ח"כ שטרית לנסיך הסעודי: בוא לכנסת

טורקי אל-פייסל, לשעבר ראש השירותים החשאיים בממלכה, הכחיש את הדיווח על מפגשים בין שירותי הביון הסעודיים לאלה הישראלים

גדעון קוץ, מונקו | 16/12/2013 8:13 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מפגש ודיון נדיר התקיימו אתמול בוועידת המדיניות העולמית במונקו בין נציג משפחת המלוכה הסעודית לנציגים ישראליים. הנסיך טורקי אל-פייסל, מי שהיה ראש השירותים החשאיים ושגריר ארצו בארה"ב, לחץ בפומבי ידיים על הבמה עם איתמר רבינוביץ', שהיה עמיתו בארה"ב, והתדיין עם ח"כ מאיר שיטרית.
"היינו פעם באותם עסקים", העיר הנסיך בחיוך, ברמז לאחריותו של שטרית על תיק המודיעין בעת כהונתו בממשלת ישראל.

דחה ההזמנה. הנסיך הסעודי
דחה ההזמנה. הנסיך הסעודי צילום: אי-פי-אי
אבל הסעודי ביקש גם להפריך את הידיעות שפורסמו על תחילתו של שיתוף פעולה ביטחוני בין ארצו לישראל. בראיון ל-מעריב אמר כי הוא "לא מאמין" לדיווח בסוכנות הידיעות האיראנית על פגישה שהתקיימה לאחרונה בז'נבה בין ראשי שירותי הביון הישראלי והסעודי.

ח"כ שטרית הפגין כלפיו ידידות והציע לו לבוא ולנאום בכנסת. אל-פייסל השיב כי זה לא יהיה מועיל כל עוד ישראל לא השיבה ליוזמת השלום הערבית של עבדאללה מלך סעודיה. הוא שב וקרא לישראל לקבל את עצם היוזמה כדי שלאחר מכן ניתן יהיה לשאת ולתת על פרטיה. הוא ציין כי מרכיבי הפתרון ידועים - הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967 עם חילופי שטחים וירושלים כבירה.

הנסיך הסעודי שיבח את המאמצים שמשקיע מזכיר המדינה ג'ון קרי במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים והביע תקווה כי יישאו פרי, אבל אמר כי נתניהו ואבו מאזן זקוקים לדמותו של "דב גדול" שיעניק את חסותו, והביע ספק אם הנשיא אובמה יכול למלא את התפקיד בנושאים כמו חילופי שטחים, ירושלים או סידורי הביטחון. "אם אובמה יחזור בו כמו בנושאים אחרים, כל התקוות יתפוגגו", אמר , ויותר מרמז להתנהלותו של נשיא ארה"ב בעניין הגרעין האיראני וסוריה.

ח"כ שטרית הציע שסעודיה תיקח על עצמה את תפקיד "הדב הגדול". לדבריו של אל-פייסל, פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני יוביל לפתרון הבעיות האחרות באזור. הוא התייחס לשאלת ההסכם הגרעיני עם איראן ואמר כי האופציה הצבאית צריכה להישאר על השולחן בצד הערבויות ולהיות כלולה גם במסגרת רחבה יותר של דיונים על אזור חופשי מנשק גרעיני, שבמסגרתו יש לנהל משא ומתן עם ישראל. הוא ציין כי ראשי הממשלה בעבר, פרס ואולמרט, הסכימו לדיון כזה, אם יהיו ערבויות מספיקות למניעת סכנה גרעינית לישראל.

אל-פייסל הדגיש את תפקידה של איראן בהכנסת כוחות לוחמים לסוריה ואת תמיכתה בחיזבאללה, שמנהל מדיניות אנטי-סעודית בלבנון ומאשים אותה באחריות לפיגוע נגד שגרירות איראן. הוא קרא לצרף את מועצת מדינות המפרץ הפרסי למשא ומתן עם איראן משום שיש לה יותר נגיעה ישירה לנושא מאשר קבוצת שש המעצמות. הוא הטיל ספק בהסכמים זמניים לשישה חודשים, הן בנושא האיראני והן בנושא הישראלי-פלסטיני, ואמר כי ההסכם אינו מבטיח שאיראן לא תייצר נשק גרעיני בעתיד. בנושא סוריה הוא לגלג על הנשיא אובמה שהציב "קווים אדומים שהפכו עם הזמן לוורודים עד שהלבינו לחלוטין". הוא האשים את המערב ב"רשלנות פושעת" בנושא סוריה.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים