הירי בצפון: האם באמת מדובר ב"חייל סורר"?

מרבית חיילי הצבא הלבנוני המוצבים בגבול עם ישראל הם שיעים אך עדיין בצה"ל מיהרו להסיק מסקנות כדי למנוע הסלמה מול חיזבאללה

עמיר רפפורט | 17/12/2013 8:02 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
האופן שבו מערכת הביטחון הישראלית הזדרזה לקבוע כי הפיגוע שבו נהרג שלשום נגד חיל הים, שלומי כהן ז"ל בוצע על ידי "חייל סורר" מצבא לבנון מעורר את השאלה - האם אכן מדובר בממצא מהיר וחד משמעי של התחקיר, או שיותר מכך - זוהי טענה ש"נוחה" לצה"ל: אם יטען כי חיזבאללה יזם את הפיגוע, הדבר עלול לחייב אותו לנקוט בפעולת תגובה כנגד הארגון השיעילבנוני, שעלולה להסתיים בהסלמה רבתי.

ניתוח ביום שאחרי דווקא מעלה את הסברה שמעורבות החיזבאללה בפיגוע אינה מופרכת: לארגון יש חשבון פתוח מול צה"ל מהחודשים האחרונים. חסן נסראללה טען כמה פעמים באחרונה כי ישראל עומדת מאחורי פיגועים ברובע הדאחיה בביירות, ובעיקר מאחורי החיסול של חסן לקיס, ראש מערך המל"טים של הארגון לפני כחודש. ניסיון העבר מלמד כי כאשר חיזבאללה מטיל אחריות על ישראל באופן פורמאלי, הוא בדרך כלל מחפש דרך לנקום.

בעשור שעבר היו כמה מקרים שבהם שלח צלפים לעבר גבול ישראל-לבנון, כדי לבצע פיגועים שהיו "נקמה" מבחינתו. מצד שני, כבר היו מקרים בעבר, בודדים אמנם, שבהם חיילים צבא לבנון ירו לעבר שטח ישראל "על דעתם עצמם". צבא לבנון פרסם אמש הודעה הקובעת כי מחקירת האירוע עולה כי הוא בוצע בידי מפגע בודד.

כך או כך, אמש בשעת לילה מאוחרת עדיין לא היה ברור מעל לכל הספק האם באמת מדובר בפיגוע שבוצע על ידי חייל בודד, או שגורם גדול הרבה יותר, כדוגמת ארגון החיזבאללה, עומד מאחוריו. מה שניתן לקבוע בוודאות זה שהאירוע הוא הוכחה לכך שצבא לבנון, שישראל כל כך התגאתה בפריסתו כהישג של מלחמת לבנון השנייה, אינו יותר מאשר צבא הגנה לחיזבאללה.

כוחות צבא לבנון הפרוסים מול הגבול הישראלי מבוססים ברובם על לוחמים בני העדה השיעית, שמעריצים את נסראללה. הם אינם מפריעים לחיזבאללה בפעולתו אפילו במעט. אנשי חיזבאללה ממשיכים להסתובב באזור גדר הגבול עם ישראל בבגדים אזרחיים. בחסות צבא לבנון, בנו פעילי חיזבאללה בנו רשת תת קרקעית ענפה של מנהרות לחימה, שישמשו אותם ביום פקודה. הם גם לא מנעו הצבת מערך טילים עצום בכפרים בדרום לבנון - גדול פי כמה מזה שהיה להם ערב מלחמת לבנון השנייה.

מבחינת צה"ל, חיזבאללה הוא השליט האמיתי בדרום לבנון. הסיבה העיקרית לשקט היחסי לאורך הגבול בשנים האחרונות הייתה שלחיזבאללה לא היו עילה מוצדקת להתעמת עם צה"ל, לפחות עד עכשיו. כיצד צה"ל יגיב? אם יאחוז בקביעה שהפיגוע בוצע על ידי "מפגע סורר", יוכל להבליג ולהימנע מעימות נרחב מול חיזבאללה בפעם הזאת.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עמיר רפפורט

צילום:

עורך ומו"ל Israel defence, הפרשן הצבאי של מעריב, בין מגישי "רצועת הביטחון" בגל"צ

לכל הטורים של עמיר רפפורט

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים