ההתנהגות החייתית של גורו הטבעונות

האמבוש שהכין לי צוות "המערכת" של מיקי חיימוביץ' הסתיים בכך שגארי יורופסקי תקף אותי ואיחל שיאנסו את ילדיי כי לבשתי מעיל עור

אראל סג''ל | 8/12/2013 7:30 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
חמישי לפנות ערב. מסעדה טבעונית בתל אביב. סוף יום צילום. עד לפני שתי דקות ישבנו בנינוחות ודיברנו על מנות גורמה טבעוניות אחרי יום ארוך של שיח פורה בין אורי שביט הטבעונית וביני.

אבל הפקת התוכנית של מיקי חיימוביץ' רצתה משהו אחר, יותר בוטה, יותר רייטינג. אלמנט שמקובל בתוכניות ריאליטי, לא בעשייה דוקומנטרית. מבלי לספר לי מראש, מבלי להכין אותי, הם הזמינו למקום את גארי יורופסקי, גורו הטבעונות. והוא בא דם ואש ותמרות עשן.
"סך הכול ויכוח קולני". יורופסקי  צילום: יוגב אטיאס
 

כעת, הפרצוף של גרי יורופסקי במרחק סנטימטרים משלי. אני יכול לראות את השערות באף שלו. הוא מתגרה בי לתת את המכה הראשונה אחרי שאיחל שיאנסו אותי ואת ילדיי משום שאני לובש מעיל עור. האיש פסיכופת. הוא מחפש דם. אני שוקל מה לעשות. בריחה לא באה בחשבון, אבל אני פאסיבי. מכה ראשונה תהפוך אותי לתוקפן. מה עושים? מתכוננים לנגיחה. להזיז את הראש בזמן.

אני מפחד. לפני חודש עברתי ניתוח מורכב בבטן. הדבר האחרון שחסר לי זו קטטה עם מטורף עם דם בעיניים, שהכניסה לבריטניה ולקנדה נאסרה עליו בשל פעילות אלימה.

הצוות סביבי מבוהל. הם חוששים להתקרב. בסוף מישהו ניגש להפריד. יורופסקי קם. בפתאומיות הוא דוחף את הכיסא שלי. אני נופל על הרצפה. אין זמן לשכב. עופר הצלם חוטף אגרוף. אני מתעשת מהר, קם להגן על עצמי. אנשים מקיפים אותי. גם סביבו. הוא מקלל ומנסה להשתחרר. עכשיו אני מוכן. האדרנלין פועם. הצוות מרחיק אותי מהמסעדה.

"הטרנד הטבעוני הופך למעין דת חדשה עבור לא מעט ישראלים חילונים והדיונים ברשת מזעזעים בגסותם"

לפני כחודש קיבלתי פנייה ממערכת התוכנית החדשה של מיקי חיימוביץ', "המערכת", להשתתף בכתבה דוקומנטרית על הטרנד הטבעוני-צמחוני. בעיניי, הנושא חשוב. בשנים האחרונות אני ממעט באכילת בשר מטעמי בריאות ומוסר. צער בעלי חיים הינו ערך מהותי עבורי כיהודי מאמין. אני חש שיש להקל ככל הניתן על סבלם של בעלי חיים. חזון הצמחונות והשלום של הרב קוק זצ"ל קרוב ללבי.

מצד שני, השיח הטבעוני הפך אלים וקיצוני בהשראת יורופסקי. הרצאת הרשת שלו הפכה ללהיט בישראל. התקבצה סביבו קהילת מעריצים, חלקם שמות מוכרים כמו אברי גלעד, אסף אמדורסקי, מיקי חיימוביץ'.

גם מבלי לחפור בתוכן ההרצאה, במסכת העיוותים, השקרים, חצאי אמיתות והדמגוגיה הזולה, חשוב להתמקד בטון האלים. באמירות שקוראות לאונס קבוצתי של נשים הלובשות פרוות.

והשיח מחלחל. הטרנד הטבעוני הופך למעין דת חדשה עבור לא מעט ישראלים חילונים. הדיונים ברשת מזעזעים בגסותם (ע"ע ההתקפה המכוערת על אריאנה מלמד). ההכרה מעצבת את המציאות, והיה ראוי בעיניי להשתתף בכתבה דוקומנטרית, כפי שהובטח לי, ולנהל דיון מעמיק.

אבל לחברים במערכת התוכנית של יחימוביץ' היו תוכניות אחרות. בניגוד לסיכום ראשוני הם החליטו להפתיע אותי, להתקיל אותי ביורופסקי מבלי ליידע אותי. טקטיקת ריאליטי שאינה מקובלת בתוכניות דוקומנטריות סוגה עילית.
 

צילום: אמיר מאירי
לא התקשרה להתנצל. מיקי חיימוביץ' צילום: אמיר מאירי
 
יתרה מזאת, עברו 48 שעות מאז שהותקפתי ומיקי חיימוביץ' לא התקשרה להתנצל ולדרוש בשלומי. גם לא איש מצוות התוכנית הבכיר. ציון נמוך באתיקה ובהתנהגות שבין אדם לחברו. היחיד שהתקשר להתנצל ולברר היה שי גולדן, האחראי על האקטואליה ב"רשת".

בסופו של דבר, מעז יצא מתוק. הטענה הנושנה שאלימות מילולית חסרת גבולות מובילה לאלימות פיזית קיבלה תוקף, ויש לברך את משרד החינוך שאסר על קיום הרצאות יורופסקי בפני תלמידים.
קיים בין הטבעונים והצמחונים עיוות מוסרי לגבי מקומו של האדם ביקום.

בגרסתה הקיצונית של הטבעונות מפעמת שנאת אדם המתכתבת עם דברי הנביא הושע "הזובחים אדם עגלין ישקון". בראיון לאילנה דיין, ענה יורופסקי על השאלה ההיפותטית את מי יציל מטביעה בלב ים, כלב או אדם, בתשובה "מי שקרוב". תשובה המעידה על בעליה.
 
נותר רק לשתף אתכם בהתלבטות שלי אם להגיש תלונה במשטרה. דילמה בין כאב הראש והטרחה הכרוכה בתלונה ובין החשש שבפעם הבאה, מישהו לא ייפול מכיסא אלא ייפגע באופן משמעותי.

מ"רשת" נמסר בתגובה: "מעבר לסיפור שבועי מרתק תציג'המערכת' בכל שבוע מפגש בין שני אנשים המחזיקים בדעות מנוגדות בנושא אקטואלי. בצילומים שנערכו בסוף השבוע התפתח המפגש למצב קיצוני מעבר לוויכוח מילולי בלבד. לא יכולנו לחזות את ההתפתחות הזאת ואנו מגנים אותה ומצרים עליה".

גארי יורופסקי מסר בתגובה: "אני לא מבין על מה המהומה, בסך הכל ויכוח קולני בין שני אנשים שהתלהט".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg
בלוגים של אריאל סגל

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''דעות''

פייסבוק