בנט וליברמן סיכמו לטרפד את חוק הבדואים

בעקבות המחאות נגד המתווה, הגיעו שני השרים למסקנה המשותפת שאין סיבה להעניק להם את ההטבות שקובע החוק, ובנתיים מעמיק המשבר בין הבית היהודי ליש עתיד

זאב קם | 6/12/2013 7:20 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ככל שהקרע בין יש עתיד והבית היהודי הולך ונפער, כך מתחזק מהצד השני שיתוף הפעולה בין ישראל וביתנו והבית היהודי. שתי המפלגות קיבלו לאחרונה החלטה משותפת לפיה יפעלו יחדיו על מנת לטרפד את החוק להסדרת ההתיישבות הלא חוקית של הבדואים בנגב (תוכנית פראוור). המהלך יצא לדרך בברכת שני המנהיגים, השרים אביגדור ליברמן ונפתלי בנט, כאשר הדמויות שמובילות אותו בכנסת הם חברי הכנסת רוברט אילטוב וחמד עמאר מישראל ביתנו, והשר אורי אריאל וח"כ זבולון כלפה מהבית היהודי. למעשה, הפער בין קואליציה ואופוזיציה בוועדת הפנים (הוועדה שבה נמצא החוק) עומד על ח"כ אחד בלבד-שבעה ח"כים לקואליציה מול שישה לאופוזיציה.

קרא עוד בנושא ב-nrg מעריב:
- חיזבאללה על תוכנית פראוור: מהווה טיהור אתני
- הפגנות סוערות ברחבי הארץ נגד מתווה פראוור
- דעה: מי מנהיג את תוכנית פראוור?

ההפגנות נגד תוכנית פראוור
ההפגנות נגד תוכנית פראוור באדיבות ''פאנט''
באופוזיציה, כזכור, מתנגדים לחוק. וכך יוצא ששיתוף הפעולה בין ישראל ביתנו והבית היהודי יכול להוות מכת מוות עבור מה שמוגדר בכנסת "הפרויקט האישי של בני בגין" (שגיבש את החוק עוד בקדנציה הקודמת). הגישה של שתי המפלגות אומרת דבר פשוט מאוד - לאחר שהבדואים הכריזו באופן מפורש כי הם מתנגדים לתכנית (למרות הבטחות של השר בגין כי הבדואים יתמכו), אין עוד סיבה להעניק להם את כל ההטבות שקובע החוק.

"לא יתכן שכל פעם הממשלה רק נותנת, והבדואים מצדם לא מוכנים לשום ויתור", הסביר אמש ח"כ אילטוב. "הבית היהודי נמצא באותה עמדה בדיוק כמונו, ולכן החלטנו על שיתוף הפעולה". בישראל ביתנו מבטיחים כי שיתוף הפעולה הוא מוחלט." נשמור ביחד על קרקעות הלאום", מבטיחים שם. "כשהבדואים לא מוכנים לתת כלום מצידם, אין שום סיבה שהתכנית הזו תצא לפועל".
שר החוץ ליברמן, מתנגד למתווה פראוור
שר החוץ ליברמן, מתנגד למתווה פראוור צילום: פלאש 90
מהצד השני של הברית, ח"כ כלפה מאשר גם הוא את ההבנות שקיימות בין שתי המפלגות בנושא. "כולנו רוצים לפתור את הנושא", מסביר כלפה. "אבל זה לא יכול לקרות עם התכנית הנוכחית, שרק תוביל לתוצאות רעות. כל הזמן מכרו לנו שהבדואים מסכימים. עכשיו, כשהמציאות טופחת על פנינו ומתברר שאין הסכמות, אז הכל נפתח מחדש. מבחינתנו, התכנית הגיעה למבוי סתום". גם חלקים גדולים בתוך הליכוד רואים את הדברים בצורה דומה, מה שעלול להוביל לחזית רחבה הרבה יותר בתוך הקואליציה, שתפעל במשותף לטרפוד התוכנית.
הסוף לברית הזוגיות

אירועי השבוע האחרון סביב החוק שביקש להעניק נקודות זיכוי במס לזוגות חד-מיניים הוציא החוצה את ההבדלים התהומיים בין יש עתיד לבית היהודי. אבל זה לא רק זה. מי שנוכח בישיבות הסיעה האחרונות של יש עתיד יכול לספר על זעם רב כלפי השותפה הקואליציונית. כמות התלונות שהושמעו לאחרונה באוזני יאיר לפיד ועפר שלח מצד חברי סיעתם בנוגע להתנהלות של הבית היהודי סביב נושאי דת ומדינה, כבר עברה מזמן למספר דו-ספרתי. מסתבר שגם ללפיד ולשלח נמאס מהעניין, וכך התקבלה שם השבוע ההחלטה הבאה - ביש עתיד לא יתאמו יותר את הצעות החוק שלהם, שעוסקות בענייני דת ומדינה, עם אנשי הבית היהודי. תם עידן החברות.

"עייפנו כבר מההסכמות שלא מקוימות עם הבית היהודי ומהניסיון להידבר איתם", מסבירים בתסכול ביש עתיד." זה מתחיל בוויכוחים בשוויון בנטל, נמשך בהצעת החוק של עליזה לביא בעניין מרוץ הסמכויות בנושאי גירושין, ואז הגיע מה שקרה השבוע סביב נושא נקודות הזיכוי במס לחד מיניים".
המצב כה חמור עד שביש עתיד יש מי שטוען שכל ניסיון הידברות עם הבית היהודי הוא חסר טעם, לאור העובדה שאין במפלגה גורם מוסמך ואמין שאפשר לסכם איתו דברים. "הם חושבים שהם יכולים לשלוט בנו ולנהל אותנו עם זכות הווטו שלהם, ולנו פשוט נמאס", טוענים בכירים במפלגתו של לפיד. "האופציה היחידה שנותרה זה ללכת איתם בכוח".

צילום: ניצן חרמוני
איילת שקד צילום: ניצן חרמוני
צילום: יוסי אלוני
יאיר לפיד צילום: יוסי אלוני

מנגד, בבית היהודי לא מתכוונים לסגת לאחור. בסביבתה של יו"ר הסיעה, ח"כ איילת שקד, הבהירו כי אם כך ייראו הדברים, מדובר בהפרה בוטה של ההסכמים הקואליציוניים. "הבית היהודי לא תאפשר ליש עתיד לבצע מחטפים ולשנות את הסטטוס קוו ללא הסכמה מראש", מבהירים שם. "כנראה שמה שחשוב להם זה רק ניהול של קמפיין תקשורתי כאילו ליברלי, ולא המהות". במילים אחרות, יהיה שמח.

יריב לוין מגיש את הפרחים לאחמד טיבי

ח"כ אחמד טיבי לא האמין כאשר ביום רביעי האחרון עלה לדוכן הכנסת יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין מהליכוד, והודה לו אישית על חוק שאושר בקריאה טרומית שמשנה את הרכב הוועדה המייעצת לנציבות לשוויון הזדמנויות בעבודה. ומעשה שהיה כך היה: עד היום כלל הרכבה של אותה נציבות בעיקר ארגונים שמשתייכים לקרן החדשה לישראל. החוק שאושר השבוע בקריאה טרומית מבקש לאפשר נציגות לארגונים רבים שלא זכו לכך עד היום, למרות שהם מטופלים על ידי הנציבות (כמו חרדים, יוצאי צבא, גמלאים ועוד). בנוסף , תכלול הנציבות גם נציגות לערבים נוצרים ולדרוזים, בנפרד מזו של הערבים המוסלמים (בניגוד למה שקורה כיום).

ואיך אחמד טיבי קשור לסיפור הזה? בכנסת הקודמת הוא הגיש הצעת חוק שביקשה להוסיף לנציבות הזו כמה וכמה ארגונים ערבים. ח"כ לוין החליט אז "להתלבש" על החוק של טיבי על מנת להוסיף גם את הארגונים שהוזכרו מקודם (יוצאי צבא, גמלאים, דרוזים). בסופו של דבר הוקדמו הבחירות והחוק לא אושר. עכשיו הוגשה ההצעה מחדש, אך הפעם במתכונת שרצה יריב לוין, כשאת הפרחים הוא מגיש באושר לח"כ טיבי.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...