14 אלף בתים בלי חשמל; כביש 1 סגור לרכבים פרטיים

בירושלים כששת אלפים בתים עדיין ללא זרם, ואלפים נוספים בצפון ובדרום. הגישה לבירה פתוחה רק עבור משאיות אספקה ותחבורה ציבורית, וכבישים ברחבי הארץ נחסמו לתנועה. הלימודים התבטלו ביישובים רבים. מבקר המדינה כבר הודיע שיפתח בחקירה

יעל פרידסון | 15/12/2013 7:52 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: סופה,סערה,שלג
עשרות אלפי משפחות נותקו מחשמל בסופה הגדולה בירושלים, ביהודה ושומרון, בצפת ובאזורים נוספים בארץ. גם הבוקר (יום א'), לאחר שהסערה נרגעה, נותרו כ-14 אלף בתי אב ללא חשמל ברחבי הארץ.

עוד על הסופה הגדולה "אלכסה"
החזאי מסביר: איך נוצרה סופה שלא הייתה פה 93 שנה
הלבן של השכן: סוריה כוסתה לבן, עזה מוצפת
סך נזקי הסערה: כ-420 מיליון שקל

בכל השכונות בירושלים עבדו צוותי חברת החשמל, שהצליחו להחזיר חשמל לחלק מהתושבים. עובדים של החברה מכל המחוזות נקראו לתגבר את העבודה בניסיון להשיב את הזרם במהירות האפשרית לכששת אלפים בתים בבירה ובסביבותיה ועוד אלפי בתים בצפון ובדרום ממתינים גם הם לזרם.

שכונות העיר צפת חוברו לרשת החשמל, למעט מקרים בודדים. בגולן, בבית ג'אן וביישובים נוספים שנותקו מהחשמל שוב חזר האור והחום.
 
צילום: מירי צחי
אזרחים רבים נזקקו לסיוע צילום: מירי צחי
צילום: איבלה הפקות
חיילי פיקוד העורף עם מזון לתושבי צפת צילום: איבלה הפקות

כביש מספר 1 עדיין סגור לרכבים פרטיים והנסיעה מותרת רק למשאיות אספקה ולתחבורה ציבורית.

מהמשטרה נמסר כי בשל תנאי מזג האוויר, נהגים מתבקשים להימנע מלנסוע בכבישים שבהם נערם השלג שכן מדובר ב"סכנת חיים של ממש". במשטרת ירושלים הוחלט להפעיל החל מ-7:30 מרכז מידע בנושא תנועה בעיר, שבאמצעותו ניתן להתעדכן בנושאי תנועה - חסימות כבישים בעיר, מפגעים וכדומה. מספר הטלפון הוא  1-700-553-100.

להלן רשימת הכבישים הסגורים הבוקר:

באזור ירושלים - כביש 443, ממכבים לירושלים, סגור לשני הכיוונים. כביש 60, מהמנהרות עד קרית ארבע, ומכיכר אדם עד צומת בית אל, סגור לשני הכיוונים. כביש 375, מצומת צור הדסה עד צומת חוסאן, סגור לשני הכיוונים.כביש 386, מכיכר הסטף עד ירושלים, סגור לשני הכיוונים. כביש 395, מכיסלון ועד רמת רזיאל, סגור לשני הכיוונים. כביש 425, מהר אדר עד אבו גוש, סגור לשני הכיוונים. כביש 436, מצומת נבי סמואל לכיוון גבעת זאב, סגור לשני הכיוונים.

בשאר הארץ - כביש 234, גשר צאלים, סגור לשני הכיוונים. כביש 90, מלונות ים המלח, מעין בוקק עד עין גדי, סגור משני הכיוונים.כביש 89, ממירון עד אליפלט, סגור לשני הכיוונים. כביש 866, מצומת 7 עדהר מירון, סגור לשני הכיוונים. כביש 8900 מראש פינה לצפת, סגור משני הכיוונים. כביש 5 וכבישים נוספים המובילים לאריאל חסומים לתנועה.

הלימודים בגנים, בבתי הספר ובאוניברסיטאות בוטלו ביישובים רבים, בהם: ירושלים, מבשרת ציון, גוש עציון, גבעת זאב, אפרת, צפת, חורפיש, רמת הגולן בית ג'אן ומטה יהודה. במשרד החינוך הדגישו כי יש צורך לבדוק את הנושא עם המוקדים ברשויות המקומיות. החל מ-07:00 פועל קו פתוח ובו מענה בנושאים הקשורים לקיום הלימודים בתנאי מזג האוויר. לחדר המצב יש להתקשר ל: 02-6222211.   
צילום: ניצן פרידמן
הבירה התכסתה עשרות סנטימטרים של שלג צילום: ניצן פרידמן
המבקר יבדוק

בעקבות קריסת התשתיות, ביום שישי כבר הודיע מבקר המדינה יוסף שפירא כי יבדוק את ההיערכויות לסופה מטעמן של הרשויות המקומיות, המשטרה, חברת החשמל, התחבורה הציבורית, ורשויות הרווחה.

הסערה הפכה בסוף השבוע למיני מבצע צבאי, כאשר נגמ"שים של צה"ל נעו ברחובות ירושלים וצפת כדי לפתוח את הדרכים המובילות לערים. פיקוד העורף העניק סיוע לאזרחים, ובין היתר נראו עשרות חיילים שהסתובבו בין הבתים, בעיקר באזורים שבהם הופסקה זרימת החשמל, וחילקו שקיות חימום, שמיכות ובקבוקי מים.
 

צילום: פלאש90
נגמ''ש מפלס את הדרך בירושלים צילום: פלאש90
צילום: פלאש90
נגמ''שים בכניסה לירושלים צילום: פלאש90

"אנו נמצאים באירוע חריג, שירושלים לא ידעה כמותו", אמר שר הביטחון יעלון בביקורו בעיר והוסיף כי מדובר בפעילות שתיקח עוד כמה ימים עד להתאוששות. "בשום פנים ואופן אין פה מחדל. אני מציע לפעול לא בהתאם לוועדות חקירה, אף פעם בחיי לא פעלתי על פי ועדות חקירה, אלא על פי עצם העניין".


גם ראש הממשלה נתניהו ומפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו התייחסו לסופה. "השלב הקריטי הוא הצלת חיי אדם, וזה היעד העליון", אמר אמש נתניהו.

ביחס לביקורת שנמתחה על תפקוד הרשויות סביב אירועי הסערה, אמר "היינו ערוכים כמו שמדינה צריכה להיות ערוכה לאירוע שמתרחש פעם במאה שנה. יש מדינות שבהן סופות כאלה באות בתדירות גבוהה בהרבה והן משותקות לעתים לתקופות ארוכות יותר. במדינות אחרות היו הרבה מאוד אבידות בנפש בכל סופה כזאת".

המפכ"ל דנינו התייחס גם הוא לביקורת ואמר: "לא פספסתי את הביקורת שנשמעה ואני שומע וממשיך לשמוע בימים האחרונים, מה שנורא מאפיין אותנו כעם ישראל בכלל. אנחנו באמצע המבצע הלא-פשוט הזה של הצלת חיים וכמובן כל המומחים - זו שעתם הקלה. בואו נפסיק עם הקיטורים ונירתם להחזיר את עם ישראל לשגרת חיים תקינה".


צילום: איבלה הפקות
נזקים במאות מיליוני שקלים. פינוי השלג בצפת צילום: איבלה הפקות

ברשויות המקומיות נאמדו נזקי הסופה בלמעלה מ-300 מיליון שקל, כך עולה מההערכה ראשונית שבוצעה במרכז השלטון המקומי במהלך סוף השבוע. יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מעלות תרשיחא, שלמה בוחבוט, ששוחח בסוף השבוע עם שר האוצר יאיר לפיד וקיבל ממנו הבטחה לכך שהמשרד יכסה כל הוצאה מיוחדת של הרשויות עבור הצלת חיי אדם וסיוע לנזקקים.

בהכנת הידיעה השתתפו, יובל גורן, יוחאי עופר, יאיר קראוס, אבי יופה וזאב קם.
 

צילום: מירי צחי
הכניסה החסומה לירושלים צילום: מירי צחי
צילום: אריק סולטן
תקועים בדרך לירושלים צילום: אריק סולטן
צילום: אדי מסר
נחל שקמה שוצף צילום: אדי מסר
צילום: אדי מסר
חוף זיקים מוצף צילום: אדי מסר

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים