3 הסוסים של לפיד: הפתרון למדד הפופולריות

שר האוצר מתנגד לקניית מטוס לראש הממשלה ולהקמת מעון רשמי. בכך הוא מפעיל מנגנון לשיפור פופולריות שנקרא שנאת פוליטיקאים

אורי אליצור | 16/12/2013 8:24 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
תגיות: יאיר לפיד
מה הכי ישראלי והכי פופוליסטי? טיפוח וניפוח של שלוש השנאות העממיות: שנאת החרדים, שנאת הטייקונים ושנאת הפוליטיקאים. מי הכי ישראלי והכי פופוליסטי? מי שבמקום להשמיע את הביקורת, אוסף נקודות לעצמו כשהוא רוכב על שלוש השנאות.

הביקורת על שלוש הקבוצות האלה מוצדקת וחשובה. החרדים באמת לא נושאים בנטל באופן שוויוני, וזה מרגיז. הטייקונים מנקרים עיניים ומנהלים את המשק הישראלי ואת חיי כולנו במידה מבהילה של ריכוזיות. והפוליטיקאים? עליהם מובן מאליו שנחוצה ביקורת בלתי פוסקת, כבדהו וחשדהו תמיד. בלי חרב הביקורת המרחפת מעל ראשם, הם עלולים להשתכר מן העוצמה או סתם להתרשל במלאכתם.

אבל הצמד הדמוקרטי והבריא 'כבדהו וחשדהו' הוא זוג סימטרי. הוא לא רק מזכיר לנו שלא בריא לכבד בלי לחשוד. הוא אומר גם להפך: גם חשדהו לבד לא בריא ולא בוגר, או במילים אחרות פופוליסטי.

בניית משרד חדש ומעון חדש לראש הממשלה לא נועדה למותרות ולא לשום דבר שנקרא 'מנעמי השלטון'. היא גם לא מיועדת לראש הממשלה הנוכחי אלא לבאים אחריו בעשרות השנים שנים הבאות. אם היום יוחלט להקים את הבתים האלה הרי ברור שלא בקדנציה הזאת יסיימו את המלאכה. משרד ראש הממשלה דהיום, ובכללו חדרי הישיבות של הממשלה והקבינט, וחדרי האירוח וקבלות הפנים של אורחים רמי-דרג מכל העולם, לא מתאים לתפקידו ולא מכבד את ישראל. יש הבדל בין צניעות לעליבות. גם משרד ראש הממשלה וגם מעון ראש הממשלה הם מיושנים, מרופטים ועלובים. מעבר לכל זה, הם לא עומדים בדרישות הביטחון לשעת חירום.

בדיוק היום מדברים אצלנו על לקחים מהסופה ועל השאלה העולה מהם אם המדינה שלנו ערוכה לשעת משבר חמור. על השלג וחברת החשמל אפשר להתווכח. אי אפשר להתווכח על העובדה שבשעת משבר חמור, כמו מלחמה כוללת, מי שאמור לנהל את המשבר לא נמצא במקום הנכון לעשות את זה.

מטוס לראש הממשלה ולנשיא המדינה הוא כלי עבודה אלמנטרי. אין כמעט מדינה שלא מעמידה מטוס כזה לרשות ראשיה. מאז שנות ה-70 היה מטוס של חיל האוויר שעמד לרשות ראשי הממשלה שלנו. טסו בו רבין ובגין, פרס ושמיר, וגם נתניהו וברק. אבל כשהמטוס הזדקן והתיישן, מרוב פחד מביקורת הורידו אותו מהשירות בלי להעמיד במקומו מטוס חדש. מאז ראשי הממשלה טסים במטוס חכור של אל-על, ומכיוון שאל-על היא מונופול, היא תוקעת לנו מחירים בשמים והעסק הזה יקר שבעתיים.לפיד יודע את כל זה. הוא יודע שגם בהחלטה על הבית וגם ברכישת מטוס לא מדובר בפינוקים ומותרות, הוא יודע גם שהימנעות מעשיית שני הדברים תעלה יותר מעשייתם, והוא יודע שההחלטה תעבור גם בלעדיו. אבל הוא גם יודע שכאשר מדד הפופולריות שלו יורד הוא חייב לשלוף מהאורווה את אחד משלושת הסוסים הקבועים - שנאת החרדים או שנאת הטייקונים או שנאת הפוליטיקאים - ולצאת לרכיבה קצרה לקול מצהלות ההמונים.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

אורי אליצור

צילום:

זוכה פרס סוקולוב למפעל חיים בתחום העיתונאות הכתובה, עורך משנה של "מקור ראשון"

לכל הטורים של אורי אליצור

עוד ב''דעות''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים