הקאמבק של עזמי בשארה: מתווך בין חמאס לפת"ח

6 שנים לאחר שנמלט מהארץ בחשד שסייע לחיזבאללה במלחמת לבנון השנייה, הח"כ לשעבר מבל"ד מלווה את שיחות הפיוס בקטאר

אסף גבור | 12/12/2013 8:53 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: עזמי בשארה
ד"ר עזמי בשארה, חבר הכנסת לשעבר מסיעת בל"ד ומייסד המפלגה, עזב את ישראל בשנת 2007 בעקבות חשד לסיוע לחיזבאללה ושהה בשנים האחרונות בקטאר שבה הקים מכון מחקר מצליח. אלא שכעת הוא שב לכותרות לאחר שבתחילת השבוע תיווך בפסגת הפיוס שנערכה בדוחא שבקטאר בין בכירי חמאס לבכירי פת"ח.

-"המלחמה הבאה יכולה להיפתח בהפתעה"
-מחיר הגזירות: הוצאות העניים זינקו ב-8%

עזמי בשארה. מפייס
עזמי בשארה. מפייס צילום: פלאש 90
השיחות שהתקיימו בין בכירי פת"ח בראשות סאיב עריקאת לבכירי חמאס בראשותו של ראש הלשכה המדינית של הארגון חאלד משעל נועדו לפתור את המשבר הפנימי בין פת"ח לחמאס ולדון במשא ומתן מול ישראל. אמנם הפסגה לא הניבה תוצאות ממשיות, אך ייחודה היה בכך שנערכה תחת שרביטו של המתווך בשארה.

בשנת 2007 עזב עזמי בשארה את מדינת ישראל לאחר שנחשד בהעברת מידע לחיזבאללה במהלך מלחמת לבנון השנייה. על פי החשד, בשארה העביר מידע שסייע לארגון השיעי בירי טילים לעבר ישראל ומידע סודי על היערכות ישראל במהלך הל וקיבל לידיו בתמורה מא אלפי שקלים מחיזבאללה.

בשנים האחרונות הוא שוהה בקטאר, ושם הוא נחשב לאיש מפתח המקורב לבית המלוכה. באמצעות כישוריו החברתיים הצליח להתברג כפרשן ברשת הטלוויזיה הקטארית אל-ג'זירה וקשר קשרים עם שיחה מוזה, אשת המלך חמד בן ח'ליפה אלת' אני. מוזה, שלדברי רבים מנהלת למעשה את הממלכה הקטארית העשירה, הטילה על בשארה להכשיר את בנה הנסיך תמים בן חמד אלת'אני למלוכה. ביוני 2013 הנסיך הפך למלך, ובשארה זכה למקום של כבוד בקטאר ולמימון של מרכז המחקר שפתח בדוחא.

קטאר החלה לתמוך בעזמי בשארה רק לאחר שהוא טרק את הדלת הסורית. "עזמי בשארה הולך תמיד עם מי שיש לו כסף לשלם לו", אמר גורם ערבי שהיה מקורב לו. "אחרי שאסד התחיל לאבד את מעמדו, והקטארים התחילו להשפיע על האזור, עזמי בשארה מצא מקלט בדוחא. מאז הוא מקדם את הרעיונות של המלך הקודם והמלך החדש כדי להצדיק את הכספים הגדולים שבית המלוכה מעביר למכון המחקר שלו".
 
צילום: איי-פי
הנייה ואבו מאזן. שיחות פיוס בקטאר צילום: איי-פי

"בכירי המפלגות הערביות תמיד היו שומרים על צניעות", הוסיף הגורם. "את הכספים שהיו מקבלים לקידום התנועות הערביות היו מעבירים היישר לפעילות. עזמי בשארה, לעומתם, כבר כמרצה באוניברסיטה היה מסתובב עם מכוניות מפוארות וחליפות יוקרה והיה מעשן סיגרים".
 
אף שעזמי בשארה לא שוהה בישראל כבר שש שנים, לטענת הגורם ההשפעה שלו על ישראל נותרה גדולה מאוד ואפילו התחזקה. "יש לו בישראל מקורבים שנמצאים במשרות בכירות ובמקומות בעלי השפעה שמקבלים ממנו כספים ומקדמים את הרעיונות שהוא מאמין בהם, או יותר נכון שהקטארים מאמיאמנם לא נמצא פיזית בישראל, שהוא עדיין גורם השפעה מרכזי וץ על ההנהגה דרך ערביי ישררים שהוא מוציא במסגרת מכון משפיעים על העמדה הערבית ניין ישראל, כמו גם הופעותיו ת ברשת הנצפית אל-ג'זירה".
 
למרות ההאשמות נגדו, ולמרות שהיה נוהג להופיע כפרשן בתחנות טלוויזיה ערביות רבות ויוצא נגד ישראל, רק בשנת 2011 חבר הכנסת לשעבר הפסיק לקבל כספי פנסיה מהמדינה.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''המזרח התיכון''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים