הקורס המבוקש אצל המחבלים: רצח עם

לימודי המחבלים בכלא הופסקו ב-2011. כעת, אסיר ביטחוני עתר לבג"ץ שיאפשרו לו ללמוד. המדינה בתשובתה תציג את הקורס הפופולרי

אריק בנדר | 5/12/2013 7:40 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
הקורס האקדמי הפופולרי ביותר בקרב מחבלים הכלואים בבתי סוהר בארץ היה "ג'נוסייד-רצח עם". כך עולה ממסמך של מרכז המחקר והמידע בכנסת שהוכן עבור יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ מירי רגב (הליכוד ביתנו), לקראת דיון שיהיה בקרוב בבג"ץ, בעתירה להחזיר למחבלים כלואים את האפשרות ללמוד במסגרת האוניברסיטה הפתוחה.

אסירים ביטחוניים בכלא שקמה
אסירים ביטחוניים בכלא שקמה צילום: אדי ישראל
בעבר התאפשר לאסירים ביטחוניים ללמוד בהתכתבות לתואר אקדמי במסגרת האוניברסיטה הפתוחה במהלך תקופת מאסרם. אפשרות זו הופסקה בעקבות החלטת ראש הממשלה ביוני 2011. בעקבות אותה החלטה, עתר אחד האסירים לבג"ץ בדרישה שיתירו לו ללמוד במהלך תקופת מאסרו. עתירה זו נדחתה בעבר, אולם בית המשפט העליון החליט לקיים דיון נוסף בהרכב מורחב, שיערך בקרוב.

בשנת 2011, טרם ביטול האפשרות של אסירים ביטחוניים ללמוד לימודים אקדמיים באוניברסיטה הפתוחה, למדו במסגרת זו 323 אסירים, שהיו כ-5 אחוז מן האסירים הביטחוניים באותו הזמן. מספר האסירים שלמדו בשנת 2011 היה גדול ב-40 אחוז ממספר האסירים שלמדו בשנת 2010, וגדול ב-36 אחוז מממוצע האסירים שלמדו בשנים 2010-2009.

הקורסים המבוקשים ביותר על-ידי האסירים היו ג'נוסייד - רצח עם; דמוקרטיות ודיקטטורות; ישראל בעשור הראשון; בין ציון לציונות; מבוא להיסטוריה של המזרח התיכון בעת החדשה; האסלאם - מבוא להיסטוריה של הדת; מבוא למחשבה מדינית.

לפי האוניברסיטה הפתוחה, מטרת הקורס "ג'נוסייד - רצח עם" הייתה להקנות לסטודנטים ידע בסוגיית רצח העם ויכולת לנתחה כתופעה היסטורית. אחת מהמטרות הייחודיות של הקורס היא "לעורר את רגישות הסטודנטים להיבט זה בחיי האנושות, ולעודד את התלבטותם האישית בנושא".

יו
יו"ר ועדת הפנים ח"כ מירי רגב צילום: פלאש 90
הקורס מנסה לברר מי מעורב בביצוע מעשי רצח עם, מהן הנסיבות שבהן בוצעו מעשים אלה, ומה היו התהליכים והכוחות ההיסטוריים שהובילו להתרחשותם. כן יש ניסיון להבין איך קורה שמשטרים פוליטיים מחליטים שהדרך לפתור סכסוך עם בני קבוצה אחרת היא באמצעות חיסול בני אותה קבוצה.
מחויבות אידיאולוגית

העובדה כי הקורס המבוקש ביותר על-ידי האסירים היה בנושא רצח עם צוינה בתגובת המדינה לעתירה שהוגשה על-מנת להחזיר למחבלים כלואים את האפשרות להמשיך וללמוד לימודים אקדמיים. זאת כדי לתמוך בטענה שלאסירים הביטחוניים יש מחויבות אידיאולוגית להיאבק נגד מדינת ישראל.

מחברי המסמך כותבים כי האפשרות של אסירים ללמוד בהתכתבות לתואר אקדמי הייתה טובת הנאה שהוענקה להם לפי שיקולים של מפקדי הכלא. היא הותנתה בהתנהגות נאותה, בכך שהשב"ס אישר את נושאי הלימוד, ובכך שלאסיר יהיה בפיקדונו את הסכום הנדרש להרשמה.ביטול האפשרות של אסירים ביטחוניים ללימודים אקדמיים נעשה בעקבות החלטת ראש הממשלה ביוני 2011 להקשות את תנאי כליאתם. ההחלטה התבצעה על רקע המו"מ לשחרור החייל גלעד שליט, שהוחזק על ידי תנועת חמאס בעזה מבלי שזכה להגנות של החוק הבינלאומי, ומבלי שהתאפשרו אצלו ביקורים של ארגון הצלב האדום.

ח"כ רגב: שיירקבו בכלא

לקראת הדיון המחודש בנושא, אמרה אתמול ח"כ רגב: "מדובר בשערורייה שאין כדוגמתה. מדינת ישראל המאוימת על ידי ארגוני טרור ומחבלים מממנת מכספי המסים שלה לימודים של רוצחים. מישהו מעלה בדעתו שמחבלי אל-קאעידה בכלא גואנטנמו יזכו ללימודים אקדמים? המחבלים צריכים להירקב בכלא על כך שרצחו ילדים ושיגרו מחבלים מתאבדים לפגוע בחפים מפשע. טוב עשתה המדינה כשהפסיקה את ההטבות. אני מקווה שבג"ץ יהיה קשוב גם לקולה של הכנסת וידחה את העתירה על הסף".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים