אובמה לדרא"פ: "תודה שחלקתם איתנו את נלסון מנדלה"

נשיא ארה"ב שהגיע להשתתף בטקס האשכבה לנלסון מנדלה נשא דברים לזכרו, ואמר כי "מנדלה השיג מקום בהיסטוריה דרך מאבק, אמונה ועקשנות". מזכ"ל האום ספד לו ואמר "העולם איבד ידיד ומורה דרך"

סוכנויות הידיעות ואריק בנדר | 10/12/2013 10:30 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: נלסון מנדלה
נשיא ארה"ב ברק אובמה נשא דברים לזכרו של נלסון מנדלה בטקס האשכבה שנערך לזכרו. אובמה אמר כי "לגרטה מאשל, למשפחה, לאזרחי דרום אפריקה זה כבוד גדול עבורי להיות איתכם היום לחגוג חיים שלא היו כמותם. לתושבי דרום אפריקה, אנשים מכל הגזעים וכל שדרות החברה העולם מודה לכם על שחלקתם איתנו את נלסון מנדלה. המאבק שלו היה המאבק שלכם הניצחון שלו היה הניצחון שלכם הכבוד שלו והתקווה שלכם מצאה ביטוי בחייו".

עוד בנושא:
שרים לזכרו: דרום אפריקה נפרדת ממנדלה
פרס: "העולם איבד מנהיג בעל שיעור קומה עצום"
מנדלה וישראל - לא סיפור אהבה

הלווית נלסון מנדלה באיצטדיון FNB
הלווית נלסון מנדלה באיצטדיון FNB צילום: גטי אימג'ס

הוא הוסיף כי "קשה לשאת הספד ולתפוש בו את חייו של אדם את האמת הבסיסית, השמחות, רגעי העצב הרגעים השקטים, וכמה קשה יותר לעשות זאת כשמדובר בענק שנע אל עבר הצדק ולאחר מכן עשה כן ברחבי העולם".

אובמה אמר עוד כי "מדיבה נולד בזמן מלחמת העולם הראשונה, רעה צאן וגודל בידי זקני השבט שלו ולימים יהיה אחד המשחררים הגדולים של המאה העשרים, יוביל תנועה שלא היו לה סיכויים רבים להצליח, ייתן קול למדוכאים ויבטא את המוסר של הצדיקים.

"כמו אברהם לינקולן, גם הוא  איחד את ארצו. כשאנו מסתכלים על ההערצה לה זכה קשה לנו שלא לראותו בתור אייקון, בתור סמל מנותק מרעיון האדם הפשוט, אך מדיבה לא רצה להיות פורטרט חסר חיים שכזה. הוא בחר לחלוק איתנו רגשות ותחושות. 'אני לא קדוש' הוא אמר והודה בחוסר שלמותו והיה מלא בחוש הומור. היו לו תקלות קטנות פה ושם בגלל זה כולנו אהבנו אותו. הוא לא היה פסל משיש, אלא בשר ודם בן, חבר ואב".

לדבריו, "אנו רואים אדם שהשיג מקום בהיסטוריה דרך מאבק, אמונה ועקשנות. הוא סיפר לנו מה אפשרי להשיג לא רק דרך ההיסטוריה, אלא דרך החיים של כל אחד מאיתנו. הוא הראה לנו כוח פעולה, עצמאות ולקיחת סיכונים. כנראה שצדק כשאמר שירש את חוש המרדנות מאביו והוא נשא את הכאב המשותף של אלף עוולות והתייחסויות לחוסר צדק כמו חברים אחרים בקונגרס הלאומי אפריקאי. מדיבה ריסן את כעסו וניתב את הרצון שלו ללחום לכיוון של אסטרטגיה ותהליכים, שאפשרו לנשים וגברים לעמוד על שלהם למען עמם וכבודם. הוא גם קיבל לעצמו את ההשלכות של פעולותיו וידע שיש להן מחיר".

בהמשך ציטט הנשיא את מנדלה: "'לחמתי נגד עריצות לבנה ועריצות שחורה. הרעיון של לחיות ביחד הוא כזה שעבורו אני מוכן לחיות ואם אצטרך מוכן גם למות''', אמר מנדלה ב-1964.  מנדלה לימד אותנו את כוח הרעיונות וההיגיון ללמוד את דרכו של מי שאינך מסכים עמו ולא רק זה את דרכו שלך. הרעיונות שלו לא היו יכולים להיות מרוסנים מאחורי קירות של בתי כלא".

הנשיא המשיך ואמר כי "יש מילה בדרום אפריקאית - 'אובנטו' המתארת את המתנה הגדולה שלו, היכולת הנפלאה שלו להכיר בכך שכולנו קשורים זה לזה בדרך שמסתתרת מהעין. אין אנו יודעים עד כמה מזה נולד אצלו בכלא, אבל נזכור את המחוות שלו כמו ניצול טרגיות אישיות להתמודדות עם ה-HIV, מחוות ומעשים שחשפו את עומק האמפתיה והחמלה שלו".
  
לקראת סיום דבריו הוסיף הנשיא בנימה אישית: "לפני שלושים שנה, כשהייתי סטודנט למדתי על מנדלה ומאבקיו בארץ יפה זו הדבר עורר בתוכי אחריות גם לאחרים וגם לעצמי ולמסע המאד לא צפוי שהביא אותי לכאן היום.

"וכמה שלא הייתי רחוק ממדיבה הוא גרם לי לרצות להיות אדם טוב יותר. אחרי שלוחם החופש הגדול הזה יובא למנוחות ונחזור לעמל יומנו נמשיך לחפש את הרוח שלו בתוכנו ונחשוב על מדיבה - על המילים שנתנו לו בתוך ארבע קירות - לא משנה כמה גבוהה החומה, כמה חמורים העונשים, אני אדון לגורלי ומפקד של נשמתי. ואיזו נפש זו הייתה, אנו נתגעגע אליו מאוד יהא האל בעזרת נלסון מנדלה".
  
צילום: גטי אימג'ס
טקס האשכבה לנלסון מנדלה באיצטדיון FNB בדרום אפריקה צילום: גטי אימג'ס
צילום: איי.אף.פי
נשיא ארה''ב ברק אובמה נואם בטקס האשכבה לנלסון מנדלה צילום: איי.אף.פי
צילום: גטי אימג'ס
דיוויד קמרון ראש ממשלת בריטניה בטקס האשכבה לנלסון מנדלה צילום: גטי אימג'ס
צילום: אי.פי.איי
טקס האשכבה של נלסון מנדלה באיצטדיון FNB צילום: אי.פי.איי
צילום: איי.פי
אנשים תופסים את מקומם בטקס האשכבה לנלסון מנדלה באיצטדיון FNB צילום: איי.פי
צילום: איי.פי
אשתו לשעבר של נלסון מנדלה, ויני מנדלה מגיע לטקס האשכבה צילום: איי.פי
צילום: איי.אף.פי
סולן יו 2 בונו והשחקנית שרליז ת'רון בטקס האשכבה לנלסון מנדלה צילום: איי.אף.פי

טקס האשכבה של נלסון מנדלה נשיא דרום אפריקה לשעבר וחתן פרס נובל לשלום החל באיחור של שעה. כבר משעות הבוקר צבאו ההמונים המתאבלים בדרך המסורתית עם פרצי רגשות של שירה וריקודים, על איצטדיון FNB בן ה-95 אלף מקומות, בסווטו, דרום אפריקה ולמלא אותו.

את הטקס פתח המנחה סיריל רמפוסה, סגן נשיא הקונגרס הדרום-אפריקאי. "אני מתנצל על הגשם", הוא אמר, "לא יכולנו להפסיק אותו, אבל כך נלסון מנדלה רצה ללכת מהעולם. זו ברכה  במסורת האפריקאית. זה אומר שהאלים מקבלים אותך ושערי גן עדן  נפתחים", הסביר.

לאחר מכן, הזמין רמפוסה לבמה את וורן גולדשטיין, הרב הראשי של דרום אפריקה, שקרא תפילת אל מלא רחמים ודרש על הקשר בין יוסף התנ"כי לנלסון מנדלה בו השווה בין השניים ואמר כי "מנדלה הביא לנו מרוחו של יוסף הצדיק". אחריו עלו להספיד את זוכה נובל לשלום נציג הדתות האחרות - ההינדו, האיסלאם והנצרות.

קרובי משפחתו עלו להספידו גם כן נכדיו אמרו: "אתה המראה שמשקפת את הטוב בחברה, צמרת העץ שלא נכנעת. אנחנו מצדיעים לך".

מזכ"ל האו"ם באן קי מון היה הראשון מבין שבעה מנהיג עולם שספד למנדלה: "כבוד גדול עבורי להשתתף בטקס האשכבה הזה. אנו מאוחדים בעצב, אבל גם בחגיגה ושמחה על החיים הגדולים של מנדלה. בטבע הקשת הייתה מתנה לאדם וזו גם ההרגשה שלי כעת - אני מקווה לראות קשת שתפרוץ דרך הגשם ותחמם את הלבבות שלנו. בשם האומות המאוחדות אני מביע תנחומי לאלמנה, למשפחה ולמשפחתוהמורחבת אזרחי דרום אפריקה והעולם".

הוא  הוסיף כי "עשרות אלפים נמצאים באיצטדיון, אבל דרום אפריקה כולה איבדה את האב שלה, העולם איבד ידיד, מורה דרך - נלסון מנדלה היה אחד מגדולי המנהיגים בעולם - הוא נתן לנו דוגמה הקריב הרבה למען חופש ושיוויון דמוקרטיה וצדק. החמלה שהוא חש כלפי כולם, הצער כלפי חוסר הצדק - כלפי השנאה. הוא הראה את כוחה הגדול של המחילה ואת טבעו האמיתי של המושג שלום - לקח זה הוא חלק עם האנושות כולה".כמאה ראשי מדינות נוטלים חלק באירוע לכבודו של האיש שהפך לסמל הפיוס והסובלנות בעולם. בין המשתתפים: נשיא ארה"ב ברק אובמה, שאף ינאם בטקס. נשיא ארה"ב נחת הבוקר במטוסו "אייר פורס 1" בבסיס צבאי ליד יוהנסבורג. הצטרפו אליו לטיסה: הגברת הראשונה מישל אובמה, נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' וו בוש ואשתו לורה, ומזכירת המדינה לשעבר, הילרי קלינטון. הנשיאים לשעבר, ביל קלינטון וג'ימי קרטר, הגיעו בנפרד לאירוע.  בין 70 המנהיגים שהשתתפו  בטקס נמצאים גם נשיא צרפת פרנסואה הולנד וקודמו בתפקיד ניקולא סרקוזי וראש ממשלת בריטניה דייויד קמרון.

יצויין כי איצטדיון הכדורגל  בן 95 אלף המושבים היה האתר בו מנדלה ערך את הופעתו הציבורית האחרונה בעת משחקי גביע העולם שנערכו במדינה בשנת 2010. לאחר טקס האשכבה גופתו של מנדלה תונח למשך שלושה ימים בפרטוריה. לפני שיובא לקבורה ביום א' בכפר הולדתו קונו QUNO. המשטרה תאבטח את המגיעים לטקס ברדיוס של קילומטרים מחוץ לאיצטדיון, אולם יצויין כי המקדימים לבוא הבוקר נכנסו למקום ללא בדיקה משטרתית.

הייצוג הישראלי: סאגה של טעויות

לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו ביטל את נסיעתו לדרום אפריקה לטקס האשכבה של נלסון מנדלה "בגלל עלויות", ונשיא המדינה שמעון פרס עשה כן "עקב שפעת" יצאה אמש לבסוף משלחת של הכנסת, בראשות היו"ר יולי אדלשטיין, לייצג את ישראל בטקס.

במשלחת, שהמריאה במטוס מנהלים קטן בעל 12 מושבים, ונחתה דקות לפני תחילת הטקס, יהיו גם חברי הכנסת פנינה תמנו שטה (יש עתיד), דב ליפמן (יש עתיד) ניצן הורוביץ (מרצ), גילה גמליאל (ליכוד) וחיליק בר (עבודה).

ח"כ דב ליפמן (יש עתיד) אמר עם הנחיתה ל-nrg מעריב כי "מאוד מרגש להיות פה בדרום אפריקה. הגענו לאחר טיסה ממושכת אך נעימה ואנו מצפים לטקס האשכבה. לדבריו, "שגריר ישראל בדרום אפריקה וסגנו המתינו לנו ומשדה התעופה יצאנו בשיירה בלוויית המשטרה המקומית לטקס האשכבה באיצטדיון שנמצא במרחק של כעשרים דקות מנמל התעופה".

"ממה שאני מתרשם משדה התעופה שלטונות דרום אפריקה נערכו בצורה ראויה לקבל את פני המשלחות", הוסיף.

קדמה להחלטת הנסיעה סאגה של ביטולים. בתחילה דובר על כך שנתניהו ייצא לדרום אפריקה, אולם ראש הממשלה החליט לבטל את ביקורו. לטענת לשכתו סיבת הביטול היא העלויות הגבוהות הכרוכות בטיסת ראש הממשלה ובשל סידורי האבטחה המורכבים.
  
בבדיקה שנערכה בלשכת ראש הממשלה נמצא כי עלות הטיסה צפויה להיות 7 מיליון שקלים - מתוכם 2.8 מיליון שקל לחכירת מטוס של חברת אל-על ועוד 3.2 מיליון שקל להטסת ציוד אבטחה במטוס הרקולס מיוחד של חיל האוויר.

יצויין כי הודעת הביטול התקבלה בהפתעה בבית הנשיא שם החלו לבדוק את האפשרות שפרס ייצא לדרום אפריקה ואפילו נשלח צוות חלוץ ליוהנסבורג שכלל נציג של היחידה לאבטחת אישים, פרמדיק ונציגה של לשכת הנשיא. עם זאת מנחה האירוע, סיריל רמפוסה הכריז על השניים כנוכחים בטקס האשכבה.

שגריר דרום אפריקה בישראל, סיסא נגומבנה, הגיב אתמול לביטול השתתפותו של ראש הממשלה בטקס אשכבת מנדלה. בראיון לערוץ החדשות ,news i24 אמר נגומברנה: "אני מאוכזב מביטול ההשתתפות, לדרום אפריקה יש קשר חזק ליהדות וליהודים".

נשיא דרום אפריקה, נלסון מנדלה, הלך לעולמו ביום חמישי ה-5.12.13 , בגיל 95. מנדלה היה אחד המנהיגים החשובים ביותר של המאה ה-20, בזכות מאבקו רב השנים נגד משטר האפרטהייד הגזעני בארצו. 

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''חדשות חוץ''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים