חלוץ: ישראל מעדיפה את אסד כמנהיג סוריה

בערב התרמה במוסקבה אמר הרמטכ"ל לשעבר: מטען הצד שהתפוצץ בגבול ישראל־סוריה הוא אינדיקציה למה שיקרה אם הקיצוניים יגיעו לשלטון. בניגוד לדגן ולדיסקין, תלה חלוץ את הקשיים במו”מ המדיני בצד הפלסטיני

אלי ברדנשטיין | 11/12/2013 0:21 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ישראל מעדיפה שמשטר אסד ישרוד מחשש שגורמים אסלאמים קיצוניים ייטלו את השלטון בסוריה. כך אמר הרמטכ"ל לשעבר, דן חלוץ, בערב התרמה שערך בית החולים תל השומר שלשום (יום ב') במוסקבה.

"צריך לשאול 'מה יותר טוב לישראל?'", דן חלוץ צילום: אלי דסה
מדברי חלוץ משתמע כי לישראל יש יכולת להביא להפלת משטר אסד. יש לציין כי מדובר בהתבטאות חריגה יחסית של גורם שהיה בכיר בעברו במערכת הביטחון. שכן עד היום ישראל הבהירה שאינה מתערבת בענייניה הפנימיים של סוריה.

"המשטר בסוריה הורג את אזרחיו מדי יום, אך חייבים להודות שהאופוזיציה בסוריה מורכבת בעיקר ממוסלמים מאוד קיצוניים כמו אל־קאעידה", אמר חלוץ. "השאלה 'מה יותר טוב לישראל?’ היא שאלה חשובה, כי צריך לשאול את עצמנו אם אנחנו רוצים להחליף את המשטר הרע שאנו מכירים עם משטר רע מאוד שאנחנו לא מכירים. וזה דבר שצריך לשקול רצינות”.

לדברי הרמטכ"ל לשעבר מטען הצד שהתפוצץ בגבול לראשונה מזה 40 שנה הוא "אינדיקציה קטנה למה שיקרה אם הקיצוניים האלה יגיעו לשלטון". חלוץ הוסיף: "כרגע זה נראה שאפילו בעולם מבינים שהם לא יכולים לשנות את משטר אסד כל עוד לא יודעים מי יחליף אותו. כרגע נראה שהאלטרנטיבה היא גורמים שמסוכנים ליציבות האזור".
"לא רק בגללנו"

חלוץ התייחס גם למשא ומתן בין ישראל והפלסטינים והביע פסימיות. בניגוד לראשי מערכת הביטחון לשעבר, דוגמת ראש השב”כ לשעבר יובל דיסקין, הוא הטיל את האחריות דווקא על הפלסטינים ."לדעתי יהיה קשה מאוד להגיע להסכם עם הפלסטינים. ולא רק בגללנו", אמר חלוץ.

 "בדרך כלל העולם מאשים את ישראל שאינה מתפשרת דיה. אך זה לא עניין של פשרה. יש דבר שהוא מרכזי עבורנו. להבטיח את העתיד של מדינת ישראל. בהקשר זה, סידורי הביטחון הם החשובים ביותר עבור ממשלת ישראל. על כל היתר ניתן להתפשר, אך לא על ביטחון ישראל. אני לא אופטימי לגבי היכולת להגיע להסכם מכיוון שיש לי קצת ניסיון עם הפלסטינים".חלוץ מתח ביקורת על המדיניות האמריקאית במצרים, על רקע העיכוב של חלק מהסיוע הצבאי למדינה בעקבות הדחתו של מוחמד מורסי על ידי ההמון שנתמך בידי הצבא המצרי. "אני רוצה להאמין שהעולם בהנהגת ארה"ב יבין שזה לא קשור לדמוקרטיה. לא תהיה שם דמוקרטיה בדורות הקרובים ואני מקווה שארה"ב מבינה זאת", הבהיר הרמטכ"ל לשעבר.

"האינטרסים של ארה"ב השתנו"

חלוץ הביא את המעורבות הצבאית של ארה"ב בעיראק כדוגמה להבנה אמריקאית לקויה של האזור. “כששאלתי גורם אמריקאי בכיר ב־2003 מה המשימה של ארה"ב בעיראק, הוא אמר לי ‘לשנות את עיראק לדמוקרטיה תוך כמה שנים’. אמרתי לו שזה ייקח 2,000 שנה להפוך את עיראק לדמוקרטיה”, סיפר חלוץ. "עיראק הורגת את האזרחים שלה על בסיס יומיומי, רק שאף אחד לא מדבר על זה".

על יחסי ישראל וארה”ב שעוברים תקופה לא פשוטה על רקע הסכם השלב הראשון שהושג בין המעצמות לאיראן, אמר חלוץ שארה"ב נחלשה ועייפה וכי על ישראל להתכונן ברצינות לקראת הרגע שבו הנוכחות והמעורבות האמריקאית במזרח התיכון תקטן משמעותית.

לדברי חלוץ, "אסור להזיק ליחסים, אך יש לפתוח את העיניים ולהבין שארה"ב לא מוכנה להמשיך ולעשות זאת כי האינטרסים שלה השתנו".

דברי חלוץ משקפים הבדלי גישה במערכת המדינית בטחונית למתחולל בסוריה. מצד אחד יש את המוסד, הנתמך על ידי שר המודיעיו יובל שטייניץ, לפיו סילוקו של אסד חיוני כיוון שבכך יפורק ציר הרשע ויביא להיחלשות ברטרה של  אירן והחיזבאללה. מצד שני, יש הסבורים שסילוקו של אסד יגביר את הסכנה לישראל ואת חוסר היציבות האזורי, ויביא את ארגוני הטרור האיסלמיים הפועלים בסוריה לגבול ישראל.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''פוליטי/מדיני''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים