הכרעת דינו של סא"ל אייזנר נדחתה

בית הדין הצבאי דחה את ההחלטה בעניינו של המפקד, שהואשם בחריגה מסמכות באירוע שבו הכה לכאורה 5 פעילים זרים ופלסטיני

יוחאי עופר | 12/12/2013 17:43 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בית הדין הצבאי בקריה החליט היום (חמישי) לדחות את קבלת ההחלטה בעניינו של סא"ל שלום אייזנר, שבזמן תפקידו כסגן מפקד חטיבת הבקעה הכה חמישה פעילים זרים ופלסטיני עם נשקו וידיו במהלך הפרת סדר, בחודש אפריל 2012.

 - כתב אישום נגד הסמח"ט שהיכה מפגין
 - פרס למשורר שכינה את סא"ל אייזנר "נאצי"
 - צפו: סא"ל אייזנר הכה פעילים נוספים

בחודש ספטמבר הוגש לבית הדין הצבאי בקריה כתב האישום שייחס לאייזנר עבירות של חריגה מסמכות עד כדי סיכון חיים או בריאות ושל התנהגות שאינה הולמת,
סא''ל שלום אייזנר
סא''ל שלום אייזנר צילום: פלאש 90
כחלק מהסדר טיעון אליו הגיע מול הפרקליטות הצבאית באמצעות הסנגור הצבאי הראשי אל"מ אשר הלפרין אשר מייצג אותו.

לאחר שהוגש הסדר הטיעון, קבע הבוקר בית הדין, כאמור, שלא להכריע בקבלתו ודחה את ההכרעה למועד אחר. מצה"ל נמסר לאחר הגשת כתב האישום כי הוא הוגש בתום חקירה מקיפה ויעילה שנערכה על ידי המשטרה הצבאית החוקרת, ולאחר הליך של שימוע שהסתיים בהסדר טיעון. "הסדר הטיעון, הכולל אף הסכמה על רכיבי הענישה, גובש בהתאם לכלל נסיבות האירוע כפי שעלו מחקירת המצ"ח, והוא יוצג בפני בית הדין במועד שיקבע על ידו".

במסגרת ההסדר צפוי סא"ל אייזנר, הממלא כיום תפקיד בצאלים, לרצות חודשיים עבודות שירות ולהשתחרר מצה"ל. כזכור, לאחר הפרשה בוטל מינויו לתפקיד סגן מפקד בה"ד 1, והרמטכ"ל בני גנץ הורה כי הוא לא יזכה לקבל תפקיד פיקודי במשך שנתיים.

סא"ל אייזנר, שדיבר היום בפני בית הדין הצבאי, אמר להרכב השופטים כי "כל מה שעשיתי בשירותי בכלל, בתפקידי כסמח"ט, וגם באירוע זה - היה מתוך תחושת שליחות, אהבת העם והמדינה, ורצון לממש את האחריות. כך גם השגיאות והתקלות שביצעתי בהכנות ובטיפול באירוע: זה היה תוך כדי אירוע מבצעי ולא תוך כדי פעולת נקם.

אין בי ולא היה בי כעס ושנאה כלפי מי מהמפגינים והמעורבים באירוע", המשיך והבהיר סא"ל אייזנר. "איני מתחמק מאחריותי, ובמבט לאחור היו לי טעויות ואני מודע לאחריותי ולנזק שנגרם. יש לציין שאף נפצעתי באירוע ונשברה ידי. שילמתי אני ומשפחתי  - הן בהדחה שלי ובאי קבלת תפקיד, והן מחיר תקשורתי - שהיא לצאת מאלמוניות, מחיר יקר". 

סא"ל אייזנר הסיף כי לא קיבל את עסקת הטיעון בלב קל, ואמר כי היא "קשה עבורו ובעיניי מאוד מחמירה", אך למרות זאת החליט לקבלה, וביקש מבית הדין הצבאי "לקבל את העסקה ולתת לי ולמשפחתי להשאיר זאת מאחור".

האלוף ניצן אלון התייחס להחלטתו בפרשה ואמר כי "גם בהחלטה שלי לגבי סיום תפקידו התלבטתי. באמת ראיתי שהאירוע מצד אחד אכן חמור ומצד שני יוצא דופן והיווה איזה שהוא ליקוי בעיניי, שאני מקווה שהוא חד פעמי גם לגבי העתיד. החלטתי להדיח אותו, למרות שזה לא אפיין את פעילותיו ותפקידיו".

לדבריו של האלוף אלון מדובר באירוע אשר סימן כשל ערכי בהתנהגותו של סא"ל אייזנר, והוסיף כי היו גם מספר כשלים מקצועיים באופן תפקודו במקרה. האלוף טען עוד כי הצעדים הפיקודיים שננקטו יצרו "הרתעה ולמידה בקרב מפקדים, ומבחינתי השיגו את המטרה שלהם" ורמז כי די להסתפק בהם ובכך נעמד לצידו של אייזנר. "בכל המובנים האלה, הצעד הפיקודי השיג את היעדים האלה, שלעתים גם צעדים משפטיים מכוונים אליהם - למשל הרתעה והעברת מסר. הצעד היה מאוד חד והייתה גם ביקורת שהוא חמור מאוד. בהיבט האישי של אייזנר, לצעד הזה היו משמעויות כבדות, יש פה פגיעה משמעותית בקידום שלו. ביחס לכך, יש למצוא איזון בין הצעד הפיקודי לבין תפקוד הטוב והמסור של שלום בוודאי בתפקיד שעשה בחטיבת הבקעה ובכלל".

במסגרת ההליכים המשפטיים העידו בעד אייזנר חגית ריין אמו של סרן בניה ריין ז"ל שנהרג במלחמת לבנון השנייה והובא לקבורה לאחר שאייזנר חילץ את גופתו; בנוסף העידו ראש חטיבת התכנון בצה"ל, תא"ל אגאי יחזקאל, שהיה מפקדו של אייזנר באוגדה 162, וכן אלוף פיקוד דרום סמי תורג'מן ואלוף פיקוד המרכז ניצן אלון שהדיח את אייזנר מתפקידו לאחר התקרית.מפקד פיקוד הדרום, האלוף סמי תורג'מן, שפגש את אייזנר בתפקידו הוקדם כקצין זרוע היבשה הגדיר אותו כקצין משימתי וסיפר כי לקח על עצמו תמיד את התפקידים המורכבים בידיעה כאשר עמד לפני שיבוץ. "קצין שתמיד לוקח על עצמו יותר והכל מתוך תחושת שליחות ורצון לעשות הרבה יותר מאשר הקצין הסביר. אין לי ספק שמדובר בקצין שהוא חדור בתחושה של שליחות ונמצא בתוך המערכת מתוך כוונה לתרום ולעמוד במשימה".

מפקדו בעבר, תא"ל יחזקאל הוסיף ואמר כי בראייתו אין שאלה בעניין הערכיות של אייזנר וסיפר על הקשר ההדוק בין השניים. את הכאת המפגינים הגדיר יחזקאל כתאונה אותה המשיל לאזרח שלא קיבל דוח"ות במשך ארבעים שנה ואז עשה תאונה. "אין שאלה על מה שקרה שם. ככה אני מתייחס לאירוע הזה - הייתה שם תאונה. אני מאמין באופי שלו, ואני לא חושב שהיתה כאן בעיה ערכית-נורמטיבית כמי שאופיו לא טוב. הייתה פה טעות".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים