הפלסטינים דחו את המתווה של קרי להסכם שלום עתידי

מזכיר המדינה האמריקאי נפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית במסגרת ביקורו באזור. גורם רשמי סיפר כי קרי הציג לאבו מאזן הצעות לסידורי ביטחון. אולם לפי אותו גורם "הצד הפלסטיני דחה אותן כי יובילו להארכת הכיבוש"

אריאל כהנא | 5/12/2013 19:36 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
הפלסטינים אומרים הערב (יום ה'), כי דחו את הצעות הממשל האמריקאי, שהוצעו להם על ידי מזכיר המדינה ג'ון קרי, בפגישתו עם אבו מאזן ברמאללה. מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, יאסר עבד רבו, אמר לאחר הפגישה כי "ישראל מבצעת את ההונאה הגדולה ביותר בהיסטוריה של הסכסוך הישראלי-פלסטיני".

עוד בנושא:
-ישראל וירדן מסכימות: אין תחליף לנוכחות צה"ל בבקעה
-ההצעה של קרי לנתניהו על הסדרי הביטחון
-הערכות: קרי יתקרב קצת יותר לעמדות הישראליות

גורם פלסטיני בכיר מסר לסוכנות "רויטרס" כי ההצעות שהעלה קרי היו דומות להצעות שנמסרו לראש הממשלה בנימין נתניהו בפגישה שהתקיימה מוקדם יותר היום. "הצד הפלסטיני דחה הצעות אלו, משום שהם יובילו להמשך הכיבוש הישראלי, אמר הגורם הפלסטיני.
צילום: איי.פי
אבו מאזן וג'ון קרי בפגישה. ''ההצעות יובילו להארכת הכיבוש'' צילום: איי.פי


בתום הפגישה אמר קרי: "אני חושב שרשמנו התקדמות מסוימת". הוא הוסיף: "האינטרסים של שני הצדדים דומים מאוד, אבל יש שאלות של ריבונות, ביטחון, כבוד לאומי ותוכניות ארוכות טווח לסיום הסכסוך, שהן מהותיות לפלשתינים ולישראל". קרי אמר כי יתכן שיחזור לאזור בעוד כשבוע בשביל להמשיך בשיחות.

ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, אמר לאחר הפגישה בין קרי לאבו מאזן, כי שיחות השלום עם ישראל "קשות ומסובכות". לדבריו "המצב עדיין קשה מאוד והעניינים מאוד מסובכים". עריקאת סיפר כי הפגישה בין קרי לאבו מאזן ערכה כארבע שעות, ובמסגרתה דנו השניים בנושאי ביטחון. "אנחנו מקווים כי ישראל תדבוק בהתחייבויותיה ותיאלץ להפסיק את הבנייה בהתנחלויות", אמר עריקאת.

בחזרתו מהפגישה עם אבו מאזן, מתוכנן מפגש של קרי עם נתניהו, ובהשתתפות השרים ציפי לבני ומשה (בוגי) יעלון. מחר תתקיים פגישה נוספת בין נתניהו למזכיר המדינה האמריקאית. הפגישה נוספה ללוח הפגישות של קרי, במקום סיור שהיה אמור להתקיים בבסיס הטילים בפלמחים.

בשעות הבוקר, בפגישה בת שעתיים עם נתניהו, מסר קרי את ההצעה האמריקאית לסידורי הביטחון בהסכם הקבע בין ישראל לפלסטינים. בהצהרה לתקשורת בתום הפגישה אמר מזכיר המדינה האמריקאי: "אני מבין את האתגר הביטחוני שישראל עומדת מולו. ארה"ב מחויבת לביטחונה של ישראל ולצורך בשלום".

נתניהו אמר לאחר הפגישה כי "ישראל מעוניינת בהסדר שלום על בסיס שתי מדינות לשני עמים, ותעמוד בכל מחויבויותיה במסגרת המשא ומתן".

בתחילת שיחותיהם עסקו נתניהו וקרי בסוגיה האיראנית. ראש הממשלה עמד על דעתו כי בעיית הגרעין האיראני דחופה וחשובה יותר מהעניין הפלסטיני. "זה הנושא הראשון והחשוב יותר שבו עסקנו", אמר נתניהו. עם זאת, השיחה בין השניים עסקה ברובה בנושא הסדרי הביטחון בגבול עם ירדן בהסכם העתידי עם הפלסטינים.
"לא הוצע לישראל תחליף מספק"

בפגישותיו עם אבו מאזן ונתניהו, מציג קרי את סידורי הביטחון שיכללו במסגרת הסכם הקבע בין ישראל לפלסטינים, בהם  שאלת נוכחות צה"ל בבקעת הירדן. מקור ישראלי אמר ל-nrg מעריב על רקע הפגישה, כי בהסתמך על ניסיון העבר, לא הוצע לישראל שום תחליף מספק, "שיעמוד במציאות ההפכפכה שעוברת על המזרח התיכון."

גורם מדיני בכיר ציין בנוסף כי עד כה מזכיר המדינה האמריקאי "לא באמת התייחס ברצינות לדרישות הביטחון הישראליות." נתניהו מצדו לא מתכוון לוותר בנוגע לכך, ובכוונתו לקדם במהירות הקמת גדר ביטחון בגבול המזרחי של ישראל על נהר הירדן. בעבר ציין נתיהו לא אחת כי נהר הירדן הוא גבול הביטחון המזרחי של ישראל.לפי דיווחים, התוכנית האמריקאית אותה מציג קרי כוללת חלוקה של הההסכם לשני שלבים, כך שהסכם הקבע ימומש למעשה רק לאחר תקופת מעבר - שלפי ישראל, עשויה להימשך שנים רבות. המצב הביטחוני אמור להיבחן בתקופת הביניים, ובהקשר זה נידונו שאלות כגון היקף הכוחות הפלסטיניים, החימוש שיינתן להם, ואמצעי ההתרעה וההגנה שיינתנו בידי ישראל כאשר תיסוג מהשטח.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים