בורג: "לישראל יש נשק גרעיני, די לעמימות"

בכינוס שקרא לפירוז המזה"ת מנשק גרעיני, השתתף גם ראש עיריית הירושימה. יו"ר ועדת החוץ והביטחון לשעבר: "או שלכולם יש, או שאין"

אריק בנדר | 5/12/2013 22:48 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
התבטאות חריגה בכנס ראשון מסוגו: "לישראל יש נשק גרעיני וכימי וחובה לקיים עליו דיון ציבורי פתוח ואמיץ. די לעמימות". כך אמר אתמול יושב ראש הכנסת לשעבר אברום בורג, בכנס ראשון מסוגו להפיכת המזרח התיכון לאזור חופשי מנשק להשמדה המונית, שנערך בחיפה.

בורג נמנע במודע מלומר "על פי מקורות זרים", והסביר: “בימים אלה הנכס הגרעיני הופך לנטל מדיני ולסכנה ארוכת טווח. מדיניות העמימות היא מיושנת וילדותית. הנוסחה איננה יותר מונופול ישראלי
בורג בכנס. נמנע מלומר
בורג בכנס. נמנע מלומר "על פי מקורות זרים" צילום: בר זלי
ומניעת גירעון לכל גורם אחר. המציאות החדשה מחייבת הכרעה בין נשק גרעיני לכולם לבין איזור נקי מנשק גרעיני - אין גרעין לכולם".

הוא גם השמיע קריאה לחברי הכנסת "להגדיל את המודעות בנושא הגרעיני ולמתוח את גבולות החסינות".

בורג, בעברו חבר בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, הוסיף ואמר כי "חובה לקיים הידברות כלל אזורית, כולל עם איראן. כי אין פירוז בלי הידברות". לדבריו, "רק שיח ציבורי יוכל להציף את הסכנות והחלופות לגרעין וקיומו".

בורג אמר אחר כך למעריב כי "הגיע הזמן לצאת מהארון הגרעיני, ולהסיר את העמימות בנושא הגרעין הישראלי. הנוסחה החדשה צריכה להיות או שלכולם יש נשק גרעיני או שלכולם אין".

בכינוס השתתף גם  אקביה טאדאטוצ'י, לשעבר ראש עירית הירושימה, העיר שספגה פצצת אטום במלחמת העולם השנייה.

מאז הפכה עיר תעשייתית זו, שהופצצה ב-6 באוגוסט 1945 , יחד עם נגאסקי, שגם אותה פקד גורל דומה שלושה ימים אחר כך, לסמל כלל עולמי למוראות עידן הגרעין. אומדן ההרוגים בהתקפה הגרעינית, הכולל את אלו שמתו מיד ואת אלו שמתו לאחר זמן קצר, עומד על 140 אלף.

"אני קורא לישראל להצטרף למועדון השכל הישר ולתמוך במזרח תיכון ובעולם מפורז מנשק להשמדה המונית. אנחנו בהירושימה יודעים מה עלול להיות מחירה של פצצה גרעינית ואנו בארגון ניצולי הירושימה, 'היבקושה', מנהלים קמפיין עולמי כדי שהעולם יהיה נקי מנשק כזה", אמר טאדאטוצ'י.

לדבריו הקריאה מופנית לא רק למדינת ישראל, אלא גם לכל עמי המזרח התיכון ובכלל זה איראן. הוא ציין כי השיחות עם איראן ותהליך פירוק הנשק הכימי בסוריה הוא הכיוון שהמזרח התיכון צריך לשאוף אליו.
"לנצל את המומנטום מההסכם עם איראן"

קריאה לפירוק האזור מנשק להשמדה המונית השמיע גם ח"כ דב חנין (חד"ש) שאמר:  "פירוק הנשק הכימי בסוריה מוכיח שאפשר לפרק נשק להשמדה המונית ואפשר לעשות זאת באמצעים פוליטיים ובהסכמים בינלאומיים”.

"ההסכם עם איראן מעיד שניתן להתקדם בכיוון הזה ביחס לתוכניות פיתוח גרעיני", אמר. "את המומנטום הזה חייבים לנצל כדי לקדם את האזור שלנו למצב של פירוק נשק להשמדה המונית והפיכת האזור לבטוח יותר. הגיע הזמן להבין- נשק גרעיני איננו הפתרון.  הוא הבעיה. הוא איננו הביטחון- הוא הסכנה, לנו ולשכננו".

גם ח"כ תמר זנדברג (מרצ) קראה לקיים שיח פתוח בנושא. “קיים היעדר מוחלט של ידע ומודעות בנושא בישראל - כגודל החשיבות כך גודל ההשתקה – ויש צורך להתחיל שיח פתוח בנושא", אמרה. למדיניות העמימות היתה מטרה מאוד ספציפית והיא גדלה לכדי מטריית ענק שמכסה את כל הנושא וכך אנו לא יודעים כלום, בשום נושא - לא אילו אמנות קיימות, על אילו מהן ישראל חתומה ואילו לא, מהי מלחמת גרעינית מוגבלת ומה נזקיה והשלכותיה”.היא דיברה על הצורך של ישראל להיות "חלק אינטגרלי יותר מהמזרח התיכון ולא רק ללטוש עיניים לאירופה ולארה״ב. הסתכלות על הנושא בהיבט האזורי תסייע גם לניהול הסכנות וגם לפוטנציאל להתמודדות משותפת עם הליכה לקראת פיקוח וגם פירוק. יש לזכור שהימצאותו של נשק גרעיני מסייעת לא רק לביטחון ולהרתעה, אלא מוסיפה גם סיכון וחוסר ביטחון".

יו"ר הכינוס, ח"כ לשעבר עיסאם מח'ול, סיכם: “ישראל צריכה לחתור להסכם שיוביל לפרוז המזרח התיכון כולו. מי שחושב שיוכל לשמר את המונופול הגרעיני של ישראל מטעה את העם שלו. הדרך היחידה היא הגעה למציאות חדשה במזרח התיכון. מה שקרה בז'נבה עם איראן ותהליך פירוק הנשק הכימי סוריה מראה שהדיפלומטיה היא שמביאה תוצאות ולא איומים של נתניהו".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים