דיסקין תוקף: "חייבים הסכם, עסקת שחרור האסירים מבחילה"

ראש השב"כ לשעבר אמר בכינוס העשור ליוזמת ז'נבה כי "הגענו לנקודת האל חזור ממנה פתרון שתי המדינות לא יתאפשר". הוא האשים את רה"מ בחולשה ואמר כי עסקת שחרור האסירים היא "צינית ומבחילה ונרקמה כדי להימנע מהקפאת התנחלויות"

אריק בנדר | 4/12/2013 21:13 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
"השלכות היעדר פתרון לסכסוך הישראלי פלסטיני קיומיות בהרבה מסוגיית הגרעין האירני", כך אמר הערב ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, בכינוס העשור ליוזמת ז'נבה, שנערך בתל אביב.

עוד ב-nrg חדשות
עריקאת: "קרי חייב לעצור את ההידרדרות במו"מ"
נעצרו 6 חשודים במעורבות רצח החייל עדן אטיאס
מול כלא 6: הרב אויערבך הפגין נגד גיוס חרדים
 
יובל דיסקין בכנס עשור ליוזמת ז'נבה.
יובל דיסקין בכנס עשור ליוזמת ז'נבה."צריכים שינוי פוליטי" צילום: אבשלום ששוני

"הייתי רוצה לדעת שלבית שלנו כאן יש גבולות ברורים ושאנחנו מעמידים את קדושת העם לפני קדושת הארץ. אני רוצה בית שתחזוקתו אינה מחייבת כיבוש של עם אחר", אמר.

"אני אומר את זה למרות שזה לא פופולרי להגיד: חייבים הסכם עכשיו לפני שמגיעים לנקודת אל חזור ממנה פתרון שתי המדינות לא יתאפשר", הבהיר דיסקין. לדבריו, ישראל חייבת להקפיא התנחלויות: "כמות המתנחלים בשטחי הגדה המערבית מגיעה לממדים שאף ממשלה לא תצליח לפנות", הוסיף.

הוא טען כי המשא ומתן הנוכחי הוא "אולי ההזדמנות האחרונה להגיע לפתרון שתי המדינות. יוזמת ז'נבה מניחה תשתית נכונה להסכם. לא נוכל לחיות במדינה אחת בין הירדן לים ולא נוכל להתייחס לסכסוך כרסיס בישבן כדברי אחד משרינו החדשים. השאלה תהיה מיהו הרסיס ומיהו הישבן".

עוד הוסיף כי "לא נראה שהממשלה הנוכחית מנסה לשנות את המגמה בכל הנוגע למפעל ההתנחלויות. ידידינו בעולם הולכים ומרימים ידיים לגבי יישום פתרון שתי המדינות לשני העמים. יש תסכול עצום בגדה המערבית, הפלסטינים מרגישים שמדינתם נגזלת מהם. בקרב ההמונים הפלסטינים יש תחושה שאין עתיד, אלא יש רק עבר לא טוב".

דיסקין הזהיר כי "אנו חייבים לקחת בחשבון את הזיקה בין הפלסטינים לאחיהם ערביי ישראל. ריכוז אדי הדלק באוויר הגיע לרמה שגם ניצוץ קטן יכול להביא להתלקחות גדולה. האווירה מתוחה ויכולה להתפוצץ בקלות".

במהלך דבריו האשים דיסקין את ראש הממשלה בנימין נתניהו בהתנהלות שגוייה וצינית: "אני מתנגד עקרונית לשחרר אסירים תחת סחיטה או איום", אמר אך הוסיף: "עם זאת, אני סבור, בכאב רב, שהסכם שלום מצדיק אפילו שחרור אסירים. נכון לעשותו רק בשלבים הסופיים שלו. לצערי, העסקה הפוליטית הצינית והמבחילה שנרקמה כדי להימנע מהקפאת הבנייה בהתנחלויות, נעשתה בשלב מוקדם מדי במשא ומתן ולכן קוממה רבים בציבור הישראלי, ובצדק".

הוא קרא לכינון קואליציה חדשה שתהיה מורכבת ממפלגות שתומכות בשלום: "קואליציה חדשה שבסיסה המפלגות התומכות בשתי מדינות לשני עמים". הוא טען כי "שתי מחוות שיכולות לתרום מיידית לחיזוק התקווה והאמון בין הצדדים: הראשונה, הקפאת כל הבנייה בהתנחלויות. זו המחווה החשובה ביותר, שיכולה לתת תחושה שמשהו אכן קורה ןהמחווה השנייה היא שחרור אסירים".

בכינוס שנערך במוזיאון ת"א השתתפו כ-600 איש ביניהם גם חבר צוות המשא ומתן הפלסטיני ד"ר סמיח אל עבד, שר המשפטים לשעבר יוסי ביילין, שליח האו"ם רוברט סרי, ראשת מר"צ זהבה גלאון חברי כנסת מסיעות שונות ואנשי ציבור.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים