ישראל מקצה לפלסטינים 20 אלף דונם משטחי סי

השטח שיוקצה למיזם גדול משטחה של כפר סבא ובכוונת המממנים להקים עליו שטחי מסחר וחקלאות. גורם: "לא העברת ריבונות"

אלי ברדנשטיין | 4/12/2013 7:45 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
לראשונה, מתכוונת ישראל להגדיר שטח של כ-20 אלף דונם של אדמות פלסטיניות פרטיות לטובת פיתוח מאסיבי של פרויקטים של
"לא בולמים את התפתחות הכלכלה הפלסטינית". בנייה בלתי חוקית ב E1 צילום: מירי צחי
הרשות הפלסטינית בתחום החקלאות ולשטחים מסחריים כגון בתי אריזה. באדמות הללו, הכלולות מאז הסכמי אוסלו כשטחי סי, יזורז מאוד הליך אישור הפרויקטים ומשכו לא יארך מעבר ל-90 יום.

מי שעומד מאחורי הרעיון המהפכני הם האמריקנים, והסוכנות האמריקנית לסיוע בינלאומי (USAID) היא שתממן את הפרויקטים. עם זאת, בגלל המשמעויות בשטח נדרש לכך אישור של שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון. פקיד אמריקאי בכיר אמר ל-nrg מעריב כי ״אנחנו מעוניינים בהרחבת ההזדמנויות הכלכליות עבור הפלסטינים בשטחי סי״.

בימים אלה נערכת עבודת מטה במערכת הביטחון כדי לאשר את השטח שיימסר. במסגרת עבודת המטה הבהירו גורמים מדיניים בירושלים כי "מדובר בשטח שייכלל בכל הסדר עתידי במדינה הפלסטינית".

לדברי הגורמים, השטח שיאושר לא יהיה סמוך לגדר הביטחון או ליישובים ישראלים ונקודות אסטרטגיות ישראליות ביהודה ושומרון. מדובר בשטח שגודלו כאחוז מכלל שטחי סי ביהודה ושומרון, המשתרעים על כשני מיליון דונמים, אך גדול יותר מהעיר כפר סבא, המשתרעת על שטח של 14 אלף דונמים.
 
יצוין כי בישראל החליטו להיעתר לבקשה האמריקנית "כדי להראות שישראל מוכנה לאשר פיתוח פרויקטים בשטחי סי, שהיא אינה בולמת את התפתחות הכלכלה הפלסטינית וכשהדברים נעשים בתיאום עם הרשות. "ישראל יודעת לאשר פרויקטים במסלול מהיר", אמרו הגורמים, שאף הסבירו כי השטח האמור משרת גם את התכנית הכלכלית הגרנדיוזית של הממשל האמריקני לפיתוח הכלכלה הפלסטינית.
צילום ארכיון: פלאש 90
''ברור שאלה שטחים שיכללו במדינה הפלסטינית''. חיילי צה''ל סמוך למחסום קלנדיה. צילום ארכיון: פלאש 90

"יישארו בשליטה ישראלית"

שטחי סי מהווים כ-60 אחוז משטח יהודה ושומרון, וישראל מחזיקה בשליטה האזרחית והביטחונית בהם. לאורך שנים מתנהל מאבק בין ישראל לרשות על השליטה בשטחים אלה. הפלסטינים רואים בהם חלק משמעותי מהמדינה שיקימו, וגורמים בינלאומיים, בעיקר ממשלות של מדינות האיחוד האירופי, מעבירים סכומים גבוהים להקמת פרויקטים אזרחים שונים בשטח.

ישראל מצדה מתמידה בשליטתה בשטח באופן הדוק ביותר, ואף מותקפת בזירה הבינלאומית בטענה שהיא מכשילה את התפתחות הכלכלה הפלסטינית בשטחי סי. בין היתר נטען כי ישראל מעכבת פרויקטים אזרחיים של ארגונים ממשלתיים אירופים בשטחי סי שמוקמים לטובת האוכלוסייה הפלסטינית, ובכמה מקרים אף הרסו אנשי המנהל האזרחי פרויקטים שונים ובתים פרטיים בגלל שהוקמו ללא אישור על שטחי סי.

בתגובה, טוענים גורמים האמונים על שטחי יהודה ושומרון כי הפלסטינים מעודדים הפרה של החוק והקמה של מתקנים אזרחיים בשטחי סי ללא קבלת אישור מוקדם מישראל, במטרה להשתלט על נקודות אסטרטגיות לישראל.פקידים ישראלים בכירים מפצירים שוב ושוב, בעיקר למדינות האיחוד האירופי, שלא ליזום פרויקטים בשטחי סי ללא קבלת היתר מוקדם. בישראל מודים שאמנם קיימים עיכובים באישור תכניות אב, אך לטענת פקידים בכירים מדובר באורך הזמן הנדרש לאישור פרויקטים גדולים בתוך ישראל - כשנה עד שנה וחצי.
 
גורם בכיר במערכת הביטחון הבהיר אמש בתגובה: "לא מדובר בהעברת שטח לפלסטינים, כי אלה שטחים שנמצאים בריבונות ישראלית ונשארים בינתיים ככאלה. מדובר בקרקעות פלסטיניות פרטיות שיש מיזמים של האמריקנים לסייע לבעליהן בחקלאות ובתחומים נוספים, ואין לישראל בעיה שהם יעזרו להם". עוד הוסיפו במערכת כי מקרה זה שונה ממקרים אחרים "בהם הרשות הפלסטינית ביקשה להשתלט על שטחים באזור סי באמצעות הקמת פרויקטים ללא היתר".

נעצרו חשודים בפציעת הפעוטה

בתוך כך הותר לפרסום כי היחידה המרכזית של משטרת ירושלים עצרה בימים האחרונים חמישה קטינים ערבים, תושבי הכפר צור באחר בפאתי ירושלים, כחשודים בידויי האבנים שפצעו ביום חמישי שעבר את הפעוטה בת השנתיים שנסעה במכונית עם אמא ליד ארמון הנציב. החשודים הודו במעשה ושיחזרו אותו, ומעצרם הוארך אתמול.

ארבעה מתוך חמשת החשודים סיפרו בחקירתם כי ידו אבנים לעבר כלי רכב ישראלים במטרה לפגוע בנוסעים מתוך "שנאה ליהודים". לדבריהם, הם תיכננו את המארב מבעוד מועד, הציבו תצפיתן שידווח על כלי רכב בהם נוסעים יהודים שמתקרבים אליהם, ואף סיכמו ביניהם על אליבי משותף במידה וייעצרו - שהם שהו אצל רופא שיניים בכפר שהיה אמור לטפל באחד מהם".
 
יעל פרידסון השתתפה בהכנת הידיעה

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים