הקרב על החקלאות: הערביות נגד התאילנדים

יותר נשים ערביות מעוניינות לעבוד מחוץ לבית בגלל המצב הכלכלי הקשה אך מספר מקומות העבודה לנשים ללא השכלה גבוהה נמוך

יעל פרידסון | 22/12/2013 8:16 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
הצטרפות ישראל לקבוצת מדינות ה-OECD הגבירה את הלחץ להעלאת שיעור המועסקים בשוק העבודה, בעיקר בקרב הערבים והחרדים - שני מגזרים בהם שיעור התעסוקה של נשים נמוך. אך בעוד שבמגזר החרדי האישה נתפסת כמפרנסת המשפחה בזמן שהגבר לומד תורה, במגזר הערבי המצב הפוך: ברוב המשפחות יש מפרנס יחיד, אבי המשפחה, ואילו האישה נשארת בבית לגדל את הילדים.
 
עם זאת, בעשור האחרון המצב הזה משתנה במהירות. אחוז ההשכלה של נשים עולה, והיום מספר הנשים הערביות שלומד לתואר ראשון עולה על מספר הגברים. המצב דומה גם בשיעור הנשים הלומדות לתארים מתקדמים.
 
גם מספר הילדים למשפחה במגזר נמצא בירידה - שיעור הפריון כיום בקרב נשים באוכלוסייה המוסלמית עומד על 3.5 ילדים בממוצע לאישה, ירידה ברורה מממוצע של 4.7 ילדים לאישה בשנת 2000. בחברה היהודית הממוצע עומד כיום על שלושה ילדים לאישה. 
צלם: נאור רהב
אפשרויות מוגבלות. מתפרה בכפר סבא המעסיקה נשים ערביות ויהודיות צלם: נאור רהב

הטקסטיל עבר לחו"ל

לכאורה, מדובר בתהליך מודרניזציה שעובר על נשים בכל העולם, וחלק בלתי נפרד ממנו הוא יציאה לשוק העבודה. אך כיום, בישראל של שנת 2013, יותר מ-70 אחוז מהנשים הערבים לא לוקחות חלק בשוק העבודה. הסטריאוטיפ השכיח לגבי הנשים בחברה הערבית הפטריאכלית הוא שמבחינה תרבותית לא מקובל שנשים תצאנה לעבוד, אבל העובדות מראות כי היכן שיש עבודה - יש ביקוש אליה מצד הנשים.

כלומר, נראה כי גורמים חיצוניים כמו היעדר תחבורה ציבורית ומחסור במקומות עבודה בפריפריה הם הגורמים העיקריים לשיעורי התעסוקה הנמוכים של הנשים הערביות. בערים מעורבות כמו חיפה למשל, שם יש תחבורה ראויה ומעונות יום, אחוז התעסוקה של הנשים הערביות עולה על 50 האחוזים.

מצבן של הנשים המשכילות הערביות טוב יותר. רובן מצליחות למצוא עבודה, על אף שעדיין מדובר בתחומים נשיים שהשכר בהם נמוך. כשני שליש מהנשים הערביות המועסקות עובדות במקצועות החינוך, הבריאות והרווחה, לעומת שליש מהנשים היהודיות. אך מכיוון שרוב הנשים מתגוררות בפריפריה, אפשרויות התעסוקה עדיין מוגבלות.

עבור נשים ללא השכלה גבוהה, הסיכויים למצוא עבודה הם כמעט אפסיים. בעבר נשים רבות בפריפריה עבדו במפעלים, בעיקר במפעלי טקסטיל, אך בעקבות תהליכי גלובליזציה עברו המפעלים לסין או לארצות ערב, והן נותרו מובטלות.

זו הסיבה שארגון העובדים "מען" מפעיל בשמונה השנים האחרונות פרויקט המשלב עבודה בחקלאות. "ענף החקלאות לא דורש השכלה או הכשרה מקצועית, אי אפשר לסגור אותו להעביר אותו לחו"ל והוא זמין וקרוב לכפרים. כלומר הוא יכול לספק עבודה לעשרות אלפי נשים חסרות השכלה", אומרת מיכל שוורץ, מתאמת פרויקט נשים של "מען".
 

צילום: אמיר מאירי
כבר לא רוצות להישאר בבית. הפגנת נשים ערביות צילום: אמיר מאירי

ווופא עקל-טייארה, האחראית על גיוס והשמת העובדות בפרויקט מיום הקמתו, מארגנת עם חברותיה קבוצות של נשים ערביות ואף "משדכות" ביניהן לבין החקלאים. עם זאת, היוזמה מחייבת למצוא חקלאים עם נכונות להעסיק נשים ערביות על פני פועלים תאילנדים, וכן יכולת לארגן לאותן נשים תחבורה. לרוב, מדובר בחיפוש אחר בעלת רישיון נהיגה אשר תסיעה ברכבה עוד ארבעה נשים. וכל זאת, עוד לפני שדיברנו על עבודה על מה שקרוי "העצמה נשית".

"אנחנו לא חושבות שהחקלאות יכולה לפתור את בעיית השילוב של ערבים בתעסוקה", מבהירה עקלטייארה. "בשביל שילוב אמיתי צריך להשקיע בחינוך ובמוקדי תעסוקה, אבל אנחנו לא מאמינות שממשלת ישראל תעשה את זה, ממשלות קודמות לא עשו זאת, ובטח לא הממשלה הנוכחית עם נפתלי בנט ושר החקלאות יאיר שמיר. חבל, כי זו דרך שנותנת פתרון למאות נשים ערביות".

למרות שמדובר בעבודה סיזיפית בתנאים קשים של חום וקור, הדורשת השקמה מוקדמת מאד, הביקוש אליה עצום. "אנחנו מרגישות בתקופה האחרונה לחץ בלתי רגיל של נשים שמתדפקות על דלתנו", מוסיפה עקלטייארה.

"פרסמנו לאחרונה הודעה שיש בית אריזה שמעוניין לקלוט נשים, ובמשך שבועיים קיבלנו לפחות 60 טלפונים ביום. זה דבר שלא יאומן. בסוף נקלטו רק 150 נשים, כשהביקוש עלה על ההיצע בכמה מונים". לדבריה , יש גידול לא רק במספר הפניות אלא גם בסוג הנשים שפונות. אם בעבר פנו בעיקר רווקות או נשים שהילדים בגרו ועזבו את הבית, כיום מדובר גם באמהות לילדים קטנים.
 
עקל-טייארה תולה את הביקוש העצום במצב הכלכלי הקשה של הציבור הערבי בישראל. "פעם העדיפו שאישה תעבוד בעבודה'נקייה' כמו מורה, או שתישאר בבית. בשנים האחרונות המצב הכלכלי התדרדר. פעם הבעל הצליח לפרנס את המשפחה, אבל היום לא. בעלי עובד בבניין והשתכר לפני כמה שנים כ-6,500 שקל , היום הוא מרוויח שכר מינימום והמשפחה גדלה, יש יותר ילדים. למשפחות כיום אין ברירה, אפילו הנשים שרוצות להישאר בבית כבר לא יכולות".
 
לצד הירידה בשכר, יש גם עליה בצריכה - מה שמחייב נשים רבות לצאת לשוק העבודה. "היום הדור החדש רוצה חוגים, פסיכומטרי וצריך לזה הרבה כסף. כולם רוצים אייפונים ומחשבים וההורים מתקשים לתת", אומרת טקל-טייארה.

רק בעונות הבוערות

אבל גם כשיש מוטיבציה ויכולת לעבודה, נשארה כאמור הבעיה הגדולה והיא שאין למשק הישראל הרבה עבודה להציע לנשים הערביות. החקלאים מעדיפים את העובדים הזרים, והביקוש לנשים הערביות הוא בעיקר בעונות הבוערות, כשצריך ידיים עובדות לתקופה ספציפית. אבל עם סיום העונה, הנשים מפוטרות וחוזרות הביתה. למרות החלטות ממשלת ישראל לצמצם את מספר העובדים הזרים, השנה עלתה המכסה שלהם ל-25,000 עובדים.

"אנחנו לא מבקשות מהממשלה להשקיע במגזר הערבי, וגם לא מבקשות דמי אבטלה", אומרת טקלטייארה. "אבל יש לנו רק בקשה אחת מאוד חשובה - להפסיק לאשר ייבוא של תאילנדים לחקלאות. העובדים זרים בישראל תופסים 60 אחוז מהעבודה בחקלאות, באירופה, לעומת זאת, יש הסדרים להבאת עובדים זרים כשאין עובדים מקומיים, אבל בתנאי שהם יתפסו רק עשרה אחוזים מהעבודה. ובכלל, שם זה נעשה בתיאום עם האיגודים המקצועיים שמוודאים שמשלמים להם שכר הוגן ותנאים סוציאליים, כפי שמשלמים לעובדים מקומיים".

"העבודה היא הדרך לשחרור האישה, לא להיפך", מסכמת טקל-טייארה. "כל עוד הנשים לא משתלבות בשוק העבודה, הדת יותר דומיננטית, האישה נשארת במקום נמוך יותר והגברים שולטים. יש לי קבוצה באום אל פאחם, שאלתי אותן למה הן רוצות לעבוד, והן אמרו 'אנחנו לא רוצות להיות כמו האמהות שלנו שיושבות בבית, משרתות את הבעל ויושבות לכוס קפה עם השכנות'. וגם אם המצב הכלכלי במשפחה יותר טוב, עדיין חשוב להן לעבוד כי הן יודעות שהעבודה נותנת לאישה כבוד ונותנת לה גם ערך".

במשרד הכלכלה סירבו להתייחס לטענות על מכסת העובדים הזרים. עם זאת, הם הפנו למידע על תוכניות לעידוד העסקת נשים ערביות, במסגרתן הוכשרו כ-1,200 נשים בשנה האחרונה, וכן לתכניות לעידוד עסקים קטנים הכוללות הכשרה והלוואות ליזמיות מהמגזר, בהן נטלו חלק 1,186 נשים בין השנים 2013-2011. במשרד החקלאות ציינו כי קיימת תכנית לעידוד העסקת עובדים ישראלים חדשים בהיקף של תשעה מיליון שקל בשנה.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים