בכירה ברווחה חושפת מחדלים בטיפול בקטינים

העובדת הסוציאלית הראשית, חנה סלוצקי, יוצאת במתקפה חריפה על גורמי אכיפת החוק וגם על משרדה: אחרי הדיווח הכל עובר לתקשורת

יובל גורן | 20/12/2013 8:30 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
העובדת הסוציאלית הראשית (לשעבר פקידת הסעד הראשית) לחוק הנוער במשרד הרווחה, חנה סלוצקי, סופגת לא פעם ביקורת מתוקף תפקידה. אולם, במסגרת יום עיון שנערך בשבוע שעבר על ידי המרכז לזכויות הילד במשפחה "שערי משפט" והמועצה לשלום הילד, פתחה סלוצקי עצמה במתקפה חסרת תקדים כלפי שורה ארוכה של גורמי חוק ואכיפה והאשימה אותם בהפקרות וזלזול בכל הקשור להגנה על פרטיותם של ילדים ונוער.

לפעול להגנת הילדים ושמירה על זכויותיהם. חנה סלוצקי
לפעול להגנת הילדים ושמירה על זכויותיהם. חנה סלוצקי צילום: אריק סולטן
סלוצקי הצביעה על התנהלות בעייתית, כדבריה, של גורמים במערכת המשפט ובמשטרה. גם הוריהם של הילדים עצמם, עובדי משרד הרווחה והתקשורת לא התחמקו מהמתקפה.

"הנושא של פרטיות הילדים והנוער לא מעניין את אנשי החינוך והמטפלים", פתחה סלוצקי בדבריה. "יש תחושה שיש חשיפה מוחלטת של ילדים בסיכון וכל אדם יכול לעשות במידע ככל העולה על דעתו, הכל פרוץ".

על התנהלות המשטרה בקשר לילדים בסיכון אמרה סלוצקי: "חמש דקות לאחר שאני כפקידת סעד לחוק נוער מדווחת למשטרה - התקשורת מקבל את המידע ויוצאת בכותרות. אני צריכה להתלונן למשטרה על זה שמישהו מפר את החוק, כשהמשטרה בעצמה - היא שומרת על החוקים? היא מכבדת את הפרטיות?"

בהמשך דבריה תקפה סלוצקי את עורכי הדין הפועלים לייצג קטינים בהליכים רבים מול מערכות הרווחה והמשפט, וסיפרה: "עורך דין שהגיש תביעת נזיקין על ילדה שנפגעה דרך האינטרנט ונמצאת בטיפול שלנו ביקש את כל החומר והפרוטוקולים, שאלתי אותו: שאלתם את הנערה? הוא ענה שאין צורך. הבהרתי לו שעד שאני לא יודעת שהנערה מודעת למשמעות העברת החומרים האלו לא נעביר לו - אז הוא צחק עליי, ואמר: 'טוב לדעת שיש מי ששומר על זכויות הילדים', הוא ממש לעג לי".

סלוצקי המשיכה במערכת בתי המשפט והשופטים, "כמובן שהדיונים בנושאים האלו מתנהלים בדלתיים סגורות. אם כך, מהיכן מגיע המידע מתוך אולם בית המשפט לכל הגורמים ובעיקר לתקשורת? אנחנו היום לא סומכים שחומר שמוגש לבית המשפט לא יעבור הלאה".

גם הוריהם של הילדים בסיכון שמטופלים על ידי אנשי משרד הרווחה ספגו ביקורת קשה מסלוצקי. לדבריה, אמנם לכל הורה יש זכות להתלונן על עובדי משרד הרווחה אם הוא חושב שלא פעלו כראוי, אך היא האשימה אותם בהפקרות בכל הקשור לשמירה על פרטיות ילדיהם. "הורים גרושים שמצלמים את הילדים שלהם ומעלים לאינטרנט, מפזרים תמונות של קטינים בלי השגחה, שולחים מידע לתקשורת, לשרים ולח"כים שמקבלים מידע אישי על הילדים. אתה לא יכול לסמוך על הורים לילדים בסיכון בקשר להגנה לפרטיות והכבוד של ילדיהם".

סלוצקי לא חסכה ביקורת גם מעובדי משרד הרווחה עצמם, וסיפרה כי כשהיא מקבלת פנייה מהמשרד לפניות הציבור במשרד הרווחה "יש לפחות עשרה אנשים שמכותבים על המייל הזה, אף אחד לא איש מקצוע. כולם אנשי מנהלה". סלוצקי הוסיפה ותיארה מצב בו "לפעמים אתה יוצא מישיבה והדוח (העוסק במקרה של ילד בסיכון) נשאר על השולחן ואף אחד לא אוסף אותו".

במהלך דבריה של סלוצקי, שניכר כי רצונה היחיד הוא לפעול להגנת הילדים ושמירה על זכויותיהם, היא ביקרה גם את כלי התקשורת והאשימה אותם בחוסר חמלה וחוסר גבולות בפגיעתם בפרטיות של ילדים ונערים בסיכון ובמשפחותיהם. "היו לנו מקרים של אובדנות בתקופה האחרונה", אמרה סלוצקי, "הנער בן ה-12 מבאר שבע שהתאבד - למה חשוב לצלם את השכנים ואת הבית ולשאול את כולם איך הם מרגישים? איזה מסר זה מעביר? מה החשיבות של זה? עוד לא עבר שבוע מאז שהילד עשה את המעשה. זכות הציבור לדעת גוברת על כל העקרונות של טובת הילד וזכויותיו".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "אם אכן נאמרו הדברים, מדובר בטענות משוללות כל יסוד עובדתי ולא בכדי הן אינן מגובות בדוגמאות, כיוון שאין כאלה. למותר לציין כי משטרת ישראל פועלת על פי חוק ומקפידה הקפדה יתרה על זכויותיהם של קטינים".
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים