הרשות: דחיית שחרור האסירים היא בגדר ביטול הסכמים

בעקבות הפרסום ב-nrg מעריב על כך שארה"ב החליטה לדחות בחודש את הפעימה השלישית בכדי להפעיל לחץ על הפלסטינים, הבהיר דובר הרשות: לא נסכים לדחייה. שר האסירים אמר: לא מקבלים את המשחקים של ישראל

אסף גבור | 9/12/2013 11:17 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
נביל אבו רודינה, דוברו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, הצהיר היום (ב') כי הפלסטינים לא יקבלו כל דחייה של שחרור אסירים. אבו רודינה אמר את הדברים בתגובה לפרסום ב-nrg מעריב על כך שארה"ב תדחה את הפעימה הבאה של שחרור האסירים, בעקבות סירוב הרשות להסדרי הביטחון שהציע מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי לאזור הבקעה.

לא  מסכימים לדחות. אבו מאזן והאסירים המשוחררים
לא מסכימים לדחות. אבו מאזן והאסירים המשוחררים צילום: איי.אף.פי
כמו כן, ציין אבו רודינה כי לא יהיה כל הסכם מול ישראל מבלי שחרור האסירים, ירושלים וכל הסוגיות האחרות הנוגעות להסכם סופי.

שר האסירים הפלסטיני עיסא קרקע התייחס גם הוא לדיווח, וציין כי הפלסטינים לא מוכנים לקבל את "המשחקים והתכסיסים" של ישראל, ולכן כל ניסיון לבטל או לדחות את שחרורם של האסירים הוא בגדר ביטול ההסכמים והתנערות מאחריות מצד ישראל.

גורמים ברשות מסרו ל-nrg מעריב כי צוות המשא ומתן של הפלסטינים קיבל הודעה ממשרדו של קרי לפיה הפעימה השלישית של שחרור האסירים שתוכננה להתבצע בסוף החודש - תידחה בחודש. הם התקשו להבין מה עומד מאחורי המהלך אבל פירשו אותו כלחץ מוושינגטון, שהגיע לאחר שיו"ר הרשות סירב לקבל את המתווה של הסדרי הביטחון שהציג שר החוץ האמריקאי בשבוע שעבר לאזור בקעת הירדן.

הפלסטינים המתינו בכיליון עיניים להצעה אמריקאית שתטרוף את הקלפים ותוביל להתקדמות במשא ומתן, וזו אכן הגיעה ביום רביעי האחרון. קרי, שהגיע לביקור עשירי באזור, התייעץ עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ואז הניח על שולחנו של אבו מאזן את ההצעה לסידורי הביטחון המבוססת על מעבר משותף ישראלי-פלסטיני לגבול הירדני ועל המשך נוכחות ישראלית בירדן. אלא שהפלסטינים טענו כי התוכנית תנציח את הכיבוש הישראלי ובכך הסבירו את סירובו של אבו מאזן לקבל אותה.

לפי אותם גורמים פלסטינים, קרי נחוש להגיע להצהרה שתסמל התקדמות כבר בינואר, ולכן הוא מתכוון לדחות את הפעימה השלישית של שחרור האסירים, כדי "לשכנע" את ההנהגה הפלסטינית להסכים לתוכנית הסדרי הביטחון שהציע. הפלסטינים סבורים כי ייתכן שהפעימה האחרונה (הרביעית) של שחרור האסירים תאוחד עם השלישית ותוקדם גם היא לינואר, אז ישוחררו בבת אחת כל 104 האסירים שנותרו בישראל מאז הסכמי אוסלו.

"אם אכן יש הבטחה של ישראל וערבויות אמריקאיות לשינוי הסכם המשוחררים כך ש-104 האסירים המוחזקים בבתי הכלא בישראל מאז הסכמי אוסלו ישוחררו כבר בינואר, הרווחנו", אמר ל-nrgמעריב כדורא פארס, ראש מועדון האסיר הפלסטיני, "אבל לפי הניסיון שלנו, אסור לשנות הסכמים מול ישראל כי כל שינוי כזה מוביל לשינויים אחרים ולביטול הבטחות קודמות שכבר קיבלנו".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים