עריקאת: השיחות הישירות עם ישראל הופסקו

ראש צוות המו"מ הפלסטיני סיפר כי הדיונים מתנהלים בנפרד עם האמריקאים והכחיש את הדיווח לפיו קרי יציג הסכם מסגרת עד לסוף דצמבר. מנגד, סיפר בכיר בליגה הערבית כי הסכם יוצג עד ה-31 בחודש וכי אבו מאזן התחייב לא להכיר במדינה יהודית

אסף גבור | 22/12/2013 22:36 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
סאאיב עריקאת ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני גילה אתמול (יום א') כי השיחות עם הצד הישראלי הופסקו כבר לפני מספר שבועות. הוא סיפר כי הדיונים בין הפלסטינים והאמריקאים, ובין ישראל והאמריקאים מתנהלים למעשה בנפרד וכי אין אמת בדיווחים על כוונה אמריקאית להציג הסכם מסגרת עד לסוף החודש.

-ארגוני הג'יהאד: "הפיגוע - סמל לחידוש פעולות ההתאבדות"
-עשרות אלפי מפגינים צובאים על בית רה"מ תאילנד
-טרגדיה בניו יורק: מבוגר וילד צנחו אל מותם מגג במנהטן

סאאיב עריקאת וג'ון קרי בסבב פגישות המשא ומתן הישראלי -פלסטיני
סאאיב עריקאת וג'ון קרי בסבב פגישות המשא ומתן הישראלי -פלסטיני צילום: איי.פי
"לא מתקיימות שיחות מזה זמן", סיפר עריקאת, "הפגישות שמתקיימות עכשיו הן בין ההנהגה האמריקאית ובינינו מצד אחד, ובין ישראל וההנהגה האמריקאית מצד שני".

עריקאת הכחיש את הדיווחים לפיהם ישנו הסכם מסגרת כתוב שיוצג על ידי האמריקאים, וכי הדברים עדיין נמצאים בדיונים והאמריקאים שומעים רעיונות משני הצדדים.

מנגד, גורם רשמי בליגה הערבית אישר את הדיווחים כי ג'ון קרי צפוי להציג בפני מנהיגי ישראל והפלסטינים הסכם מסגרת עד לסוף החודש. כך דווח הערב בסוכנות הידיעות הפלסטינית. מוחמד סביח, המזכ"ל לענייני פלסטינים בליגה הערבית, אמר בראיון ל"מען" כי מזכיר המדינה יציג את הסכם המסגרת עד ה-31 בדצמבר.

לדבריו, נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, הודיע לליגה הערבית על ההצעה הקרובה ואמר היא עשויה לכלול גם את הצעת ארה"ב לגבולות המדינה הפלסטינית העתידית.
 
צילום: איי.פי
אבו מאזן וג'יון קרי. יו''ר הרשות התחייב לא להכיר במדינה יהודית צילום: איי.פי

סביח סיפר עוד כי אבו מאזן התחייב לא להגיב להצעה האמריקאית עד אשר יציג אותה בפני המדינות הערביות החברות בליגה הערבית. זאת כדי שיוכלו לקבל החלטה משותפת.

המזכ"ל לענייני פלסטינים הוסיף כי יו"ר הרשות ניסח עמדה מדויקת בנוגע להסכם השלום, הכוללת הקמת מדינה פלסטינית שבירתה במזרח ירושלים, עם חילופי שטחים מוגבלים ושווי ערך; נסיגה הדרגתית של הכוחות הישראליים משטח המדינה הפלסטינית, שתימשך עד שלוש שנים.

בנוסף, סיפר סביח כי אבו מאזן התחייב שלא לאפשר חתימה על הסכם ביניים, נוכחות קבועה של צה"ל בבקעת הירדן, אלא רק נוכחות בין לאומית. וכן, סירוב להכרה בישראל כמדינה יהודית ולהקמת מדינה מפורזת בעבר הירדן המזרחי. עם זאת, התחייב לא להתחיל "במרוץ חמוש" במידה ותוקם מדינה.

מנסים להציל את המו"מ

ארה"ב מתכוונת להציג הסכם מסגרת רשמי בפני ישראל והפלסטינים כבר בסוף החודש. כך גילו מקורות בכירים בליגה הערבית לעיתון א-שרק אל-אווסט.

על פי המקורות, יושב ראש הרשות אמר במהלך כינוס הליגה שהתקיים בסוף השבוע, כי האמריקאים מנסים להציל את השיחות בין הצדדים באמצעות הסכם המסגרת, אותו יציג שר החוץ האמריקאי בביקורו הבא באזור, כאשר הבהיר כי המלונות שצפויים לארח את המשלחת האמריקאית והמקום שבו צפוי קרי להציג את התוכנית כבר הוזמנו.

בכינוס הליגה שהתקיים ביום שישי, אבו מאזן עדכן את שרי החוץ של הליגה הערבית ואת מזכ"ל הליגה נביל אל ערבי בפרטי המשא ומתן, ובתוצאות שיחותיו עם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, והבהיר כי לא תתכן דחייה של תום מועד תשעת חודשי השיחות שאמורים להסתיים באפריל.הליגה הערבית מצדה הבהירה כי היא תתנגד לנוכחות ישראלית בבקעת הירדן. נביל אל ערבי מזכ"ל הליגה הערבית ציין כי הליגה לא תסבול נוכחות של חייל ישראלי אחד בשטחי הרשות הפלסטינית לאחר הסכם. 

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים