ארה"ב זועמת על ישראל בעקבות מכירת ציוד צבאי לסין

המפקח על היצוא הביטחוני במשרד הביטחון נסע השבוע לוושינגטון כדי להתנצל על מכירת מערכת קירור מתקדמת לטילים לסין והודיע על התפטרותו. בעבר שילמו בכירים ישראלים במשרתם על עסקאות דומות. חשש שהציוד הגיע לידי איראן

עמיר רפפורט | 22/12/2013 7:19 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ראש האגף לפיקוח על הייצוא הביטחוני במשרד הביטחון, מאיר שליט, הודיע בשבוע שעבר על סיום תפקידו. הסיבה: בארה"ב טוענים כי בניגוד להתחייבות מפורשת, ישראל העבירה ציוד ביטחוני לסין. ישראל אמנם הסבירה כי הרכיב הרגיש נמכר לחברה אירופאית, כחלק מציוד אחר, אבל העובדה שהוא הגיע בסופו של דבר לסין מהווה בעיני האמריקאים הפרה של התחייבות זו. בארה"ב יש חשש סביר שהטכנולוגיה המתקדמת הזו זלגה מסין לאיראן.

מטוס ביון פאלקון שגרם לפרשה דומה
מטוס ביון פאלקון שגרם לפרשה דומה צילום: אי-אפ-פי
האמריקאים פנו לישראל לפני כחודש כדי לברר איך הגיע הרכיב לסין. שליט לקח אחריות והתפטר מיוזמתו. בסוף השבוע הוא מביקור בארה"ב, שם התנצל בפני האמריקאים על כך שאישר את הייצוא הזה. מדובר במערכת קירור מיניאטורית מתוצרת חברת "ריקור", המשמשת לציוד אלקטרואופטי זעיר וגם למנגנוני טילים.

הפרשה החדשה, שנחשפת כאן לראשונה, אינה קשורה לגילויים מסוף השבוע לפיהם ארה"ב צותתה לבכירים ישראליים. זאת לפי מסמכים שהדליף איש סוכנות ההאזנות האמריקאית לשעבר (NSA).
אין זו הפעם הראשונה שישראל מסתבכת עם ארה"ב בגלל העברת טכנולוגיות מתקדמות לסין. לפני כ-15 שנה זעמו האמריקאים על ישראל בגלל עסקה שאושרה על ידי מנכ"ל משרד הביטחון באותה עת, אלוף במיל' אילן בירן, למכירת מטוס ביון מסוג פאלקון לסינים. ישראל נאלצה לבטל את העסקה ואף לשלם לסינים בשל כך פיצוי בסך כ-300 מיליון דולר.

זה לא מנע מקרה נוסף באמצע העשור הקודם: ישראל העבירה אז לסינים ציוד מתקדם למטוסים ללא טייס (מל"טים), שמכרה כבר שנים קודם לכן. בעקבות כך זעמו האמריקאים ומנכ"ל משרד הביטחון, אלוף מיל' עמוס ירון, נאלץ לסיים את תפקידו. האמריקאים תבעו גם להנהיג מנגנון פיקוח על הייצוא הביטחוני הישראלי, מחשש שטכנולוגיה ישראלית ואמריקאית תועבר על ידי ישראל לגורמים שמבחינתה של ארה"ב נחשבים לעוינים.

בעקבות הדרישה האמריקאית נחקק בכנסת חוק חדש, שעל בסיסו הוקם במשרד הביטחון אגף חדש לפיקוח על הייצוא הביטחוני (אפ"י) וגובשו כללים שרק על פיהם ניתנים אישורי יצוא לאמצעים טכנולוגיים מתקדמים המפותחים בישראל. גם לאחר הקמת האגף נותר מתח בין ישראל לארה"ב, שחשדו כי ישראל מוכרת טכנולוגיה מעבר למה שמתירים האמריקאים. המנהל הראשון שעמד בראש האגף, אלי פינקו, סיים את תפקידו לפני כשלוש שנים. במקומו מונה מאיר שליט.

יש לציין כי במאי 2012 פרסם מבקר המדינה דו"ח חמור שעסק במנגנוני הפיקוח על הייצוא הביטחוני הקיימים במשרד הביטחון, ולפיו בכמה מקרים אושר יצוא למדינות כמו סין, בניגוד לעמדת משרד החוץ.
הנושא הסיני נחשב לרגיש במיוחד, משום שעל אף המגבלות החמורות על יצוא ביטחוני לסין, לישראל, ככלל, יש עניין עצום בחיזוק הקשרים המדיניים והמסחריים עמה, זאת משום שכלכלת סין צומחת בקצב מסחרר.

בוועידת "מעורבים" של מעריב אף אמר בסוף השבוע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ישראל יוזמת נתיב להעברת סחורות סיניות דרך ים סוף ומפרץ אילת, ומשם במסילת רכבת חדשה עד לאשדוד, ובהמשך לאירופה דרך הים התיכון. הנתיב אמור להיות תחליף למעבר בתעלת סואץ, אם תיסגר מסיבות פוליטיות. נתניהו אמר כי דן בנושא זה עם הסינים.

אלא שחזון לחוד ומציאות לחוד: האמריקאים תובעים מישראל לא להעביר כל טכנולוגיה מתקדמת לסין, גם אם מדובר בטכנולוגיה ישראלית לחלוטין. זו הסיבה שהם זעמו לאחר שגילו כי האגף לפיקוח על הייצוא הביטחוני אישר למכור את אותה מערכת קירור מתקדמת שבסופו של דבר הגיעה לידיה של סין. ישראל מחויבת להיענות לתכתיבים אמריקאיים בנושא זה, הן בגלל היחסים האסטרטגיים בינה לבין ארה"ב והן משום שהאמריקאים מספקים לה טכנולוגיה מתקדמת ביותר מתוצרתם וסיוע ביטחוני שנתי בסך כשלושה מיליארד דולר.

בעקבות הפרשה החדשה, הנדונה בדרגים הגבוהים ביותר במערכות הביטחון של שתי המדינות, נאלץ משרד הביטחון לשלוח את מאיר שליט להתנצל בפני האמריקאים, וכאמור, לאחר שובו לישראל בסוף השבוע, הוא צפוי לסיים את תפקידו.

ממשרד הביטחון לא נמסרה תגובה עד לשעת סגירת הגיליון.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים