פרסום ראשון: יש עתיד מנעה הצבעה על העברת כספים ליו"ש

בתגובה להפלת החוקים לטובת זוגות החד מיניים בידי הבית היהודי, בסיעה גרמו לעצירת דיון והצבעה על העברת כספים להתנחלויות

זאב קם | 10/12/2013 13:12 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
הצבעה על העברת תקציבים להתנחלויות בוועדת הכספים של הכנסת, מעוררת מתיחות קואליציונית. למרות ניסיונות ההרגעה של היומיים האחרונים,
מענישים אחד את השני. נפתלי בנט ויאיר לפיד
מענישים אחד את השני. נפתלי בנט ויאיר לפיד צילום: פלאש 90
ביש עתיד החליטו לנקום במפלגת הבית היהודי, באמצעות ועדת הכספים של הכנסת.

הדיון בוועדה שנערך בשעות הצהריים, נעצר ופוצץ למעשה. הדיון היה אמור לעסוק בהעברות תקציביות שונות, הכוללות בין היתר העברה של קרוב ל-90 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות במשרד ראש הממשלה. חלק גדול מאותם כספים מיועדים עבור צרכים שונים בהתיישבות ביהודה ושומרון. הדיון נעצר על ידי יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי), על רקע כוונת חברי הכנסת של יש עתיד לצאת במופגן מהישיבה.

על היציאה מהדיון הוחלט במפלגת יש עתיד אמש. בכירים במפלגה הודו בפני nrg מעריב כי מדובר בהחלטה אותה קיבלה הסיעה בתגובה ו"עונש" למפלגתו של בנט בעקבות טרפוד הצעות החוק הנוגעות לחד מיניים ולציבור הלהט"בים שנתקלו בחסימת הבית היהודי.

בתוך כך, נציג נוסף בקואליציה מתנגד להעברות הכספים. ח"כ אליעזר שטרן ממפלגת התנועה אמר היום בדיון: "אני מודה שאין לי בעיה עם העברות כספים ליהודה ושומרון  אך הבעיה שלי היא שלא אומרים לי את האמת".

שטרן ציטט דברים שאמר שר השיכון אורי אריאל, לפיהם הועברו 120 מיליון שקל, במסגרת העברות של כספים קואליציוניים. הוא פנה ליו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומיאסנקי (הבית היהודי): "אם יש סכומים כאלה, כשאנחנו במצב של משבר כלכלי קשה, אז תגיד לי מה אנחנו עושים פה?" 

סיבה נוספת שהובילה את אנשי יש עתיד להודיע כי יצביעו נגד ההעברת הכספים, היא ויכוח מתמשך בינם לבין יו"ר הוועדה ח"כ סלומיאנסקי, בנוגע להעברות תקציביות אחרות, המיועדות לפרויקטים של תגלית ומסע, תכניות במסגרתן צעירים יהודים מחו"ל מגיעים לביקור בארץ. ביש עתיד מנסים תקופה ארוכה להעביר עבורן תקציבים בוועדה, ועד לרגע זה לא התקבל אישור לכך.
המשבר הקואליציוני מחמיר

אי אפשר להתעלם מכך שבשבועות האחרונים מתפתח משבר ההולך ומחמיר בין שתי המפלגות. כאשר בכל יום שעובר מצטרפת עוד מחלוקת לרשימה האינסופית של נושאים שבשתי המפלגות הללו אין הסכמה עליהם.

רק השבוע נוספו שתי לבנות כבדות במיוחד על החומה שמפרידה ביניהן: הראשונה היא דבריו של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, שבוועידת גלובס לעסקים הצהיר מפורשות שהתהליך המדיני וההתקדמות בו חשובים מספיק כדי שאם יהיה צורך, ייעשה שינוי בהרכב הקואליציה.

מאחר שקרוב לוודאי שהוא לא התכוון להוצאתה של לבני והתנועה מהממשלה, ברור היה שהוא מכוון לבנט והבית היהודי. רק לשם השוואה, עד לפני כמה חודשים הצניע לפיד את הנושא המדיני כדי לא לעורר מתחים מול בנט ומפלגתו. עכשיו הנושא הפך לדגל מבחינתו.בתחילת השבוע פעלו במרץ גם אנשי הבית היהודי בוועדת השרים לחקיקה, כדי להפיל את הצעת החוק של יו"ר סיעת יש עתיד עפר שלח, שביקשה לקבוע בחוק איסור אפליה על רקע נטייה מינית, כשמטרתו נועד בעיקר למנוע אפליה של הומואים ולסביות. כשמחברים לכך את אירועי השבוע שעבר סביב חוק נקודות זיכוי במס לחד-מיניים, ואת ההודעות ששחררו שתי המפלגות זו כנגד זו, ובעיקר את התדרוכים הקשים בשתי המפלגות, מקבלים תמונת מצב בעייתית במיוחד.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים