לווית מנדלה: פספסנו הזדמנות לתיקון

המדינה-שכונה שלנו בחרה לחסוך היכן שצריך להוציא, ולבזבז כשצריך לחסוך. כך פספסנו הזמנות היסטורית לשנות את מדיניות החוץ

שלום ירושלמי | 10/12/2013 8:24 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
בדרום אפריקה, למה לכחד, לא אוהבים אותנו ולא יאהבו. ישראל ניצבת בתודעה של העם השחור כמי ששיתפה פעולה עם שלטון האפרטהייד הנוראי, שדיכא וחיסל כפרים שלמים וזרק את נלסון מנדלה לכלא למשך 27 שנה.

-פרס: העולם איבד מנהיג בעל שיעור קומה עצום
-בשל העלויות: נתניהו לא ישתתף בהלוויה
-דרום אפריקה נערכת לפרידה ממנדלה

רק הסכמי אוסלו ב-1993 שיפרו מעט את מצבנו בעיני מנדלה, שאז כבר השתחרר, ובני עמו. ב-1996, אחרי שבנימין נתניהו עלה לשלטון והשלום המיוחל עם הפלסטינים התרסק, ולא חשוב מי אשם, חזרנו הרבה שנים לאחור: מדינה לא כל כך רצויה.
 
היום יכולנו לעשות תיקון. ראש הממשלה נתניהו היה צריך להשתתף בטקס האשכבה, לצדם של כל מנהיגי העולם החופשי. כך צריכה מדינה לנהוג, אם היא רוצה לכבד את אחד מגדולי המנהיגים של המאה ה-20, סמל החירות והמאבק בגזענות. אלא מה. אצלנו אין מדיניות חוץ, רק מדיניות פנים.
 
נתניהו, שנתפס כבזבזן לאומי לא רצה לעמוד בעוד ביקורת אחרי החשיפות האחרונות על חשבונות המים, הנרות הריחניים והגלידה מרחוב מטודלה. הוא החליט להישאר בבית ולחסוך לקופת המדינה 7 מיליון שקל.

וכך, איפה שצריך לבזבז חוסכים, ואיפה שצריך לחסוך - מבזבזים. התגובה העולמית על ההיעדרות של ראש הממשלה הוסיפה נזק מיידי. "מאות מנהיגים מגיעים לטקס האשכבה, חוץ מנתניהו", זעקו הכותרות. מה עכשיו? צריך למזער נזקים, אבל אצלנו רק מגדילים אותם. נתניהו זרק את הביקור לפתחו של הנשיא שמעון פרס. הנשיא הודיע שלשום שייסע, אבל אתמול החליט הרופא שלו שהוא חולה בשפעת, ולכן יישאר בבית. מעניין מה יחשוב הצופה הממוצע בקייפטאון, שראה אתמול את פרס מקבל בלשכתו באון וגאווה את נשיא גוואטמלה, אוטו פרננדז פרז מולינה.

המבוכה נמשכה. המדינה־שכונה שלנו ניסתה לתפוס טרמפ על נשיא ארצות הברית ולהעלות על אייר־פורס 1 את שרת המשפטים ציפי לבני שנמצאת בוושינגטון, כדי שתגיע לטקס במטוס הנשיאותי. אני מתאר לעצמי את הבעת הפנים של ברק אובמה כאשר מישהו העלה בפניו, אם העלה, את האפשרות המוזרה הזו.

אחר כך, או במקביל, ניסתה הקהילה היהודית בדרום אפריקה לעשות מגבית כדי לממן איזה שר ישראלי בכיר בכל זאת. בסוף הוחלט שיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ייסע בראש משלחת של חברי כנסת, וגם זה נראה קצת עקום: ראשית, מדובר במשלחת מדרג נמוך; שנית, אדלשטיין היה אמנם אסיר ציון, אבל הוא גר בהתנחלות נווה דניאל, כזו שמסמלת אצל המארחים מדרום אפריקה אפרטהייד מסוג אחר.

וזה עוד לא הסוף. במשך שעות ארוכות התברברה המדינה־שכונה עם הנסיעה הזו. האם לקחת מטוס חכור או לא? האם בכלל יהיה מקום לנחיתה ביוהנסבורג נוכח לחצי התעופה הגדולים? האם הדלק יספיק? בשעת כתיבת השורות המטוס עוד לא יצא. נקווה שיגיע.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

שלום ירושלמי

צילום: .

פרשן פוליטי ב"מעריב", נשוי ואב לשלושה, תושב ירושלים. בוגר האוניברסיטה העברית במדע המדינה. מרצה על פוליטיקה בארץ. אוהד הפועל י-ם בכדורסל

לכל הטורים של שלום ירושלמי

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים