"ונציה" במזרח התיכון: כך הכתה הסופה בעזה

אלפי משפחות שנטשו את ביתן, וסירות דיג ברחובות: הסערה הציפה את רצועת עזה. בזכות תרומה של קטאר חודשה אספקת החשמל

אסף גבור | 17/12/2013 8:47 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: עזה,הצפות
"אלכסה" הכתה גם ברצועה: הסופה שהתחוללה בישראל בימים האחרונים הותירה את חותמה גם ברצועת עזה: כ-4,000 תושבים נאלצו לעזוב את בתיהם בשל הצפות בגובה שני מטרים.

למרות משאבות המים ו-600 אלף הליטרים של סולר ובנזין שהעבירה ישראל לרצועה בתחילת השבוע, רחובות עזה נראים כעת כמו רחובותיה של ונציה. התושבים ברצועה, שרבים מהם עלו לגגות בעקבות ההצפות, נעזרים בסירות דיג ובחסקה על מנת לשרוד ואומרים: "המים הרסו לנו את הבית".
 
אי-פי
חילוץ תושבים בעזה אי-פי
אי-פי
כוחות חילוץ ברחובות הראשיים בעזה אי-פי

לראשונה זה חודש וחצי חזר השבוע העשן לארובות בעזה, לאחר ש-600 אלף ליטר של סולר ובנזין הועברו לרצועה: 450 אלף ליטר סולר להפעלת חברת החשמל העזתית ו-200 אלף ליטר לצריכה ביתית. בעקבות פנייה של נציגי האו"ם לנוכח ההצפות הרבות בעזה, החליט בשבת האחרונה האלוף איתן דנגוט לפתוח את מעבר כרם שלום באופן חריג ולהעביר גם 190 טון של גז בישול ביתי וארבע משאבות מים לרצועה.

עשרות תושבי עזה הגיעו למעבר כרם שלום מהצד הפלסטיני כדי לקבל בשמחה את פני משאיות הסולר שנתרמו על ידי שליט קטאר הנכנס תמים בן חמד אל-תאני. התושבים המקומיים פרסו דגל ענק של קטאר ובירכו את השליט. המשאיות שנכנסו לתוככי הרצועה מישראל נשאו על גבן תמונות של השליט לוחץ את ידו של ראש ממשלת חמאס בעזה איסמעיל הנייה.

איהאב אלרסין, דובר משרד הפנים מטעם חמאס, כינס מסיבת עיתונאים שבה הודה לקטאר שתמכה במשפחות עזה. אחמד אבו ראס, מנהל הוועדה הקטארית לשיקום רצועת עזה, אמר כי במהלך 18 הימים הקרובים יוזרמו 1.2 מיליון ליטר סולר לרצועת עזה שיספיקו לארבעה חודשים. "לאספקה הראשונית שנכנסה לרצועת עזה יתווספו במהלך הימים הקרובים עוד מאות ליטרים של סולר שיגיעו באונייה קטארית דרך נמל אשדוד", הבטיח הדובר אלרסין.
"המים הרסו לנו את הבית"

העברת משאבות המים מישראל לעזה התאפשרה הודות לרשות מנהלת המעברים ומקורות
ובתיאום סוכנויות האו"ם. למרות המשאבות שהועברו על ידי ישראל וחידוש הפעלת החשמל, רחובות עזה המוצפים מים בגובה. את הגונדולות מחליפות סירות דיג וחסקה שמסייעות להעביר אנשים ומוצרים בסיסיים למשפחות הנצורות. תושבי הרצועה נשארים בבתים ועל הגגות בלי אוכל וחשמל. "המים הרסו לנו את הבית, נכנסו לתוכם והרסו כל מה שהיה בהם. אין לנו חשמל, אין לנו אוכל ואין לנו חלב לילדים".

ראש ממשלת חמאס בעזה איסמעיל הנייה התקשר למזכ" הליגה הערבית נביל אל-ערבי כדי לעדכן אותו במצב ההומניטרי הקשה ברצועת עזה וציין כי 4,000 תושבים נאלצו לעזוב את בתיהם בשל הצפות.

מתאם פעולות הממשלה בשטחים שוחח עם גורמים בכירים ברשות הפלסטינית ובקהילה הבינלאומית, עדכן אותם על המצב והדגיש כי ישראל תעשה ככל הנדרש לסייע לאוכלוסיה האזרחית בעזה וביהודה ושומרון ובדגש על העברת חשמל לתחנת הכוח בעזה.ברמאללה התקיימה אתמול ישיבת חירום בעקבות נזקי מזג האוויר בראשותו של ראמי חמדאללה, ראש הממשלה הפלסטיני. בישיבה השתתפו נציגים של כוחות ההצלה ושירותי הרפואה. ד"ר עומאר קטאנה, ראש רשות האנרגיה, אמר כי נזקי מזג האוויר בשטחי הרשות ורצועת עזה מסתכמים ב-14 מיליון דולר. הוא הוסיף ואמר כי הדלק והסולר שהועברו לרצועת עזה עלו 10 מיליון דולר ומומנו בעיקר על ידי הקטארים.

במהלך הישיבה ציינו כוחות ההצלה כי חילצו במהלך ימי הסערה 1,000 מכוניות שנתקעו בכבישים בעקבות נזקי מזג האוויר, וקיבלו יותר מ- 7,000 קריאות חירום מתושבים שרצו להתפנות למרכזי חירום ולבתי חולים.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים