אובמה יאפשר לאיראן להיות מדינת סף גרעינית

נשיא ארה"ב שם את הקלפים על השולחן בפורום סבן – הסדר הקבע עם איראן יכלול את טהרן ממשיכה בהעשרה. השאלה היא רק כמה צנטריפוגות יסתובבו. המבחן הוא הניסיון להרחיק אותם מפריצה, גם טכנית וגם פוליטית

נדב איל | 8/12/2013 0:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
פורום סבן, שאליו מגיעים ישראלים ואמריקאים בלבד, התכנס השנה תחת הצל הכבד של המשבר החריף והמהותי בין ירושלים לוושינגטון. המילה "מהותי "היא קריטית. בניגוד לעבר, לא מדובר כאן על התבטאויות או התנהלות, אלא על מהות המדיניות האמריקאית כלפי איראן, שמדאיגה עמוקות את ראש הממשלה.

ההופעה אמש של הנשיא האמריקאי הייתה ניסיון לדבר אל הציבור הישראלי, בפורום אוהד,
ברק אובמה בפורום סבן
ברק אובמה בפורום סבן צילום: איי.פי
כדי לנסות להסביר את ההסכם (אגב פורום אוהד: כל השרים הישראלים הוזמנו והגיעו להזדמנות צילום עם אובמה. כולם לבד מאביגדור ליברמן, שהוזמן אך בחר להישאר יושב בשורה הראשונה ולוותר).

המארח, חיים סבן, חקר את אובמה ביסודיות על המהלכים לקראת ז'נבה. התשובות של הנשיא האמריקאי היו כנות, והכותרות מתוכן צפויות להטריד מאוד את ראש הממשלה. בפעם הראשונה דיבר אובאמה פומבית על החזון שלו להסדר הסופי עם איראן. בפעם הראשונה הוא הצהיר שחזון כזה כולל את המשך העשרת האורניום על אדמת איראן, עניין מנוגד לחלוטין לעמדתה של ירושלים, שגורסת כי כל פתרון אמת עם איראן יכלול פירוק מלא של ההעשרה.

מה באשר לתפיסה שהאיראנים כבר היו על הברכיים והיו מסכימים להיכנע אילו הלחץ והסנקציות היו גוברים? זו מהות המחלוקת ביני ובין נתניהו, אומר הנשיא האמריקאי. אני חושב, אמר אובמה, שזה לא היה קורה, שזו לא הבנה נכונה של המשטר והעם האיראני, ואפילו הרפורמיסטים לא היו פתאום קמים,נכנעים ואומרים נעשה בדיוק כמו שישראל ואמריקה אומרות. כשאובמה אמר את הדברים האלה, פקיד ישראלי באחת השורות האמצעיות רטן לעצמו: למה לא. אולי הם כן היו עושים את זה.

עמוס ידלין, ראש אמ"ן לשעבר, הוא זה ששאל את אובמה על ההסכם הסופי שיושג או לא יושג עם איראן בעוד חצי שנה. תשובתו של הנשיא הכילה דרישות ידועות. למען תכנית גרעינית למטרות שלום, אמר אובמה, אין צורך במתקן תת קרקעי מבוצר בפורדו, וגם לא כור להפקת פלוטוניום באראכ, ואפילו לא חלק מהצנטריפוגות המתוחכמות שהם הפעילו לאחרונה.  

ואז אובמה דיבר על דרישת הפסקת העשרה. "תשמעו טיעונים, כולל מראש הממשלה, שאומר שאנחנו לא יכולים לקבל שום העשרה על אדמת איראן. נקודה. סוף השיחה. כן, אפשר להעלות על הדעת עולם אידיאלי שבו שאיראן אומרת - נשמיד כל מתקן וכל אלמנט גרעיני. אני, מצדי,  יכול להעלות על הדעת קונגרס שיעביר כל חוק שאציע. אני יכול להעלות על הדעת הרבה דברים נפלאים".

בשלב זה הקהל פרץ בצחוק. הנשיא למעשה אמר שהדרישה להפסקת העשרה היא משאלת לב נאיבית. אבל כדי להיות ברור, הוא המשיך: "אך אני מאמין שאנחנו יכולים להעלות על הדעת מצב סופי שנותן לנו ערובה שגם אם יש להם יכולת העשרה צנועה היא כל-כך מוגבלת  והבדיקות כל כך רחבות ופרטניות שבאופן פרקטי אין להם יכולת פריצה (לפצצה, נ"א)".

האמירה הזו, צריך לומר, היא בעצם המהות. המהות היא שלתפיסת אובמה איראן תוכל להעשיר אורניום, ולכן ממילא היא תהיה בעלת יכולת לפרוץ. מדוע? משום ש"תמיד תהיה להם יכולת כלשהי....הטכנולוגיה היא כזו שכל סטודנט לפיזיקה מכיר את המעגל הגרעיני...אנחנו צריכים שלא יהיה להם תמריץ לפרוץ".וכאן בעצם שם אובמה את כל הקלפים על השולחן. כן, הסדר הקבע עם איראן יכלול את טהרן ממשיכה בהעשרה. השאלה היא רק כמה צנטריפוגות יסתובבו. לא, הוא לא מוכן לאף מתקן או פיתוח צבאיים כגון פורדו או אראכ. כן, איראן היא מדינת סף גרעינית ותישאר כזו, אך המבחן הוא הניסיון להרחיק אותם מפריצה, גם טכנית וגם פוליטית.

אך הסף קיים וימשיך להיות כזה גם בהסדר קבע. ואם המו"מ ייכשל? כאן אובאמה חזר לשורה שנשמעת מוכרת אך היא חשובה. כל האופציות על השולחן, כולל הצבאית. זו שורה שהאמריקאים ניסו להימנע ממנה מאז נחתם הסכם ז'נבה, בעיקר כדי לא להעכיר את האווירה עם האיראנים. עכשיו הז'רגון הזה חזר לשימוש. האם המזרח התיכון מאמין שיש עדיין איום צבאי אמין נגד איראן, אם זו תימנע מהסכם? ספק גדול.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים