סניף דואר ייפתח במג'דל שמס לאחר השבתה ארוכה

ממשלת ישראל סגרה את סניף הדואר בעיירה הדרוזית מג'דל שמס לפני 31 שנה בעקבות שביתת דרוזים ב-1982, וכעת יוצא 'דואר ישראל' במכרז לפתיחת סניף חדש בכפר

יאיר קראוס | 8/12/2013 14:52 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
במג'דל שמס מתגוררים כיום יותר מעשרת אלפים תושבים דרוזים, והוא כבר מזמן לא רק כפר קטן, חלק מארבעת הכפרים הדרוזיים שנכבשו בשנת 1967, אלא עיירה של ממש. בעקבות שביתת חוק סיפוח הגולן וחיוב התושבים לקבל תעודות זהות ישראליות בשנת 1982 החליטה המדינה להעניש את התושבים שהשביתו את הכפר למשך חצי שנה ולסגור את מוסדות השלטון במקום.

קרא עוד ב-nrg מעריב:
- אישום: תושב מג'דל שמס חצה לסוריה ומסר מידע על צה"ל
- חם בצפון: פצצת מרגמה נחתה במג'דל שמס
- ראש מועצת מג'דל שמס: השלג החזיר את השגשוג לכפר

הפגנות תמיכה באסד, מג'דל שמס
הפגנות תמיכה באסד, מג'דל שמס צילום: חמד אלמקת
עיונים בארכיונים הישנים בכנסת מגלים טפח על הזעם העצום בין השלטונות הישראליים לבין הדרוזים שסירבו לקבל על עצמם את החיים כאזרחים ישראלים באדמה הסורית שעליה נולדו. ממשלת ישראל כפתה על התושבים לקבל תעודות זהות כחולות ולא אפשרה למי שאינו מוכן לקבל טיפול רפואי לרשום לידות ונישואים, רישיונות נהיגה ובנייה ואפילו לרעות צאן. ב-13 בפברואר 1982 פרצה השביתה הגדולה בכפרים הדרוזיים עם מעצרם של ארבעה ממנהיגיהם.

כל מוסדות השלטון בכפר מג'דל שמס נסגרו עד לסיום השביתה ביולי 1982 כשישראל התפשרה והייתה מוכנה לחלק תעודות זהות כחולות לתושבים הדרוזים ללא ציון אזרחות ישראלית. בית משפט השלום וסניף הדואר, יחד עם סניפי שלטון נוספים, הוקמו מחדש בכפר מסעדה, ותושבי הכפר הגדול והמוביל מג'דל שמס נותרו בעונשם.

עשרות שנים לאחר מכן עושים ברשות הדואר הישראלי צדק ומשיבים את סניף הדואר האדום עם הצבי המהיר למרכז הכפר. "משנת 2008 אני נלחם בשביל להחזיר אלינו את סניף הדואר שנסגר, ולא ויתרתי", מספר דולן אבו-סאלח, ראש המועצה. "במשך שלושים שנה התושבים כאן סבלו והיו צריכים להיות מטורטרים עד הכפר מסעדה כדי לשלוח או לקבל חבילות או לעשות כל פעילות שהיא כמו תשלום חשבונות טלפון ועוד. עכשיו רשות הדואר פרסמה מכרז להקמת הסניף ברחוב הראשי של הכפר וסוף-סוף יהיה כאן סדר".

הכביש הרעוע בין מג'דל שמס למסעדה כבר ידע ימים יפים יותר. התושבים סיפרו כי בעונת הדובדבנים והתפוחים תופסים הטרקטורים עמוסי הפרי את הכביש וכמעט בלתי אפשרי לנסוע בין כפר לכפר כדי לקבל או לשלוח דברי דואר מבלי להיתקע בפקק מאחורי חקלאי שמעביר את התוצרת החקלאית שלו לבתי הקירור והאריזה שבפאתי הכפר.

ביישוב מג'דל שמס מברכים על השינוי. סוהיר, ילידת הכפר, סיפרה כי לרבים מהתושבים וגם להוריה יש חשבונות בבנק הדואר ובשביל כל פעולה הם צריכים לנסוע לכפר הסמוך. "זה לא היה נורמלי שזקנים צריכים לנסוע עד למסעדה כדי לקבל את הקצבאות שלהם או להשתמש בשירותי הבנקאות", אומרת סוהיר. בשבוע הבא יינעל המכרז להקמת סוכנות הדואר החדשה שתהיה על הציר הראשי בכפר והיא צפויה להיפתח בעוד כמה חודשים לאחר שהזוכה במכרז יוכשר לתפקיד.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים