מעקב ארה"ב אחרי ישראל – לא מפתיע

אם במרקל נפלה שלהבת ולטלפון האישי שלה האזינה ארה"ב, מה יגידו אזובי הקיר הישראלים? זה היה יכול להיות כמעט מעליב לגלות שלא ניסו

נדב איל | 22/12/2013 8:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
תגיות: האזנות,ארה"ב
אין שום דבר מפתיע במיוחד בנתונים החדשים שפורסמו באדיבות אחד המדליפים המשפיעים בהיסטוריה, אדוארד סנודן. ברור שהאמריקאים מנסים לצותת לאימיילים של בכירים ישראלים, בדיוק כפי שמקבלי החלטות ישראלים מניחים כבר שנים שכל שיחה שאיננה בקו מאובטח עשויה להיקלט בידי גורמים זרים.

אם אכן ה-NSA והביון הבריטי התמקדו בכתובות אימייל גלויות כל כך של משרדי הביטחון וראש הממשלה, זה מעט משעשע. ספק גדול אם עבר דרכן מידע חשאי. ובכלל, דרך הפעולה הישראלית - הלא פורמלית, הגמישה והאישית - מקשה מעט על איסוף מודיעין מסוג סיגינט (לפחות בהשוואה לאירופים: שם הכל עובר באימיילים).

במילים אחרות: אם באנגלה מרקל נפלה שלהבת ולטלפון האישי שלה האזינו האמריקאים, מה יגידו אזובי הקיר הישראלים? זה היה יכול להיות כמעט מעליב לגלות שלא ניסו. הפרסום הבא, שסנודן לבטח מחזיק את ההוכחות לו, יאמר שהביון האמריקאי ניסה והצליח להאזין לטלפונים סלולאריים של מנהיגים ישראלים (זה ניחוש מלומד).

התגובה הישראלית המתונה והרגועה - נכון לאמש (יום שבת) - נובעת מההבנה הזו, שאין פה שום דבר מפתיע או כזה שאי אפשר היה לצפות אותו. בישראל יש שני סוגים של אינפורמציה: סודית ביותר או גלויה לכל. פיסות האינפורמציה הסודיות ממש נשמרות לא רע על ידי שותפי הסוד. אך כל מה שנמצא מתחת לדרגה הזו מוחלף דרך קבע בפינות הקפה במקומות העבודה, בגדוד במילואים, בערבי שישי וכן הלאה - וכך זה תמיד היה.
בדיוק כמו המשטר הסיני

זו כמובן פעולה לא ידידותית מצד האמריקאים, צפויה ככל שהיא, ומעמידה במבוכה קשה את הממשל. החשיפה הנוכחית של סנודן היא בלתי נעימה לוושינגטון - פחות בגלל האלמנט הישראלי ויותר בגלל איש אלמוני למדי: חואקין אלמוניה. הממונה על ההגבלים העסקיים באיחוד האירופי ואדם שעשה הרבה בעיות לתאגידי ענק אמריקאים משום שניסה לוודא שיעמדו בכללי התחרות ההוגנת. העובדה שהממשל האמריקאי צותת לו מראה - לכאורה ושוב לכאורה - כיצד הממשל האמריקאי עובד בדיוק כמו המשטר הסיני, בדרך בה הממשלה משרתת אינטרסים מסחריים ומוכנה לעשות שימוש בריגול מסחרי ותעשייתי.

עכשיו, כאשר סנודן בידיו המפחידות מעט של ולדימיר פוטין, כדאי גם תמיד לחשוב על תזמון פרסום החשיפות הקשורות בו. אמריקה בדיוק הביכה את רוסיה של פוטין בהודעה על כך שהנשיא אובמה לא יגיע לאולימפיאדת החורף בסוצ'י, הבייבי של הקרמלין. כדי להוסיף השפלה למבוכה, הבית הלבן גם שיגר שתי ספורטאיות עבר מפוארות, שהן במקרה גם לסביות, כדי לצעוד עם המשלחת האמריקאית.והנה, כמה יממות מאוחר יותר, הופ - העבריין הנמלט סנודן, תושב מוסקבה, אחראי לעוד פרסום מביך במיוחד עבור האמריקאים. יתכן שהעיתונאים החזיקו במסמכים האלה עוד קודם לכן, ויתכן שאין קשר. יתכן. יתכן גם שמישהו בקרמלין משך איזה חוט שקוף.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

נדב איל

צילום: אלי דסה

עורך חדשות החוץ של ערוץ 10. לשעבר כתב באירופה. כתב שטחים וכתב מדיני ופוליטי

לכל הטורים של נדב איל

עוד ב''דעות''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים