מח"ט מזהיר: "המחסור באימונים יהרוס את כשירות הלוחמים"

"אנחנו חוזרים למצב שלפני מלחמת לבנון הראשונה" מזהירים קצינים בכירים בעקבות התלונות תאושר תוכנית להגברת האימונים

יוחאי עופר | 6/12/2013 7:49 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
הקיצוץ בתקציב הביטחון נותן את אותותיו בשטח, וגורר ביקורת מפי קצינים בכירים שמלינים על מחסור חמור באימונים. לדברי אחד מהם, הקיצוץ מוביל לכשירות ירודה, כפי שהיה במלחמת לבנון השנייה.
"הכשירות רעה, והרמה שאנחנו מתאמנים זה לא נקרא להתאמן", אומר קצין בכיר, מפקד חטיבה סדירה. "אי אפשר להיות מעולים אם לא מתאמנים ואנחנו משמרים איזושהי כשירות, ומנסים לעשות את המקסימום".

- וינוגרד הקשב: האם צה"ל חוזר לימים שלפני לבנון השנייה?
- מתאמנים: צה"ל "כבש" את אשקלון

אימון צה''ל בבסיס צאלים
אימון צה''ל בבסיס צאלים צילום: יהודה לחיאני
לדברי הקצין, לא ניתן יהיה לסבול מצב שבו מבצעים הכוחות בעיקר פעילויות של ביטחון שוטף על חשבון ימי אימון, קיצוץ שכבר עתה פוגע לדבריו בכשירות הלוחמים. "אי אפשר לשמר צבא לאורך זמן ברמה כזו של אימון, אין דבר כזה ואין פטנט כזה. אני לא מוכן להיות מנותח אצל רופא שזו רמת המיומנות שלו".

בתגובה לדברים אמר אמש קצין בכיר במטה הכללי בשיחה עם מעריב כי החל מחודש יולי האחרון אכן הורגשה ירידה באימונים ועצירה של חלקם, מה שהוביל לפגיעה מסוימת בכשירות ובעיקר לגל שמועות על אודות פגיעה נרחבת יותר ברמת האימונים. "הייתה באמת עצירה באימונים של חטיבות, ותרגילים אכן נעצרו. קיצרנו או ביטלנו לחלק מהחטיבות אבל זה יתוקן במהלך שנת 2014. נחזור למודל של האימונים שהיו משנת 2007 והשנה הבאה תהיה עשירה באימונים".

בשבוע הבא, כך לדברי הקצין, יסכם הרמטכ"ל בני גנץ את תוכנית העבודה של זרוע היבשה שעליה כבר חתם סגן הרמטכ"ל גדי אייזנקוט. לפי התוכנית, שטרם הועברה למפקדי השטח ונחשפת כאן לראשונה, בניגוד לאיום שהושמע עם ההחלטה על הקיצוץ, ירדו האימונים ב-15 אחוז בקרב הכוחות הסדירים. בנוסף, בקרב אנשי המילואים יישאר מדד האימונים על כנו, בלי פגיעה בכלל בכוחות המתמרנים. "היו הרבה דיונים ומאבקים בתוך הצבא ושאלנו מה האיזון הנכון של הפגיעה ביחס לקיצוץ בתקציב. הרמטכ"ל הכריע שהפגיעה תהיה מינורית", הוסיף הקצין הבכיר. "בסוף, עם כל הלחץ של התקציב הצלחנו לשמר בעדיפות גבוהה את עניין הכשירות שיהיה למשל על חשבון יכולות עתידיות או רכישת אמצעי לחימה ".

למרות המסרים המרגיעים מסוריה, בהערכות המצב של צה"ל רמת האיומים מתרחבת וזאת על אף השקט היחסי, כאשר בגבולות שהיו שקטים עשרות שנים, דוגמת סוריה ומצרים, גוברת המתיחות. זאת יחד עם רצועת עזה, לבנון, וכן שטחי יהודה ושומרון שנמצאים בעיצומה של הסלמה מקומית. במערכת הביטחון גוברת ההנחה כי במערכה הבאה תידרש ישראל לפעול בשתי זירות במקביל. "שאני הייתי חייל היה לי אויב אחד" אמר מפקד החטיבה. "בארבעה חודשים של אימונים רק ראינו סוריה מול העיניים ובקו או פלסטינים או חיזבאללה. אנחנו לא יכולים להבטיח לחיילים שהתגייסו במחזור האחרון איפה הם יהיו בעוד שנה - בעזה, ביהודה ושומרון, במצרים, בסוריה או בלבנון. לא נהיה מופתעים אם נהיה באחת הזירות האלו. אנחנו מחפשים כל הזמן מכנה משותף כדי שנוכל להכשיר אותם לכמה זירות".
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...