מתוקצב ע"י המדינה ופועל נגד גיוס לצבא

ראש העדה האורתודוקסית הנוצרית בישראל, ד"ר עזמי חכים, מעודד אלימות נגד מי שתומך בשירות בצה"ל וקורא לנוצרים לא להתגייס

יאיר קראוס | 18/12/2013 8:26 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
האם דווקא מי שיזמה את "פרס היצירה הציונית", שרת התרבות לימור לבנת, מעבירה תקציבים לפעילות אנטי-ציונית? מתוך פרסום הקצאות התקציבים לשנת 2011 של משרד התרבות עולה כי כ-70 אלף שקלים הועברו לטובת פעילות העדה האורתודוקסית נוצרית, אשר העומד בראשה, ד"ר עזמי חכים, קורא לסרבנות גיוס ואף מעודד אלימות נגד נוצרים התומכים בשירות בצה"ל. המשרד טרם פרסם את היקף התמיכה למועצה בשנתיים האחרונות.

ד''ר עזמי חכים
ד''ר עזמי חכים צילום: אריק סולטן
לטענת אנשי "אם תרצו", חכים מנצל את התנועה להפצת משנתו, ואף אסר על הכומר נאדף להיכנס להתפלל בכנסיית "הבשורה" ולחתן זוגות. חכים נחקר במשטרה מספר פעמים בחשד כי קרא לאלימות ולהחרמת הכומר גבריאל נאדף, האב הרוחני של פורום גיוס העדה הנוצרית.

בעמוד הפייסבוק שלו פרסם חכים קריאות בגנות נדאף שהובילו, כך נראה, לגל אלימות עד כדי כך שהכומר תומך הגיוס נזקק לשמירה של מאבטחים צמודים. בתחילת החודש בנו הצעיר של נדאף, 17, הותקף קשה בראשו ובגופו בידי תושב נצרת שמחה על תמיכת אביו בגיוס לצה"ל. סרטוני יוטיוב שעלו לרשת לאחר שד"ר חכים הורה להחרים את נדאף אף מייחלים למותו של הכומר.

תנועת "אם תרצו" פנתה למשרד התרבות בבקשה לעצור את התקציבים המיועדים למועצה האורתודוקסית הנוצרית, כל עוד העומד בראשה הוא ד"ר חכים. עמית ברק, ראש אגף מדיניות ב"אם תרצו", שלח מכתב לשרה לבנת, ובו כתב: "לא ייתכן כי משרדי ממשלה ישתפו פעולה ויעבירו תקציבים לגופים שונים בין אם הם או מי מראשיהם פועל נגד המדינה. במקרה זה, על משרד התרבות לשים סוף לתיאטרון האבסורד הזה שתחת סמכותו".

ל-nrg מעריב אמר ברק: "יד שמאל לא יודעת מה יד ימין עושה ומממנת מי שפועל נגד עקרונות היסוד של המדינה. לא ייתכן שראש הממשלה נפגש עם האב גבריאל ותומך בו, ומצד שני משרד התרבות מממן את הפעילות שלו". רונן שובל, יו"ר התנועה, מוסיף: "זה דיני נפשות. ההסתה של עזמי חכים מובילה לאלימות וצריך לעצור אותה, ולא לתקצב את הארגון שבשמו הוא פועל".

ד"ר עזמי חכים, העומד בראש התנועה האורתודוקסית בנצרת, מסרב לקבל את טענות אנשי "אם תרצו". לדבריו , כל פעולותיו נעשות במסגרת החוק. "אנחנו חיים במדינת חוק, וכמו שיש לגבריאל עמדה בוויכוח בעניין גיוס הנערים הערבים לצבא גם לי יש עמדה, ואני אמשיך לומר אותה. זו מדינת חוק ואם אנחנו לא היינו שומרי חוק היו מוציאים אותנו מחוץ לחוק. שרשם העמותות ומשרד המשפטים יחליטו".
היסטוריה של הסתה

חכים, שנחקר כבר שלוש פעמים ביאח"ה על הסתה, טוען כי לא יפסיק להביע את דעותיו בנושא: "אני נגד גיוס נוצרים וערבים בכלל לצבא הכיבוש. למה שלא יפסיקו את התקצוב לעמותות היהודיות שהבנים שלהן לא משרתים בצבא? ליהודי מותר ולערבי אסור? אני לא מסית נגד המדינה אלא מביע את דעתי".

בעקבות פניית nrg מעריב הודיעו אנשי משרד התרבות כי יבדקו שוב את פעילות המועצה ואת שאלת תקצובה.

"המשרד תומך בגופים ובמוסדות התרבות בהתאם לקריטריונים הקבועים בחוק. המשרד אינו שותף לתכני הפעילות המתקיימת בגופים הנתמכים, ואינו רשאי להתערב בהם גם במקרים שהוא אינו מסכים עם החלטות ניהוליות שמתקבלות בהם או בתוכן האמנותי שמוצג בהם. המשרד תומך במועצת העדה האורתודוקסית אך ורק לטובת הפעלת גלריה ובית ספר למוזיקה, ולא לטובת העומד בראשה. באשר להתבטאויותיו של העומד בראש המועצה, בכוונת הלשכה המשפטית במשרד לפנות בנושא לשר האוצר, שההחלטה אם קיימת עילה לשלילת תמיכה מכוח סעיף 3 א' לחוק יסודות התקציב מצויה בסמכותו", נמסר ממשרד התרבות.


היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים