ישראל ירדן והרשות חתמו על הסכם "תעלת המים"

על פי ההסכם, עליו חתמו השר שלום ושרי המים של ירדן והפלסטינים, יוקם צינור שיחבר בין ים סוף לים המלח. צפו בהדמיה

אריאל כהנא | 9/12/2013 21:10 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: סילבן שלום
במטה הבנק העולמי בוושינגטון חתמו הערב (יום ב') ישראל, ירדן והרשות הפלסטינית על הסכם "תעלת המים", שבמסגרתו יוקם צינור מים שיחבר בין ים סוף לים המלח. על ההסכם חתמו השר לשיתוף פעולה אזורי סילבן שלום, שר המים הירדני  עזים חאסם אל נאסר ושר המים ברשות הפלסטינית שאדאד אטילי.

-הסכם תעלת המים לא יציל את ים המלח

המשתתפים חותמים על ההסכם
המשתתפים חותמים על ההסכם 
על פי ההסכם, אורך הצינור שיבנה יהיה 180 ק״מ והוא יעבור בשטח ירדן. כמות המים שתעבור בצינור היא 100 מ"ק בשנה והעלות המוערכת היא בין 300 ל-400 מיליון דולר.

עוד סוכם כי המכרז הבינלאומי להקמת הפרויקט ייצא במהלך שנת 2014 ומשך ההקמה המשוער - כשלוש שנים. 100 מיליון מ"ק בשנה יוזרמו צפונה ואמורים להאט את תהליך ההתייבשות של ים המלח ואת התופעות השליליות באזור. במסגרת ההסכם יוקם מפעל להתפלת מים בעיר עקבה. ישראל וירדן, יחלקו ביניהן מיליוני מ"ק של מים ממתקן זה.

בנוסף, ישאבו מים סוף כ-200 מיליון מ"ק בשנה. כ-80 מיליון יותפלו במתקן בעקבה וישראל תקבל, מתוכם כ-30 עד 50 מ"ק שיועברו לערבה לאילת. הירדנים צפויים לקבל 30 מיליון מ"ק לצורכיהם בדרום ועוד 50 מיליון מ"ק מים שפירים בצפון מהכנרת במחיר מכירה.
 


השר שלום אמר במהלך הטקס כי "מדובר בהסכם היסטורי שמגשים חלום של שנים ואת חלומו של הרצל. ההסכם בעל חשיבות מדינית, כלכלית, סביבתית ואסטרטגית מהדרגה הראשונה״.

השר אמר עוד כי הוא שמח שהשקעה של שנים מגיעה לסיום המיוחל ומניבה פירות למען ישראל ותושבי האזור בכלל. והוסיף כי "מטרות נוספות של הפרויקט הן ייצור חשמל על ידי ניצול הפרש הגובה בין ים סוף לים המלח ופיתוח תשתית לתיירות".
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים