלה בדיון כי צה"ל בוחן בימים אלו חשדות לפיהם פסיכיאטרים העניקו לחיילים פטור נפשי פיקטיבי משירות. החשדות עלו לאחר שלאחרונה הבחין צה"ל בעלייה במספר הפטורים הנפשיים שקיבלו חיילים מפסיכיאטרים פרטיים.  הנושא כאמור נימצא בימים אלו בבית המשפט.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים