צעדת המסתננים: נערכים למעצרים נרחבים

ברשות ההגירה והאוכלוסין טוענים כי לא הופתעו מהצעידה ממתקן השהייה. "ארגונים משכנעים את המסתננים שלא לשוב למתקן"

יובל גורן | 16/12/2013 12:47 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ברשות האוכלוסין וההגירה נערכים לעצור את מאות המהגרים והפליטים הסודנים שעזבו את מתקן השהייה בדרום והחלו לצעוד הבוקר מבאר שבע לירושלים, אולם המעצר יתבצע ככל הנראה רק מחר, לאחר שיחלפו 48 השעות מהרגע בו לא התייצבו חזרה למתקן השהייה, בהתאם לנהלי המתקן ולחוק החדש למניעת הסתננות.

- הפליטים שברחו ממתקן 'חולות' צועדים לירושלים
- 150 פליטים עזבו את מתקן "חולות" ושובתים רעב

מסתננים צועדים ממתקן הכליאה לירושלים
מסתננים צועדים ממתקן הכליאה לירושלים צילום: אדי ישראל
ברשות ההגירה אמרו הבוקר כי לא הופתעו מהמהלך אותו ביצעו הצועדים שעזבו את המתקן, שכן מדובר בשלב ראשוני ביותר של אכלוס המתקן ובמציאות חדשה גם מבחינתם. עם זאת, קשה להאמין שהם צפו את הנטישה ההמונית שלהם, כמו גם את העובדה שלאחר יומיים בלבד כמעט מחצית מהם שהועברו אליו מכלא סהרונים, יצאו ממנו בלי כוונה לחזור וינסו לעשות את דרכם לירושלים.

המהלך התגבש בינם לבין עצמם כבר זמן מה. רק לאחר שפתחו בשביתת רעב החליטו לנטוש את המתקן הפתוח כדי לצעוד לירושלים במחאה על כך שיוחזקו במתקן ללא הגבלת זמן, הודיעו על כך לארגוני זכויות האדם והסיוע לזרים.

ברשות ההגירה רואים בפעילי זכויות האדם והארגונים, שמיהרו להגיש אתמול עתירה נוספת נגד החוק למניעת הסתננות ששולח את הפליטים למתקן השהייה לזמן בלתי מוגבל, כמי שמעודדים את הפליטים לנהוג כך. "ארגוני זכויות האדם פועלים בניגוד לנקבע בחוק ומחבלים ביישומו כשהם משכנעים את המסתננים שלא לשוב למתקן", נמסר הבוקר מרשות ההגירה. "אין ספק שהם לא שבו בגלל איכות המתקן או התנאים בו, כדבריהם פשוט כי הם רוצים לעבוד".

ברשות ההגירה הוסיפו כי "תהליך כתיבת והכנת החוק היה ארוך ומעמיק ונעשתה בהכנתו עבודה משותפת בממשלה, בוועדת הפנים של הכנסת ובמליאת הכנסת. החוק עבר ברוב גדול רק לפני מספר ימים והעותרים כלל לא חיכו ליישומו אלא הציגו בעתירה את עמדתם הידועה. בכל מקרה המדינה תשיב לעתירתם בבג"צ ורשות האוכלוסין וההגירה תפעל על פי החוק כלפי המסתננים שלא ישובו למרכז השהייה הפתוח".
שלושה כבר התמוטטו

בשיחות סגורות אומרים בכירי רשות ההגירה כי אמנם המהלך לאכלוס מתקן השהייה 'חולות' נתקל בבעיה בשלב זה לאור נטישת הפליטים, אולם בכוונתם להמשיך ולאכוף בהתאם לחוק למניעת הסתננות. כפי שהתבטא שר הפנים גדעון סער בהקשר הזה עוד בטרם פתיחת המתקן, המטרה בסופו של דבר היא להגביר את ההרתעה כלפי המסתננים שכבר נמצאים כאן, בין אם ברחובות הערים ובין אם במתקני הכליאה והשהייה, ולהוביל למצב בו הם עצמם יבקשו לעזוב את ישראל מרצונם.

יש לציין כי ההחלטה שלא לגרש את המסתננים מסודן ומאריתריאה למדינותיהם היא החלטה שקיבלה ממשלת ישראל בעצמה, ועד שלא תימצא מדינה שלישית שתסכים לקלוט אותם, אם וכאשר, מצב הדברים לא צפוי להשתנות באופן ניכר.מנכ"ל מפלגת הבית היהודי, נחי אייל, הגיב על צעדת צעדת המסתננים ממתקן ואמר כי "החוצפה במלוא הדרה. אותם מסתננים, מגובים בארגונים "הומניטריים" מנסים להשפיע על סדר יומה של מדינת היהודים. אני קורא לרשות ההגירה להחזיר אותם למתקן בדרכם הביתה וללמדם מהו חוק וסדר".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים