יו"ש: שוטרים מתחזים לפעילי זכויות אדם

בניגוד להבטחת אהרונוביץ': השוטרים המחופשים נטמעים בקרב אנשי שמאל ואורבים לפעילי הימין בזירות עימות בין פלסטינים למתנחלים

איתמר פליישמן | 11/12/2013 7:50 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בשבועות האחרונים הולכת ומתפתחת שיטת פעולה חדשה של משטרת מחוז שי במלחמתה בעבריינים מקרב הימין הקיצוני ביהודה ושומרון: שוטרי המחוז מתחזים לפעילי ארגוני שמאל וזכויות אדם ומגיעים לזירות עימות פוטנציאליות, כדי ללכוד פעילי ימין הנוהגים באלימות.

-חלוץ: ישראל מעדיפה את אסד כמנהיג סוריה
-הקריירה החדשה של יהודית יוסף: מרצה בחו"ל

עימותים בין פלסטינים למתנחלים
עימותים בין פלסטינים למתנחלים צילום: אי.פי.איי
באחרונה חברו בלשים לפעילים של ארגון "רבנים לזכויות אדם" והסתובבו בקרבת אזורי חיכוך בין מתנחלים לפלסטינים. שיטת פעולה זו, יש לציין, היא בניגוד להצהרה של השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', שהבהיר בשנה שעברה כי המשטרה תחדל להפעיל שוטירים סמויים כדי ללכוד עבריינים יהודים ביו"ש.

הצהרת השר הגיעה לאחר שאירוע שבו שוטרים התחזו לערבים ולכדו שלושה מתנחלים שתקפו אותם סמוך לסוסיא. המקרה עורר סערה והמתיישבים טענו כי מדובר בסיכון ביטחוני משום שהשוטרים נראו כמו מחבלים.

הסתערבות של אנשי מחוז שי אינה תופעה חדשה: בעבר נהגו הבלשים להתחפש לערבים אולם נמנעו מחבירה לארגונים הפועלים בשטח, ששיתוף פעולה עמם עלול להביך את המשטרה. בשבועות האחרונים, כאמור, החליטו במחוז שי לשנות את המדיניות.

באחד המקרים, שאירע בסוף עונת המסיק בחודש שעבר, התחפשו שני בלשים לפעילי שמאל שהגיעו לשמור על חקלאים פלסטיניים. הם חברו לאנשי ארגון "רבנים לזכויות אדם" מחוץ לאחד הכפרים הפלסטיניים. אנשי הארגון הובילו את השוטרים המחופשים למקום בו התרחשו בעבר מספר תקיפות של פלסטינים.  
ללא ידיעת ארגוני זכויות האדם

פלסטינים מהכפר הסמוך שביצעו תצפית על יצהר, הזהירו את השוטרים כי פעילי הימין מתארגנים לירידה לכיוונם ואף הציעו להם לנוע אל מקום שבו יש יותר עצים כדי שההתחזות שלהם תיראה אמינה יותר. מה שסיכל לבסוף את הפעולה היה ג'יפ צבאי שהגיע באקראי למקום וגרם למתנחלים להישאר ביצהר. השוטרים והפעילים התרחקו מהמקום בשני כיוונים שונים.


במקרים אחרים פעלה המשטרה ללא ידיעת ארגוני זכויות האדם. באחד המקרים אף הופעלה בלשית שנטמעה כאחת הפעילות. גורמים במשטרה אומרים כי שיטת עבודה זו מאפשרת לפקח גם על ארגוני השמאל ולבדוק אם הם מבצעים פרובוקציות כלפי המתיישבים וגם ללכוד פעילים אלימים.
מלשכתו של אהרונוביץ' נמסר בתגובה כי השר מתווה מדיניות והמשטרה פועלת על פי הצרכים המבצעיים לשטח. לגבי האירוע בסוסיא אומרים בלשכה כי כל מקרה נבדק לגופו. גורמים במשטרת מחוז שי סירבו השבוע לאשר או להכחיש את הנאמר ומסרו בתגובה: "משטרת מחוז שי לא מפרטת על פעילות מבצעית סמויה של יחידות הבילוש המבוצעת בשטחה".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''צבא וביטחון''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים