פוטין: אבלום כינוס הוועידה לפירוז המזה"ת מגרעין

בשיחה בארבע עיניים בין הנשיא הרוסי ורה"מ הישראלי הוסיף פוטין כי למרות הברית בין ירושלים לוושינגטון - רוסיה תעמוד לצידה של ישראל

אלי ברדנשטיין | 20/12/2013 7:36 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
לעיתים ראש הממשלה בנימין נתניהו מהרהר על הביוגרפיה שיפרסם לאחר פרישתו. הפגישה שקיים בקרמלין עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לפני כחודש ודאי תזכה לפרק נפרד באותו ספר.

לא לחינם חזר נתניהו ממוסקבה מבושם. אמנם בסוגיה האיראנית לא ציפה ראש הממשלה שיצליח לשכנע את פוטין שלא לתמוך בהסכם הביניים. אלא שמלבד איראן, נידונו בפגישה סוגיות שלהן חשיבות אסטרטגית בעבור ישראל, ושלרוסיה השפעה עצומה עליהן.
צילום: קובי גדעון, לע''מ
''חזר ממוסקבה מבושם''. פוטין ונתניהו צילום: קובי גדעון, לע''מ

בפגישה שיזם נתניהו במוסקבה הוא הצליח לקבל ממארחו ערבויות ביטחוניות מרחיקות לכת, שקשה להפריז במשמעותן לשימור היכולות האסטרטגיות הצבאיות של ישראל, בעיקר כשהן מגיעות ממדינה כמו רוסיה, יריבתה של ארה"ב, בת הברית העיקרית של ישראל.

במהלך השיחה שקיימו השניים בארבע עיניים במשך שעה וחצי, ביקש נתניהו מפוטין ש"לא לדחוף" את כינוסה של הוועידה לפירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני. מדובר בוועידה שעל כינוסה הודיע נשיא ארה"ב ברק אובמה עוד ב- 2010. כינוסה המתוכנן לסוף השנה שעברה נדחה על ידי האמריקאים בלחץ ישראלי. רוסיה הייתה ועודנה אחת מהדוחפות העיקריות שלה. נתניהו הסביר לפוטין שוועידה שבמרכז סדר היום שלה דיון בנשק הגרעיני שמצוי בידי ישראל (לפי פרסומים זרים) תפגע באינטרסים החיוניים של ישראל. לדברי נתניהו יהיה מקום לכנס ועידה כזו שתדון ביכולות הגרעיניות של ישראל ובפיקוח בינלאומי, רק לאחר שיכוננו יחסי שלום בין ישראל למדינות ערב.

עוד ב-nrg:
-מחפשים השראה? לא במנהיגות הישראלית
-כנס השמאל - מקבץ של בעלי רגשי נחיתות
-נזקים של מיליוני ש' לחקלאים באיתמר

פוטין הפתיע את ראש הממשלה. "רוסיה תבלום את המאמצים לכינוס הוועידה", הבטיח לנתניהו. פוטין אף הבהיר לנתניהו שרוסיה לא תעשה דבר שיפגע בישראל. הוא הוסיף כי למרות הברית בין ישראל לארה"ב, רוסיה תעמוד לצידה של ישראל ותסייע לה אם תיקלע למצוקה. דבריו של פוטין בהחלט מפתיעים. שכן, רק לפני ארבעה חודשים הוא אמר שעל ישראל להתפרק מהנשק הגרעיני שלה. כדי להבין את המהפך לכאורה בעמדה הרוסית כפי שבאה לידי ביטוי בתשובתו של פוטין לנתניהו יש להתבונן בתמונה הרחבה, שחורגת מהיחסים הדו צדדים בין ישראל ורוסיה.
זיהו את המגעים בין איראן לארה"ב

הרוסים, כמו ישראל, זיהו את המגעים החשאיים שהתקיימו בין איראן לארה"ב בעומאן הבינו שהאיראנים עומדים לחצות את הקווים. מוסקבה, שהודרה ממגעים אלה, ביקשה, ללא הצלחה, לסכל את הערוץ הצדדי של המגעים בין טהרן לוושינגטון. לאחר בחירתו של חסן רוחאני לנשיא איראן ביוני, ביקש פוטין להיפגש עימו פעמיים אך רוחאני סירב. לבסוף, רוחאני ושר החוץ שלו זריף נחתו בניו יורק לכינוסה של העצרת השנתית של האו"ם - ואז נפתח באופן רשמי מחול החיוכים בין איראן למערב.

בעקבות הסכם הביניים עם איראן החליט פוטין כנראה לעשות פליק פלאק. נשיא רוסיה חש שהוא מאבד את האיראנים והחליט לייצר מנוף לחץ מול טהרן שמאוד מעוניינת בוועידת הפירוז - לקראת ההסכם הסופי - וגם מול האמריקאים והודיע לנתניהו שהוא יכול להיות רגע בעניין הגרעין הישראלי. אלא שההתחייבות של פוטין לנתניהו לא הייתה מוחלטת. המינוח שבו השתמש משמעותו "לבלום" ולא "לעצור". במילים אחרות, פוטין אמר לנתניהו שבינתיים רוסיה תאט את המאמצים לכינוס הוועידה ותיקח בחשבון את עמדת ישראל. פוטין החליט לשמור על כל האופציות פתוחות כדי לחזק את מעמדה של רוסיה.בינתיים חזר ממוסקבה שר החוץ אביגדור ליברמן שנפגש עם הצמרת הרוסית ועם יועצו הקרוב של פוטין, יורי אושקוב וחתם על הסכמים כלכליים משמעותיים שיאפשרו בין היתר לרוסים להיכנס לקידוחים בשדות הגז הישראלי. אתמול אף הגיע בשליחותו של נתניהו למוסקבה גם יועצו לביטחון לאומי, יוסי כהן לפגישות פולו אפ עם הצמרת הרוסית, בהם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ומקבילו ניקולאי פטרושב. כהן הצליח לגרום לרוסים להתאהב בו מאז ליווה לפני כחודש את נתניהו בביקורו בקרמלין.  לברוב לא מפסיק להלל אותו ואת היכולת שלו לשתף פעולה, בניגוד לקודמו, יעקב עמידרור.

נתניהו, שאינו סומך על מנהיגותה של ארה"ב במזרח התיכון, משוכנע שעל ישראל לפתח בריתות חדשות ולחזק יחסים, בין היתר עם רוסיה שיש לה, לדעתו של נתניהו, אינטרס בייצוב המזרח התיכון מפני האיומים של האיסלם הקיצוני. השניים, נתניהו ופוטין מסכימים שאסד עדיף על פני האלטרנטיבות טשהשלטון בחסות  הגנרלים במצרים עדיף על זה של האחים המוסלמים. כמו כן, נתניהו סבור שההתחייבות שקיבל בעניין הגרעין הישראלי היא חלק מכיוון חיובי בקשר עם הרוסים.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים