קלינטון: הביקורת של ישראל נגד הסכם הגרעין מסייעת לארה"ב

מזכירת המדינה לשעבר הסבירה במפגש סגור כי ישראל נתפסת כבת ברית של ארה"ב ולכן האיומים של נתניהו על תקיפה צבאית נלקחים בטהרן ברצינות. לדבריה, הביקורת הישראלית עוזרת לאמריקאים גם מול רוסיה וסין, הקרובות יותר לאיראן

אלי ברדנשטיין | הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
הביקורת הקולנית של ישראל על המהלכים של הקהילה הבינלאומית בסוגיית הגרעין האיראני מועילה לארה"ב, כך הפתיעה ואמרה מזכירת המדינה לשעבר, הילרי קלינטון, במפגש סגור שנערך בוושינגטון. דברים אלה מנוגדים לקו הרשמי של ארה"ב, שדוחה את הביקורת של ישראל.

עוד ב-nrg חדשות:
קריאה לשחרור פולארד בשל ריגול ארה"ב בישראל
מהומות בת"א: אלפי מבקשי מקלט זועקים "חופש"
אבו עלא על מעצרו: "ישראל מזלזלת באנשי הרשות וביחסים
הילרי קלינטון. ארה
הילרי קלינטון. ארה"ב משתמשת באיום הישראלי על איראן צילום: אי-אף-פי


קלינטון הסבירה כי ישראל נתפסת כבת בריתה של ארה"ב ולכן האיומים שמשגר ראש הממשלה נתניהו בפעולה צבאית נלקחים ברצינות באיראן. היא ציינה כי הביקורת הישראלית מסייעת לארה"ב גם מול רוסיה וסין, שנתפסות כקרובות יותר לאיראן, כפי שקרה במהלכים הקודמים לקראת החלטות על סנקציות של מועצת הביטחון של האו"ם נגד איראן. גם במקרים אלה, החשש שהאיום הישראלי לתקיפה יתממש הועיל.

בשבוע שעבר החריף ראש הממשלה בנימין נתניהו את מסריו נגד הסכם הביניים בין שש המעצמות לאיראן והמשא ומתן שצפוי להתחדש על ההסכם הכולל. "יש למנוע מאיראן את היכולת לפתח נשק גרעיני", אמר נתניהו. "עליה להישמע להחלטות מועצת הביטחון במלואן. עליה לעצור את ההעשרה, לפרק את הצנטריפוגות, לחסל את מאגרי האורניום המועשר ולפרק את כור המים הכבדים בארק".
 
בנימין נתניהו. החריף את המסר האנטי-איראני
בנימין נתניהו. החריף את המסר האנטי-איראני צילום: ג'רוזלם פוסט, פול

דברים אלו מנוגדים לעמדת הנשיא אובמה שאמר בכנס סבן כי בכוונתו לאפשר לאיראנים יכולת העשרה מוגבלת. הוא אף הבהיר כי כל מי שחושב שניתן למנוע זאת מהאירנים אינו מחובר למציאות. "לאורך כל הזמן האמריקאים מבהירים לנו שלא ייתנו שלאיראנים תהיה זכות העשרה בהסכם הכולל ופתאום לא רק שהסכם הביניים אומר במפורש שהאיראנים יוכלו להעשיר, אובמה אומר את ההיפך", טוענים בירושלים.

במרכז המחלוקת בין וושינגטון לירושלים עומד הפער בין הגישות של שתי המדינות: בישראל אומרים כי בעוד שהממשל האמריקאי מבקש להביא לדחייה של כמה שנים ביכולת הפריצה של איראן לפצצה, נתניהו דורש למנוע מטהרן באופן סופי את היכולת להגיע לפצצה.

הביקורת הישראלית וההתבטאות החריגה של נתניהו באה בהמשך למפגש שהתקיים בשבוע שעבר בוושינגטון בין היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן והמשלחת הישראלית לבין מקבילתו האמריקאית סוזן רייס. מטרתו היתה לתאם בין עמדות ישראל וארה"ב לקראת חידוש המשא ומתן בין המעצמות לאיראן על הסכם הגרעין הכולל. אלא שהמפגש הותיר תחושה שהמרחק בין העמדה הישראלית לזו האמריקאית הוא רב מאוד.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים