ארה"ב הסכימה לנוכחות ארוכת טווח של צה"ל בבקעה

שביעות רצון בישראל בעקבות הפגישות בין נתניהו לקרי. גורם דיפלומטי: ההסדרים שוושינגטון מציעה קרובים לדרישות הישראליות

אלי ברדנשטיין ואריאל כהנא | 6/12/2013 7:58 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה בוגי יעלון ושרת המשפטים ציפי לבני שבו ונועדו אמש (ה') לפגישה שניה עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. בפגישות השתתף גם הגנרל האמריקאי ג'ון אלן שבחודשים האחרונים הכין תוכנית המפרטת את ההסדרים הביטחוניים שייושמו בשטח אם וכאשר תיכון מדינה פלסטינית.

ג'ון קרי ובנימין נתניהו
ג'ון קרי ובנימין נתניהו צילום: איי.פי
לדברי מקור דיפלומטי המעורה בפגישות, הצעת הגישור האמריקאית זזה משמעותית לכיוון הדרישות של ישראל. האמריקאים מקבלים את עמדת ישראל לנוכחות ארוכת טווח בבקעה בניגוד לעבר, וכן את הצורך בנוכחות צבאית ישראלית.

בעוד הפלסטינים דחו את עצם הרעיון של נוכחות צבאית ישראלית בבקעת הירדן - אומר הגורם כי המתווה שהציגו קרי ואלן בפגישתם "מעניק תשובות טובות לדרישות הישראליות ובא מאוד לקראת ישראל". ככל הנראה, האמריקאים עשו כברת דרך משמעותית להבנת דרישות הביטחון של ישראל, בשונה מהעבר - אז הציעו רק פתרונות טכניים-מודיעיניים שעשויים להחליף את נוכחות צה"ל בבקעה ובמעברי הגבול.

להערכת האמריקאים "ניתן למצוא הסדר מוסכם לגבי השליטה בבקעת הירדן", שיהיה מקובל גם על הפלסטינים וגם על ישראל. אלא שההתנגדות הפלסטינית התקיפה, גרמה לקרי לתאם פגישה נוספת, השלישית במספר, עם ראש הממשלה בנימין נתניהו היום בבוקר.

לפי סוכנות הידיעות רויטרס, דחו הפלסטינים את המתווה האמריקאי לסידורי הביטחון במסגרת הסדר קבע בין ישראל לפלסטינים. לדברי בכיר פלסטיני שצוטט בדיווח, "הצד הפלסטיני דחה את ההצעות שהציגו האמריקאים" בפגישה שקיים קרי עם אבו מאזן ברמאללה ושנמשכה ארבע שעות. לטענתו, ההצעות של ארה"ב "ימשיכו את הכיבוש בגדה המערבית". מקור דיפלומטי בכיר המעורה במגעים ציין כי "הפלסטינים דחו באופן קטגורי כל נוכחות צבאית ישראלית לאורך נהר הירדן".

קרי מצדו ציין בעקבות הפגישה עם אבו מאזן שאמנם חלה התקדמות מסוימת בשיחות סביב סידורי הביטחון, אך לדבריו, "יש שאלות של ריבונות וכבוד שחשובות לפלסטינים", כשמהצד השני "יש שאלות ביטחוניות רציניות מצד ישראל". קרי צפוי להמריא מחר ולשוב לאזור בתוך כשבועיים.

בפגישה אתמול בבוקר אמר קרי: "אנחנו רוצים שההסכם יכיר בכך שישראל היא מדינה שיכולה להגן על עצמה בכוחות עצמה". נתניהו מצדו, רמז לעיקרון שדוחה על הסף הצבת כוחות בינלאומיים במקום כוחות צה"ל בבקעת הירדן בהסדר קבע. "בכל הסכם עם הפלסטינים ישראל חייבת לשמור את היכולת להגן על עצמה, בכוחות עצמה ובאמצעות כוחות הצבא שלה", אמר נתניהו.

בתחילת שיחותיהם עסקו נתניהו וקרי בסוגיה האיראנית. ראש הממשלה אמר כי בעיית הגרעין האיראני דחופה וחשובה יותר מהעניין הפלסטיני. "זה הנושא הראשון והחשוב יותר שבו עסקנו", אמר נתניהו. הוא הדגיש כי הסכם הקבע האמור להיחתם בין איראן למעצמות, צריך להשיג את החוסרים שיש בהסכם הביניים. "שלא כמו בהסכם הזמני, הסכם הקבע צריך לנטרל את יכולות הגרעין הצבאי של איראן", אמר ראש הממשלה.

על רקע חידוש הקשרים בין בריטניה לאיראן ולאור כוונתם של קונצרנים בין לאומיים לחדש את הסחר עם הרפובליקה האסלאמית, הזהיר נתניהו כי יש לוודא שהסנקציות הקיימות לא יופרו. קרי הביע הסכמה לדרישה זו ואמר כי משרד האוצר האמריקאי בודק שהסנקציות ימשיכו להיאכף.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים