קרב תרנגולים בבחירת יו"ר לוועדת חוץ וביטחון

האם אדלשטיין יתקע אצבע לעין של נתניהו ויכפה עליו מועמד? אדלשטיין יחשוב פעמיים לפני שיציע מועמד כמו ריבלין או בן אליעזר

שלום ירושלמי | 18/12/2013 10:03 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
ועדת הכנסת עלולה לעמוד היום במצב מביך. יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, ביקש לכנס את הוועדה הזו כדי למנות יו"ר חדש לוועדת החוץ והביטחון. ברגע זה לא ידוע מי המועמד שיציע אדלשטיין לתפקיד. יש  שלוש אפשרויות: האחת, אדלשטיין ימנה את עצמו, עניין מסובך במיוחד שדורש את שינוי תקנון הכנסת. יו"ר הכנסת, כידוע, צריך לנהל את המשכן ולא את אחת הוועדות, גם לא באופן זמני.

אפשרות שנייה, אדלשטיין יציע את צחי הנגבי, כיום יו"ר וועדת הכנסת, לתפקיד יו"ר ועדת החוץ והביטחון. הנגבי היה שמונה שנים שר בממשלות השונות, ועוד תשע שנים חבר בוועדת החוץ והביטחון, מתוכן חמש שנים כיו"ר הוועדה. אדלשטיין יודע כי הנגבי הוא המועמד המועדף על ראש הממשלה נתניהו, שמינה לתפקיד יו"ר הכנסת את אדלשטיין, אחרי שהדיח את רובי ריבלין.

אפשרות שלישית היא שאדלשטיין יציע לתפקיד את ח"כ עופר שלח, המועמד של שר האוצר לפיד. ראש הממשלה לא רוצה את שלח בראש הוועדה, לפחות לא בשנתיים הראשונות. הוא מוכן שהנגבי יתחיל ושלח יחליף אותו ברוטציה, אבל לפיד מתנגד לעסקה הזו. האם אדלשטיין יתקע אצבע לעין של נתניהו ויכפה עליו מועמד? לא סביר. זו גם הסיבה שאדלשטיין יחשוב פעמיים לפני שיציע מועמדים כמו רובי ריבלין או פואד בן אליעזר.
המתח בין נתניהו ללפיד לא מעודד פשרה

לזכותו של אדלשטיין ייאמר שהוא מנסה לשים קץ לסאגה שמלווה את  מינוי היו"ר החדש, מאז עזב אביגדור ליברמן את ראשות הוועדה וחזר למשרד החוץ בנובמבר. נתניהו לא מוכן בשום אופן שיו"ר הוועדה לא יהיה איש אמונו. בחדרים סגורים טוענים אנשי נתניהו כי שלח לא יכול להיות יו"ר הוועדה הכי חשובה בכנסת עם רקורד של פרשן צבאי במעריב ובערוץ 10, וכי רוב יושבי הראש הקודמים כיהנו כשרים לפני שמונו לתפקיד.

לפיד משוכנע ששלח, קצין בצה"ל, יכול להיות היו"ר האידיאלי, דווקא מכיוון שהוא עוסק במשך שנים ארוכות בנושאי ביטחון, ומכיר את הצבא ומערכת הביטחון מכל זווית אפשרית. בחודש האחרון הפך המינוי למאבק עקרוני בין נתניהו ולפיד שהזכיר את הקרב שניהלו השניים ביניהם על מינוי נגיד בנק ישראל.המתח שקיים ממילא בין נתניהו והליכוד ובין לפיד ויש עתיד, והטענות הקשות שמפנים אלה כלפי אלה לא מעודדים פשרה בין הצדדים. אולי ההיפך. גם ברגע זה מתגוששים הצדדים סביב הצורך לרכוש מטוס לראש הממשלה (לפיד נגד) וסביב ההתעקשות של לפיד להביא לקריאה טרומית את ההצעה של ח"כ עדי קול להעניק נקודות זיכוי לילדים לזוגות חד מיניים (נתניהו נגד).

בוועדת הכנסת עשויה להתקיים היום ההצבעה על המועמד שיביא אדלשטיין. 17 חברים בוועדה. בדרך כלל מתקבלות ההצעות של יו"ר הכנסת פה אחד. לא הפעם. לכל הצעה יש מתנגדים, ועלול להתפתח בוועדה קרב תרנגולים בין קואליציה ואופוזיציה, תלוי מי יהיה המועמד.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

שלום ירושלמי

צילום: .

פרשן פוליטי ב"מעריב", נשוי ואב לשלושה, תושב ירושלים. בוגר האוניברסיטה העברית במדע המדינה. מרצה על פוליטיקה בארץ. אוהד הפועל י-ם בכדורסל

לכל הטורים של שלום ירושלמי

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים