נזקים של מיליוני ש' לחקלאים באיתמר

חלק מהחקלאים ביישוב איבדו לחלוטין את משקיהם. עזים ותרנגולות מתו, עצי מטע נפלו, ותוצרת רבה הושמדה בשל קריסת החממות במקום

איתמר פליישמן | 19/12/2013 21:40 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: הסופה אלכסה
עם שוך הסופה התברר כי החקלאים באיתמר ספגו נזקים של מיליוני שקלים כתוצאה ממזג האוויר, חלקם אף איבדו לחלוטין את משקיהם. על מנת לעזור להם להשתקם, הקימו ביישוב קרן סיוע שתפעל עד שהמדינה תחליט אם היא מכירה בסופה כאסון טבע. עד כה, ממשלת ישראל ומשרד החקלאות טרם החליטו האם לעשות כן.

עוד ב-nrg חדשות:
אבו מאזן: מגנה את פשעי ההרג של צבא הכיבוש
פוטין: לאיראן יש זכות לפתח יכולות גרעיניות
מחאת הפליטים: 130 עזבו את מתקן השהייה
 
ההרס באיתמר. הקימו קרן לשיקום
ההרס באיתמר. הקימו קרן לשיקום צילום: מרים צחי

דוד איציק, חקלאי מאיתמר ובעל חווה להדרכה חקלאית, תיאר את הנזקים: "מבני החקלאות שהשקענו בהקמה שלהם מאות אלפי שקלים, נהרסו בגלל השלג והרוחות. עשרים דונם חממות שבהן מגדלים מלפפונים, עלים ירוקים, תותים ופלפלים, קרסו והתוצרת הושמדה. דיר של אלף עיזים קרס, חלקם מתו, המחלבה עצמה נפגעה קשות ורוב העיזים הפסיקו לתת תוצרת חלב באופן כמעט מוחלט. לול של 20 אלף תרנגולות קרס כולו ומעל 5,000 עופות מתו, במטעים שבהם מגדלים אצלנו משמשים, תפוחים ותאנים, קרסו מעל לאלף עצים".

יצויין כי במהלך סופת השלגים הקשה שהחלה בסוף השבוע שעבר, היה הישוב איתמר שבשומרון נצור ומנותק מחשמל במשך חמישה ימים.

כאמור, ממשלת ישראל טרם החליטה אם להכיר בסופה כאסון טבע. חבר הכנסת זבולון כלפה,יו"ר הלובי החקלאי בכנסת, פנה בנושא לשר האוצר יאיר לפיד וביקש להכריז על הסופה האחרונה שהתחוללה ברחבי הארץ כעל כזו.

בדברי ההסבר לבקשה כתב כלפה: "בסוף השבוע התרחשה בארץ סערה שגרמה לנזקים כבדים מאוד לחקלאות ולחקלאים בישראל. הסערה גרמה לנזקים של מיליוני שקלים בעיקר לגידולי ירקות בשטחים פתוחים".

עוד כתב כלפה כי מדובר בפגיעה קשה בחקלאים ולא כל הנזקים מכוסים על ידי הקרן לנזקי טבע בחקלאות (קנ"ט): "מציאות זו מחייבת הכרזה על אסון טבע על מנת לסייע לחקלאים רבים שמקור פרנסתם היחיד נפגע בצורה קשה במיוחד".
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים