מימון עמותות השמאל: תרומות שכולן גזענות

הצעת החוק של שקד איננה טובה משום שהיא נעדרת את ממד האחידות. ישראל צריכה לנהוג באירופה כפי שאירופה נוהגת בעצמה

בן דרור ימיני | 16/12/2013 8:07 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
תגיות: חוק העמותות
זו גזענות, טען מוטי קירשנבאום, על הצעת החוק החדשה של ח"כ איילת שקד. הוא זועם על התיקון לחוקהעמותות, שיחייב מיסוי גבוה, 45 אחוז, על עמותות שעוסקות בהסתה לגזענות, ברדיפה אחרי חיילים ישראלים, בשלילת מהותה היהודית ודמוקרטית של מדינת ישראל, בהטלת חרמות על ישראל, או בתמיכה במאבק מזוין נגד ישראל. קירשנבאום צודק. יש דין בינלאומי ויש כללי משחק מקובלים בין מדינות. צריך לנהוג לפיהם. לא דין שונה למדינות שונות, אלא דין אחד כלפי כל המדינות. כל דבר אחר הוא בגדר גזענות.

גם באירופה וגם בישראל יש שורה ארוכה של ארגונים לא ממשלתיים. זו מהותה של הדמוקרטיה. המחלוקת איננה על עצם הפעילות. המחלוקת היא על המימון. ארגונים לא ממשלתיים בישראל זוכים למימון נדיב מאירופה. האם זה תקין? האם זו חציית קו אדום? בחלק ממדינות אירופה יש חקיקה ברורה בעניין הזה.

בצרפת, למשל, אוסר החוק על תרומות זרות לפעילות פוליטית. בנורווגיה העניין נתון לסמכות הממשלה. כאשר סעודיה ביקשה להעביר תרומות לצורך הקמת שני מסגדים, הבהיר שר החוץ הנורווגי באותם ימים, ג'ונס גאר סטור, שהתרומה תתקבל בברכה, ובתנאי שבסעודיה ישרור חופש דת, והיא תאפשר תרומה נורווגית להקמת כנסיות. ההמשך ידוע. סעודיה סירבה לקבל תרומה. גם נורווגיה סירבה.

הצעת החוק של שקד איננה טובה משום שהיא נעדרת את הממד הנדרש - הממד האוניברסלי. הממד הזה מחייב אחידות. ישראל צריכה לנהוג כלפי מדינות אירופה, בנפרד וכאיחוד, בדיוק כפי שמדינות אירופה נוהגות כלפי מדינות אחרות וכלפי עצמן. ולכן, במקום הצעת החוק הקיימת, יש לאמץ את הכללים הנהוגים באירופה. אפשר להסתפק בנוסחה הנורווגית. זו נוסחה פשוטה: כל מדינה תהיה רשאית לממן עמותה בישראל, בתנאי שתוכיח שעמותות דומות, באותה מדינה, זוכות למימון של מדינות זרות.

כך, למשל, יש בגרמניה ארגון מגורשים (BdV). מדובר בגוף שהוא הדבר הדומה ביותר לגופים בישראל שתומכים בניפוח, בהנצחה, בטיפוח של זכויות הפליטים הפלסטינים בכלל, ו"זכות השיבה" בפרט. וכך, ישראל צריכה לומר לגרמניה: אתם רוצים לתרום? בבקשה. ובתנאי אחד: תוכיחו לנו שארגון המגורשים זוכה לתרומות ממדינות זרות. אם לא, אז אנא מכם, עופו לנו מהעיניים עם התרומות שלכם.

אין צורך בחוק ייחודי. יש לאמץ את הכללים הנהוגים באירופה עצמם. הגזענות היא במצב הנוכחי, שבו אירופה מתייחסת לישראל באופן שונה מהדרך שבה היא מתייחסת לעצמה. כך שקירשנבאום צדק. יש כאן גזענות. היא טמונה במצב הנוכחי. הגיע הזמן לשנות אותו.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב
בלוגים של בן דרור ימיני

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

בן דרור ימיני

צילום: דעות

נולד בערב ליל הסדר, ולכן שמו בן-דרור. עיתונאי ומשפטן. פרסם את הספר "אגרוף פוליטי" והיה עורך העיתון הלוחמני "הפטיש"

לכל הטורים של בן דרור ימיני

עוד ב''דעות''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים