קרי ידחה את שחרור האסירים בחודש כדי ללחוץ על אבו מאזן

שר החוץ האמריקאי נחוש להגיע להודעה על התקדמות משמעותית במו"מ, אולם הפלסטינים דחו את תוכנית הסדרי הביטחון שלו לאזור הבקעה. לכן קרי הבהיר לפלסטינים: אם לא תתגמשו, נעכב את הפעימה השלישית של שחרור האסירים

אסף גבור | 9/12/2013 0:01 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי נחוש לקדם את המשא ומתן, ולצורך כך הוא מתכוון להשתמש באחד מהאמצעים החריפים ביותר כדי ללחוץ על הפלסטינים להתגמש: עיכוב בהליך שחרור אסירי אוסלו שנותרו בבתי הכלא הישראלים.

- הפלסטינים דחו את המתווה של קרי להסכם עתידי
- ארה"ב הסכימה לנוכחות ארוכת טווח של צה"ל בבקעה

החטא ועונשו. אבו מאזן וג'ון קרי
החטא ועונשו. אבו מאזן וג'ון קרי צילום: איי.פי
גורמים ברשות מסרו ל-nrgמעריב כי צוות המשא ומתן של הפלסטינים קיבל הודעה ממשרדו של קרי לפיה הפעימה השלישית של שחרור האסירים שתוכננה להתבצע בסוף החודש - תידחה בחודש. הם התקשו להבין מה עומד מאחורי המהלך אבל פירשו אותו כלחץ מוושינגטון, שהגיע לאחר שיו"ר הרשות אבו מאזן סירב לקבל את המתווה של הסדרי הביטחון שהציג שר החוץ האמריקאי בשבוע שעבר לאזור בקעת הירדן.

הפלסטינים המתינו בכיליון עיניים להצעה אמריקאית שתטרוף את הקלפים ותוביל להתקדמות במשא ומתן, וזו אכן הגיעה ביום רביעי האחרון. קרי, שהגיע לביקור עשירי באזור, התייעץ עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ואז הניח על שולחנו של אבו מאזן את ההצעה לסידורי הביטחון המבוססת על מעבר משותף ישראלי-פלסטיני לגבול הירדני ועל המשך נוכחות ישראלית בירדן. אלא שהפלסטינים טענו כי התוכנית תנציח את הכיבוש הישראלי ובכך הסבירו את סירובו של אבו מאזן לקבל אותה.

לפי אותם גורמים פלסטינים, קרי נחוש להגיע להצהרה שתסמל התקדמות כבר בינואר, ולכן הוא מתכוון לדחות את הפעימה השלישית של שחרור האסירים, כדי "לשכנע" את ההנהגה הפלסטינית להסכים לתוכנית הסדרי הביטחון שהציע. הפלסטינים סבורים כי ייתכן שהפעימה האחרונה (הרביעית) של שחרור האסירים תאוחד עם השלישית ותוקדם גם היא לינואר, אז ישוחררו בבת אחת כל 104 האסירים שנותרו בישראל מאז הסכמי אוסלו.

"אם אכן יש הבטחה של ישראל וערבויות אמריקאיות לשינוי הסכם המשוחררים כך ש-104 האסירים המוחזקים בבתי הכלא בישראל מאז הסכמי אוסלו ישוחררו כבר בינואר, הרווחנו", אמר ל-nrgמעריב כדורא פארס, ראש מועדון האסיר הפלסטיני, "אבל לפי הניסיון שלנו, אסור לשנות הסכמים מול ישראל כי כל שינוי כזה מוביל לשינויים אחרים ולביטול הבטחות קודמות שכבר קיבלנו".

יש לציין כי ההנהגה הפלסטינית הבכירה הקפידה להבהיר כל הזמן כי אין קשר בין המשך המשא ומתן לבין שחרור 104 האסירים אולם המהלך הנוכחי של קרי מוכיח שבוושינגטון חושבים אחרת.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים