עשרות מהגרים לא חזרו למתקן השהייה "חולות"

56 אפריקאים שניצלו את האפשרות לצאת ממתקן הכליאה צעדו לכיוון ב"ש. חלק מהם נכנסו ליישוב סמוך. אלו שנשארו במתקן שובתים רעב

יובל גורן | 15/12/2013 8:30 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
זה קרה הרבה יותר מהר משניתן היה לצפות: 56 מהגרים מאפריקה עזבו את  מתקן השהייה הפתוח "חולות" בדרום הארץ במהלך סוף השבוע הראשון להפעלתו.
מסתננים שיצאו מהמתקן הפתוח. חלקם נכנסו ליישוב סמוך
מסתננים שיצאו מהמתקן הפתוח. חלקם נכנסו ליישוב סמוך צילום: נירה מדר


"חולות" מיועד לאכלוס מהגרים אפריקאים, בעיקר מאריתריאה, שהמדינה החליטה לא להרחיקם למדינותיהם. המהגרים רשאים לעזוב את המתקן במהלך היום ונדרשים לשוב אליו לקראת לילה. הרשויות היו מוטרדות מהאפשרות של יציאה בלי חזרה, והיא אכן התממשה בימי שישי ושבת.

בסוף השבוע כאמור החל המתקן לפעול, לאחר שקלט כ-480 מהגרים שהוחזקו עד אז במעצר במתקן הכליאה "סהרונים". 65 מהם יצאו ממנו ברשות אנשי שב"ס המפעילים אותו - וטרם שבו.

ביום שישי בבוקר תשעה אריתראים יצאו מהמתקן ולא שבו אליו לקראת נעילתו בערב. במהלך השבת יצאו כ-130 אריתראים וסודנים, ו-56 לא שבו עד לשעות הערב המאוחרות.

בשעות הבוקר בשבת הבחינו תושבי האזור בעשרות המהגרים האפריקאים העושים דרכם ברגל בכביש לכיוון באר שבע. חלקם ניסו לעצור מכוניות שחלפו במקום ולתפוס טרמפ לבירת הנגב. אחרים הלכו במשך שעות ארוכות.
צילום: נירה מדר
המסתננים שעזבו את המתקן צילום: נירה מדר
תוגבה השמירה ביישובי האזור

תושבת אחד היישובים הסמוכים למתקן חולות העידה: "שאלנו אותם אם הם מתכוונים לחזור למתקן, והם אמרו שלא. חלק אמרו שהם מתכוונים לנסוע לקרובי משפחה במרכז הארץ, אחרים שינסו למצוא עבודה בבאר שבע או להגיע לתל אביב. ראיתי גם קבוצה שדווקא הלכה לכיוון השני, לגבול". תפעול המתקן והאבטחה סביבו נעשית על ידי שירות בתי הסוהר.

על פי החלטת הממשלה, והתיקון לחוק שעבר בשבוע שעבר בכנסת, המקום מופעל במתכונת "מתקן פתוח", המציע למהגרים מקום לינה, מזון ושירותי בריאות. במהלך היום מותר לצאת מהמקום למשך מספר שעות, אולם המהגרים צריכים לשוב אליו עד השעה 22:00, אז המתקן ננעל עד למחרת בבוקר.ברשות האוכלוסין וההגירה אמרו בעקבות אירועי השבת כי יפעלו לאתר את המהגרים שלא שבו. הם יועברו למתקן הכליאה סהרונים, לצד מהגרים נוספים שיסתננו לארץ, בהתאם לתיקון החוק למניעת הסתננות.

בהנחיית המועצה האזורית רמת נגב, תוגברה השמירה בכניסה ליישובים באזור. כוחות משטרה מסיירים כדי לספק ביטחון לתושבים, שחוששים מהגעת המהגרים האפריקאים ליישובים והתפתחות של פעילות פלילית. למרות תגבור הכוחות, הצליחה אתמול קבוצה של מהגרים שיצאו מהמתקן להיכנס לאחד היישובים.

שביתת רעב במתקן עצמו

בתוך כך, במהלך סוף השבוע הודיעו המסתננים שהועברו למתקן 'חולות' כי הם מסרבים לאכול את המזון המוגש להם והכריזו על שביתת רעב. בשיחה עם פעילה למען זכויות האדם טען אחד מהם כי תיאור המתקן כפתוח מוטעה ולטענתו מדובר בכלא לכל דבר עם שלוש ספירות ביום שמבצעים אנשי שב"ס שמתפעלים את המתקן וחוסר אפשרות אמיתית לצאת ממנו ליותר משעתיים במהלך היום.

המסתננים שפתחו בשביתת הרעב דורשים להשתחרר ממנו בדומה לחבריהם ששוחררו עד לאחרונה מכלא סהרונים ועשו את דרכם לערים שונות ברחבי הארץ, זאת כזכור בטרם נכנס לתוקפו התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות.

בשרות בתי הסוהר אישרו את המידע לפיו רבים מ-427 המסתננים שנותרו במתקן הכריזו על שביתת רעב, אולם לדברי גורמים בשב"ס קשה להעריך אם אכן המסתננים אינם אוכלים במהלך השביתה מאחר וחלקם יצאו ונכנסו למתקן במהלך סוף השבוע ובמקביל ישנה אפשרות עבורם לרכוש מזון במתחם המתקן מעבר לארוחות המוגשות להם.

"המתקן הוא לא כלא, יש להם אפשרות לצאת ולהיכנס במהלך היום, כך שקשה לנו להעריך אם מעבר להכרזה על השביתה הם אכן לא אוכלים", אומר גורם בשב"ס, שהדגיש כי מאחר ולא מדובר בכלא אלא במתקן פתוח בהתאם לנהלים שנקבעו בחוק החדש השוהים בו חופשיים לאורך היום ואין כל אפשרות להתמודד עם סירוב של שוהה במתקן לאכול כמו בכלא רגיל בו ניתן לנקוט בסנקציות או לשלול פריבילגיות מהאסירים.

בהתאם לנהלי המתקן החדש, הבוקר יצאו למעלה ממאה מסתננים נוספים שהועברו אליו מכלא סהרונים. בשב"ס מקווים כי כל אלו שיצאו הבוקר אכן ישובו אליו עד למועד הספירות היומיות או לכל הפחות עד לנעילתו בלילה, אולם הדגישו כי אחריות השב"ס היא לפנים המתקן וכי האכיפה לגבי מי מהמסתננים שיבחר שלא לשוב אליו היא של רשות האוכלוסין וההגירה.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים