מעורבים

בנט בכנס "מעורבים": לא אסכים לאוסלו ג'

הוועידה נערכת תחת הכותרת "יזמות וחזון בחברה הישראלית". בפתיחת הערב אמר נתניהו כי על פי חזונו הכלכלי "אסור שבישראל תהיה פריפריה". שר החינוך אמר כי יש לקדם חינוך המשלב בין דתיים וחילונים

nrg מעריב | 19/12/2013 17:28 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ועידת "מעורבים" השנייה של "מעריב" נפתחה הערב (יום ה') באילת. בכנס, שבו משתתפים מדינאים, בכירי המשק, אנשי עיתונות ועוד. בין היתר תידון השאלה מהו חזונה של ישראל בעשור הקרוב, וכיצד להשיג את המטרות החברתיות והלאומיות של המדינה.

השר נפתלי בנט התמקד בדבריו בכלכלה ואמר כי היכולת של ישראל להצליח תלויה כולה ביזמות. לדבריו, כדי לעודד צמיחה צריך יוזמה של צעירים והקמה של חברות חדשות - והממשלה צריכה לסייע בזה.

בנט התייחס גם לתהליך המדיני ואמר כי הוא מסכים למשא ומתן ולשיח עם הפלסטינים. לדבריו, במקרה שיושג הסכם שלם - כולל הכרה במדינה יהודית וכולל התייחסות לכל הפלסטינים – העניין יובא למשאל עם. עם זאת הוא אמר בתקיפות כי הוא לא יסכים ל"ויתורים תמורת כלום", והוסיף "כל דיבור על העברת שטח לידי הפלסטינים, או שינוי סטטוס, זה מבחינתי אוסלו ג' - ואני לא אסכים לכך".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "החזון שלי הוא שמדינת ישראל תמשיך ותעלה ברשימת המדינות המתקדמות ביותר בעולם, שתהיה לנו כלכלה חזקה, מערך ביטחוני חזק ואיתן ונוכל להמשיך להצמיח ולבנות את המדינה שלנו ולהבטיח את עתידו של העם היהודי". 

נתניהו הוסיף כי בחזונו מבטלים את הפריפריה, "אין שום סיבה שבמדינה קטנטנה כמו מדינת ישראל תהיה פריפריה".

שר התקשורת לשעבר, משה כחלון, אמר כי כבישים לא יקרבו את הפריפריה, אלא יש צורך לחזק את אזורי הפריפריה כך שכל אחד יהיה מוקד משיכה עצמאי. "צריך לעצור את השאיפה להגיע למרכז. המציאות כיום היא שהמרחק מתל אביב הוא הקובע ואוכלוסיות שלמות מודרות מתרבות ומחינוך. אותם יש לחזק - ויש לזה תוכניות מוכנות".


 
צילום: יוסי אלוני
נפתלי בנט בוועידת מעורבים צילום: יוסי אלוני

שר החינוך, שי פירון, אמר שכדי להגשים את חזונו של ראש הממשלה צריך להשקיע קודם כל בחינוך, "שהוא הבסיס והתשתית לכל המהפכות, להחזרת ישראל למקום שלו היא ראויה".

מעורבים בפעם השנייה

השר הציג את המציאות החינוכית בישראל 2013: "בכל הנוגע לחינוך, המדינה נמצאת כיום במקומות האחרונים בין מדינות ה-OECD. כל המאמצים עד כה לא הצליחו לקדם את ישראל. אפילו כשמסתכלים על המצטיינים, המצב עגום – אחוז המצוינים במדינות המפותחות עומד על כ-10 אחוזים, ובטובות שבהן כמעט 20, בישראל יש רק 5.9 אחוזים".

השינוי, לדברי השר פירון, יגיע באמצעות למידה משמעותית, ולא באמצעות שינון ומבחנים מיותרים. "החינוך צריך לעורר סקרנות, ללמד להבדיל בין עיקר לתפל ולהתחבר לתלמיד - ואז הוא גם יניע אותו לפעולה. אנחנו לא צריכים מבחנים, אנחנו צריכים חינוך מסביב לשעון, 24/7. הצלחה וחינוך אמיתי לא יהיו במערכת שבה יש משמעת, אלא במערכת שיש בה משמעות".

לקראת סיום דבריו אמר השר פירון כי הוא חושב שבחינוך הנפרד של דתיים וחילונים, הפחד מפני האחר הוא הגורם המכונן, "הגיע הזמן לבחון מסגרות שמשלבות".

העורך הראשי של "מעריב" ו"מקור ראשון" שלמה בן צבי פתח את הכנס. "קל מדי לתאר את המציאות בכותרות קשות ונבואות שחורות, ולחשוף מציאות שלא מאירה לנו פנים. הערב, כאן, אנחנו רוצים להצביע ולומר, וגם להזכיר לעצמנו, שזה בכלל לא כל התמונה – שבהחלט אפשר גם להסתכל על חצי הכוס המלאה, להדגיש כמה טוב, כמה אור, יש במדינת ישראל. כמה עשייה חברתית יש בחברה הישראלית, כמה התנדבות, כמה מעשי חסד, כמה עזרה לזולת. כמה מעורבות יש במדינת היהודים".בן צבי ברך את השר לשעבר כחלון על השתתפותו בכנס ואמר כי, "ראש הממשלה אמר שכולנו צריכים להיות קצת "כחלונים". הוא התכוון שאם כל אחד מאתנו ייקח נושא אחד, שינוי אחד, מהפכה אחת קטנה ונלך איתה עד הסוף, שלא נוותר עד שנגיע אל היעד, נצליח ליצור כאן חברה מתוקנת יותר, נצליח להיות אנחנו מעוררי השראה, נצליח אנחנו להיות מעורבים".

שני ימי הכנס, שנערך תחת הכותרת "יזמות וחזון בחברה הישראלית", ייפתחו בדברי ברכה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, והשרים נפתלי בנט ושי פירון. שר התקשורת לשעבר משה כחלון יכובד בנאום הפתיחה.

לקראת הוועידה השיקו "מעריב" ו"מקור ראשון" מגזין מיוחד וחגיגי, המדרג מאה ישראלים מעוררי ההשראה, שנבחרו מבין מאות מועמדים באמצעות ועדות שופטים מומחים ובעלי שם. על רבים מהנבחרים כותבים חברים, עמיתים לתחום או אנשים שמכירים את הנבחרים ואת פועלם.

בין כותבי הגיליון אפשר למנות את שרת המשפטים ציפי לבני, פרשן ערוץ 2 רוני דניאל, סגן שר הביטחון דני דנון, אלוף יואב (פולי) מרדכי, מיקי הרן, עשהאל שבו, גיא מרוז, מאיר עוזיאל ונינט טייב. הגיליון המיוחד יופץ לכל מנויי "מעריב" ו"מקור ראשון ".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים