נס קטן היה שם: ישראל נוכחת-נפקדת

הרעש שעשינו לעצמנו באוזניים על ההיעדרות הצורמת הסתיים בקול ענות חולשה. אף אחד לא שם לב ולא נוצר שום משבר

בן דרור ימיני | 11/12/2013 10:39 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
באווירת הפיוס והתרוממות הרוח שהייתה שם, ייתכן שהיה מתחולל נס גדול, ונתניהו היה לוחץ יד לרוחאני. זה קרה בין אובמה לקסטרו. וכל מי שיודע משהו על מערכת היחסים הכל כך עכורה בין המדינות, יודע שמדובר באירוע היסטורי. רק לחיצת יד, שהיא צעד קטן לשניים עצמם, אבל צעד גדול לאופציית ריכוך המתיחות בין המדינות.

אלא שנתניהו לא היה שם, וגם רוחאני לא בא, ונס נוסף לא התחולל, וככל הנראה, גם לא היה מתחולל. הפסדנו נס גדול, אבל הרווחנו נס קטן. הכרוז באיצטדיון הענק אמר שגם ראש ממשלת ישראל וגם נשיא מדינת ישראל נמצאים שם. זה מה שהיה כתוב ברשימות. וכך הרווחנו. גם חסכנו שבעה מיליון שקלים לקופת האוצר, וגם הודיעו שמנהיגי ישראל נוכחים. זה לא רק הכרוז הדרום אפריקאי. גם כריסטין אמנפור מסי.אן.אן הודיעה שנשיא ישראל נוכח. הנה, גם מנהיגי ישראל יודעים להיות נוכחים-נפקדים.

כך שהרעש שעשינו לעצמנו באוזניים על ההיעדרות הצורמת הסתיים בקול ענות חולשה. אף אחד לא שם לב, לא נוצר שום משבר, ואם נתניהו היה שם, זה היה עלול להיות הרבה יותר גרוע. משום שיש חשש, רק חשש, שזה היה מסתיים בפרובוקציות.

דרום אפריקה היא היום המעוז האנטי־ישראלי הקיצוני ביותר. יש שם יותר תעמולה אנטי־ישראלית מאשר אצל רוב השכנות הערביות. רק עם עזה היא מתחרה. BDS,  התנועה ששואפת לחיסול ישראל, מחזיקה שם את הסניף החזק ביותר שלה בעולם. כך שזה טוב שראש הממשלה נתניהו לא נסע. ולא, זה לא בגלל הכסף.

לישראל יש כתם שחור ביחסיה עם דרום אפריקה. כשרוב מדינות העולם החרימו אותה, ישראל המשיכה לקיים יחסי ידידות הדוקים. יש צורך בהלקאה עצמית. צריך רק להוסיף שזה לא כל כך שונה מהיחסים שיש לרבות ממדינות העולם עם מדינה כמו סודן. בדרום אפריקה זה היה משטר גזעני. בסודן זה משטר רצחני. אבל הנה, מה שהיה אסור לגזענים הלבנים בפרטוריה, מותר לרוצחים הערבים בחרטום.

נלסון מנדלה, בלי שום קשר ליחס שלו לישראל, בלי שום קשר לאהדה שלו לפלסטינים, היה אחד המנהיגים החשובים ביותר של המאה הקודמת. הוא עצמו היה ראוי לכבוד של מנהיגי העולם בדרכו האחרונה. אבל באווירה הנוכחית בדרום אפריקה, מנהיגי ישראל עשו את הדבר הנכון כאשר נשארו בבית.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב
בלוגים של בן דרור ימיני

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

בן דרור ימיני

צילום: דעות

נולד בערב ליל הסדר, ולכן שמו בן-דרור. עיתונאי ומשפטן. פרסם את הספר "אגרוף פוליטי" והיה עורך העיתון הלוחמני "הפטיש"

לכל הטורים של בן דרור ימיני

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים