האיחוד האירופי יגנה את הבנייה בהתנחלויות

שרי החוץ של האיחוד צפויים להאשים את ישראל בהצבת מכשולים לשלום. גורמים פוליטיים: "אירופה לא מתכוונת לוותר לנו"

אלי ברדנשטיין | 13/12/2013 7:49 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי הגיע אמש פעם נוספת לביקור בישראל. הוא נפגש אתמול עם יו"ר הרשות אבו מאזן וצפוי להיפגש היום עם ראש הממשלה נתניהו. אך בזמן שהוא פועל לקידום המו"מ המדיני, מתכוונת מועצת שרי החוץ האירופי לגנות באופן חריף את ישראל על המשך הבנייה בהתנחלויות.

מטיוטת המסקנות, שיוגשו למועצת השרים ביום שני הקרוב ושהגיעה לידי מעריב במלואה, עולה כי סעיף 7 להמלצות, עוסק במה שמכונה "פעולות שיפגעו במשא ומתן".
בנייה באיתמר
בנייה באיתמר צילום: אלי דסה
בנשימה אחת, לצד הגינוי של המשך הבנייה בהתנחלויות "המהוות מכשול לשלום", מביעה מועצת השרים "גם דאגה עמוקה לגבי ההסתה, התקריות האלימות בשטחים הכבושים, הריסת בתים והמצב ההומניטרי המידרדר בעזה". האיחוד מבטא דאגה עמוקה גם מפעולות שלדברי חבריו "מערערות את הסטטוס קוו במקומות הקדושים, כולל בירושלים".

גורמים דיפלומטיים אירופאים המתנגדים למסקנות בעת הזו מתחו ביקורת על אופן הניסוח של המסקנות שכולל בסעיף אחד טענות מגוונות בלי לייחס אותן לישראל או לפלסטינים באופן מפורש. "כשהפסקה מתחילה בהתנחלויות ומסיימת בפגיעה במקומות הקדושים - יוצא שמרבית הפעולות נקשרות או יכולות להיקשר בשמה של ישראל, גם אם באופן מרומז, כולל עניין ההסתה והאלימות", אמרו הגורמים.

לפי מקורות המעורים במגעים בין ישראל לאיחוד, בירושלים החליטו, מאז שהוסדרו המחלוקות שאפשרו לישראל להצטרף להסכם "הורייזון 2020" על טקטיקה חדשה - הפגנת אדישות או פעילות מינימלית מול יוזמות וגינויים אירופים. זאת למרות שבירושלים מתקשים להבין מדוע הוחלט בעיצומו של המשא ומתן להציג מסקנות המגנות שוב את ישראל.

כדי להבין עד כמה המגמה במדינות האיחוד האירופי מתחזקות כלפי מדיניות הבנייה של ישראל בהתנחלויות, יש לשים לב לשבועות האחרונים - הולנד החליטה לנתק את יחסיה עם חברת מקורות בשל פעילותה בשטחים והנציבות האירופית העבירה הנחיות שאוסרות מתן מענקים לגופים ישראליים הפועלים בשטחים.

המסקנות מציינות שהאיחוד האירופי "יספק חבילה ללא תקדים של תמיכה פוליטית, כלכלית וביטחונית לשני הצדדים בהקשר של הסכם להסדר קבע". האיחוד יציע לישראל ולמדינה הפלסטינית העתידית " שותפות מיוחדת עם זכויות יתר" שתכלול גישה מוגברת לשווקים האירופים, קשרים תרבותיים ומדעיים קרובים יותר והקלה במסחר ובהשקעות, כמו גם קידום של יחסים עסקיים.
 
המסקנות מדברות על כך שהאיחוד יתרום באופן משמעותי בהצעות קונקרטיות להסדרים לאחר החתימה על הסדר הקבע בתחומים שונים כמו הפליטים וסוגיית ירושלים במטרה להבטיח את ההסכם לאחר חתימתו גורמים במערכת הפוליטית בישראל ציינו ש"אירופה לא מתכוונת לוותר לנו".
 
לדבריהם, "אחרי ההנחיות הקשות שהם פרסמו בקיץ, האירופים מכינים לנו מכות וגינויים עכשיו וגם בינואר-פברואר ובאביב הם יציגו בפני ישראל את מדיניות סימון המוצרים של סחורות שיוצרו בהתנחלויות ומשווקים לאירופה".


 
 ברשות כבר מאשימים את וושינגטון באימוץ העמדה הישראלית ומציינים כי אבו מאזן לא יחתום על תוכנית שקוראת להמשך שליטה ישראלית בשטח לעשר עד 15 שנים. פרשנים פלסטינים הגדירו את התוכנית האמריקאית "כיבוש מרופד" וציינו כי בהסכם המסגרת שמבקש קרי אין כל ערובות לכך שלאחר 15 שנים ישראל תסכים להעביר את האחריות הביטחונית לידי הרשות, או לנסיגה עתידית ישראלית. גם הדיווחים על תוכניתו של קרי לדחות את השחרור לינואר נתקלת בתגובות קשות.
 
"הבקשה של קרי לדחות את שחרור האסירים היא פארסה נוספת של ארה"ב בשיתוף עם ישראל שמוכיחה שאין שום כבוד לסיכומי העבר", אמר תיסיר ח'אלד, חבר הוועד הפועל של אש"ף.

בהכנת הידיעה השתתף אסף גבור

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים