התוכנית האמריקאית: הסכם סופי שמימושו יימשך 15 שנה

על פי דיווח בעיתון "אל חיאת" ארה"ב מקדמת נסיגה ישראלית כוללת מרוב השטח, תוך שמירה על סידורי הביטחון בבקעת הירדן ובנקודות התצפית בהרי יהודה ושומרון. הפלסטינים מתעקשים: נסיגה תוך כשלוש שנים ונוכחות בינלאומית בלבד

אסף גבור | 10/12/2013 15:39 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
משרד החוץ האמריקאי הודיע כי שר החוץ ג'ון קרי יצא ביום רביעי הקרוב לישראל וייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים ועם יו"ר הרשות אבו מאזן ברמאללה ביום חמישי. על פי דיווח בעיתון אל-חיאת קרי שוחח עם צוותי המשא ומתן הישראלים והפלסטינים כבר ביום שני לקראת הביקור, כאשר דוברת משרד החוץ האמריקאי ג'ניפר סאקי הבהירה כי בוושינגטון מעוניינים להגיע להסכם סופי ולא להסכם ביניים בין ישראל לפלסטינים.

- קרי יציג לנתניהו תכנית ביטחונית להסכם עם הפלסטינים
- קרי ידחה את שחרור האסירים בחודש כדי ללחוץ על אבו מאזן

ג'ון קרי
ג'ון קרי צילום: איי.אף.פי
מקורות דיפלומטיים מערביים, שהתראיינו לעיתון אישרו את הפרסום ב-nrg מעריב, בנוגע לתוכנית האמריקאית שמוביל ג'ון קרי, שבגינה מעוניין השר לדחות את שחרור האסירים הפלסטינים הכלואים בישראל מאז הסכם אוסלו.

על פי הדיווח האמריקאים מעוניינים להציג בפני ישראל והפלסטינים תוכנית להסכם זמני בחודש הבא. כאשר גורמים פלסטינים ציינו בשיחה עם nrg מעריב כי האמריקאים מעוניינים להשתמש בשחרור האסירים הפלסטינים כדי להפעיל לחץ על רמאללה לקבל את התוכנית האמריקאית, ובראשה ההסדרים הביטחוניים שאותם אבו מאזן סירב לקבל.

הדיפלומטיים ציינו כי התוכנית האמריקאית שתוצג לצדדים עוסקת בנושאים מדיניים וביטחוניים, כאשר החלק השני של ההסכם הוצג ליושב ראש הרשות, שכאמור לא קיבל אותה. "התוכנית הביטחונית היא תוכנית זמנית שתמשך 15 שנים ובמהלכה תהיה נוכחות צבאית ישראלית בגדה המערבית", אמרו הגורמים והוסיפו כי "על פי התוכנית ישראל תמשיך לשלוט בבקעת הירדן, ובנקודות התצפית הגבוהות אליה הנמצאות בהרים הגבוהים של הגדה".

בנוסף לכך סיפרו הגורמים כי תקום מנהלה משותפת למעברי הגבול בין ירדן לישראל, ויבוצעו סיורים משותפים לאורך הגבול.  כמו כן נשקלת האפשרות להציב כוחות בינלאומיים באזור הבקעה.

מקור דיפלומטי רם דרג אמר לעיתון כי "הצד הפלסטיני הסכים רק לסעיף הנוכחות של כוחות בינלאומיים בשטח, וכן הוסכם כי הנסיגה הביטחונית הישראלית משטחי המדינה הפלסטינית העתידית תהיה מדורגת".

צילום: יוסי אלוני
כוחות ישראלים או בינלאומיים?. בקעת הירדן צילום: יוסי אלוני

על פי המקור, הפלסטינים סירבו להישארות כוחות הצבא  הישראליים ל-15 שנים. "יושב ראש הרשות אבו מאזן הודיע לקרי כי נוכחות קבוע של הצבא הישראלי בשטחי הרשות, משמעותה המשך הכיבוש הישראלי . אבל הרשות הפלסטינית מוכנה לשקול  אפשרות של נסיגה מדורגת של כוחות הצבא הישראליים שתמשך שלוש שנים או קצת יותר מכך בדומה למה שהתרחש בסיני לאחר הסכם השלום מול המצרים".

נוסח התוכנית הביטחונית האמריקאית, מדבר על מציאות שבה לאחר 15 השנים שבהם תהיה נוכחות ישראלית בשטחי הרשות תישקל מחדש האפשרות לבצע נסיגה סופית של כוחות הצבא ולהשאיר את הביטחון כולו בידיים פלסטיניות.

הגורם הדיפלומטי ציין כי על פי התוכנית האמריקאית מרבית ההתנחלויות, הגדה ומזרח ירושלים יישארו בשליטה ביטחונית ישראלית, וכי רק בתום  תקופת המעבר המדוברת  תישקל האפשרות לבצע שינויים בכך.

"ישראל מדברת על סיפוח גושי ההתיישבות, כאשר היא מחשיבה כל שתי התנחלויות מבודדות כגוש. כך מקומות כמו אריאל, מעלה אדומים וההתנחלויות הסובבות את הערים הפלסטיניות המרכזיות כמו רמאללה, חברון, בית לחם, טול כרם וקלקליה, יישארו בידי ישראל".


היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים